Sigortasız Şirket Açılmaz Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    h0rtl4kk
    h0rtl4kk's avatar
    Erkek

Bazı sitelerde dijital ürün (yazılım) satışı yapıyorum. Fazla bir gelirim yok. Çok ilgilenmediğim ve satış yaptığım sitenin birinden 1 senede $1.000 ödeme almışım. Bu 1 sene içerisinde ayda $15 kazandığımda olmuş $200 kazandığımda.

Aynı ürünleri sattığım farklı bir siteden bir kaç ayda biriken $250'ı çektim. Neredeyse aylardır kazanç yok.

Yani böyle parça parça farklı sitelerden gelirlerim oluyor. Bazı siteler Payoneer'e bazı siteler direkt banka hesabına gönderiyor parayı.

Şirket açıp resmi olmak istiyorumda bağkur canımı sıkıyor işte. Zaten çok bi para kazanmıyorum. Bu yüzden her ay bağkura 6bin TL vermekde istemiyorum.

Yaş 29 olduğu için genç girişimciyede başvuramıyorum. İnternetten para kazananlara yönelik istisnaya başvurmayı düşündüm onun içinde bağkur yapıldığı söyleniyor. (Henüz vergi dairesine gidip teyit etmedim)

Özetle resmi olayım vergimide vereyim ama bu bağkuru ödemeyeyim. (Bağkur borcumda olmasın. Bazıları hemen ödeme af çıkınca öde diyor. Hiç olmasın istiyorum.)

Dipnot: Yaş 29, şuan herhangi bir yerde çalışmıyorum. Fakirim yeşil kartlıyım mutluyum.

Bu konu hakkında bilginiz varsa paylaşır mısınız?

Ayrıca Payoneer kart ile herhangi bir atmden para çeksek olası bir inceleme durumunda maliye görebilir mi?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mx0TBT
    Mx0TBT's avatar
    Erkek

Hayır, istisna olsa bile hayır, ama su olabilir fikir olarak söylüyorum : istisnanı alırsın 1 ay içinde ödemelerini alırsın istisnayı ve bağkuru iptal edersin.

Aslında hepimiz eksiğiz biraz Leylası olmayan mecnunlarız Ne sıcacık bir ismail abimiz var. Nede kötü zamanda Yanımızda olan İskender babamız Ne mahellemizi mahalle yapan Erdal bakkalımız ne her kapıyı açan yavuz abimiz nede bize doğru yolu gösteren dedemiz.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EnableTurk
    EnableTurk's avatar
    Erkek

Şirket kurmana gerek yok. Otomatik gelir vergisi kesilen hesaplardan açıcan keyfine bakıcan.

https://www.isbank.com.tr/dijital-isim-hesabi

seni 4 kere döverim yarın 🤙
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    h0rtl4kk
    h0rtl4kk's avatar
    Erkek
    EnableTurk bunu yazdı

Şirket kurmana gerek yok. Otomatik gelir vergisi kesilen hesaplardan açıcan keyfine bakıcan.

"Hesap açılışı için “193 Sayılı Kanunun Mükerrer 20/B Maddesi Uygulamasına İlişkin İstisna Belgesi” gereklidir."

İstisna belgesi istiyorlarmış.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek

Müşteri fatura isterse nasıl fatura kesilecek acaba? 

Paslanmış bir uygulama geliştirici.. #AnalistŞart
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mx0TBT
    Mx0TBT's avatar
    Erkek
    EnableTurk bunu yazdı

İstisna için vergi dairesine gidince bağkur mecbur

Aslında hepimiz eksiğiz biraz Leylası olmayan mecnunlarız Ne sıcacık bir ismail abimiz var. Nede kötü zamanda Yanımızda olan İskender babamız Ne mahellemizi mahalle yapan Erdal bakkalımız ne her kapıyı açan yavuz abimiz nede bize doğru yolu gösteren dedemiz.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JuMaN
    JuMaN's avatar
    Erkek

Hocam başka bi ofiste çalışıp sgk olsa ve şahıs şirketi açarsan sgk veya bağkur ödemene gerek yok diye biliyorum ama bu dediğim sana uymuyor galiba.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

29 dolmadan şirket aç , 1 sene bedava bağkur var ondan faydalanırsın en azından.

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nereodi
    nereodi's avatar
    Erkek
    h0rtl4kk bunu yazdı
    EnableTurk bunu yazdı

"Hesap açılışı için “193 Sayılı Kanunun Mükerrer 20/B Maddesi Uygulamasına İlişkin İstisna Belgesi” gereklidir."

İstisna belgesi istiyorlarmış.

tanluş bilmiyorsam etsy tarzı el yapımı ürünlerde belirli rakamlara kadar verilen bir hizmet 

canısı| Keser gibi olma; hep bana, hep bana. Testere gibi ol Bir sana bir bana...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    h0rtl4kk
    h0rtl4kk's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

29 dolmadan şirket aç , 1 sene bedava bağkur var ondan faydalanırsın en azından.

Kosgeb'i aradım şimdi. Yaş önemli değil diyor. 18-29 yaş şartı yanınızda çalıştıracağınız eleman için geçerli diyor. Yani şirketi açarsan bağkur senin bağkurun bizlik değil diyor. Çok fazla bilgi kirliliği var neye inanacağımı şaşırdım resmen.

Edit: Kosgeb ile alakası yokmuş sanırım. Araştırmaya devam edeyim.

h0rtl4kk tarafından 20/Nis/24 15:03 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 664 Toplam Mesaj: 23
bağkur sigortasız şirket