folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Şirket Kuracağım Kosgeb Konusunda Yardım.

Şirket Kuracağım Kosgeb Konusunda Yardım.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Iyi günler mürit ve mürideler.

Dostum ile birlikte şirket kurma düşüncem vardı yaklaşık 9 aydır. Aklımda bir çok soru ve yardımınıza ihtiyacım var.

Öncelikle yaptıklarımdan ve hedefimden bahsedeyim.

3 Senedir proje geliştiriyorum 2 ayrı. Projeye burda bahsetmem doğru olmayabilir. O yüzden şöyle söyleyim. 

1 Tane projeyi Şirketim için 1 Tanesinide O 3 sene boyunca gelirim olsun diye yaptığım proje var.

Ilk olarak şirketim dışındaki projeden bahsedeyim. Bu projeyi Istanbul dışında satmaya anlaştık. XXX.XXX TL ye yapıldı. Maliyeti milyon lirayı buluyor. Yazılım dışında donanım sunucu vs. Bütün her şeyi ben yazdım. 4 Ay kadar sonra proje bitecek ve bunu istanbul dışında aynı sektörde çalışan insanlara Kiralık / Satılık şeklinde satmayı düşünüyorum(Öncelikli hedefim kiralık elbette.).

Şirketimiz için yazdığımız programı şuan 25 Firma kullanıyor ve 15-20 Adet firma daha katılacak aramıza önümüzdeki günlerde. 

Bu programı 2 kişi yazdık ve şuan şirket kurmak istiyoruz. Çağrı merkezi kurup programı satmaları için bir ofis ve bizim projeyi geliştirmemiz için iyi bir ortama ihtiyacımız var . Biraz yorulduk kurumsal olmadığımız için Gece 10 da arayan müşterilerimiz oluyor. Sistemi kurumsallaştırdık Destek talepleri vs oluşturuluyor gibi gibi...

Kosgebe gittik dedik bize hibe verin şirket kuracağız. 50 Bin TL ye kadar hibe veriyoruz dediler. Girişimcilik sertifikası aldıktan sonra şirketinizi kurun dediler. Fakat aklımda bir kaç soru var.

****** Şuan sermayem yok. Şirketimi Açabilir miyim ? 

1-) Lokasyonum Elazığ şuan bu sorun teşkil eder mi ? 

2-) Şuan Elazığ da okuyorum. 3. Sınıf yazılım mühendisliği okuyorum 1 senem kaldı. Bittikten sonra şirketimi istanbula taşısam sorun olru mu ?

3-) KDV muhabbetleri nedir kalkabilir miyim ? Program ücreti Full paket kiralık olarak 1000 TL Satılık olarak 35.000 TL şeklinde en düşük modül satılık 10000 TL kiralık 250 TL.

4-) Çağrı merkezinde 5 - 7 Arası eleman almayı düşünüyorum bunların SGK + Yemek + Maaş gibi ücretleri beni nasıl zora sokar neler bekliyor beni ? 

5-) Başvurmam gereken başka kurumlar var mıdır ? 

6-)Sizce bu işi girişmek ne kadar mantıklıdır ?

7-) Teknokentte açsam şirketimi ne gibi avantajları olur ?

Piyasadaki büyüklerim bilgilendirirse sevinirim. Iyi çalışmalar yada iyi forumlar :)

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek

Sermayem.yok diyorsn 25 sirket kullaniyor diyorsun

Eminevimden hatirladim.seni onceki konda yurtdisinda ogrenime.devam etmekmis.

Kosgeb karsilamaz personelin maasini kirani vs yalnizca belirli tutara kadar 60sini ksrsila.sen omce odersin harcarsn bir sene ya da 6 ay snra devlet sana geri odeme.yapar

Kdv yirtmak icin teknopark 7 tane cagri merkezi elemani cok gereksiz.teknik destek vs icin se birsey diyemem asama asama git paran yoksa 

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Yurt dışı olmayınca türkiyede devam edelim dedik hocam. O zamanlar bayağı bunalımdaydım. Sonra burada hayatımı kurayım dedim. Bakayım bir işe girişeceğiz ne olur belli değil.

25 Firma kullanıyor ama pek de bir gelirimiz yok 6.000 TL kadar bir gelirimiz var. Bilirsiniz önce isim yapmak için beleşe verdiğiniz veya bedava denecek kadar az fiyata satmanız gerekiyor. Referans açısından bedava hizmet yüzünden falan şuan gelirimiz yok normal olarak. 

Eminevim konusunu da o yüzden açtım. Artık burdayım yani yavaş yavaş düzeni kuruyorum :)

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Hocam hızlı büyümeni tavsiye etmem, eğer yürüyen bir sistemin varsa kosgeb sana ayakbağı olur.

Teknoparka girmenin sana faydası var gelirvergisi KDV, vergi konusunda fln rahatlarsın.

Callcenter işini yürütmek ayrı bi iş bence bir firmayla anlaş sen yapma o işi başlangıçta

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek

Valla hocam , tebrik ediyorum öncelikle , hem 3.sınıf olup hem böyle projeler peşinde koşturabilmen adına. 

Bir konuda ben okudugum yıllar da yazmıssın , o zaman dedim sanırım okulu bitti , sonra eminevim de ev sahibi olmak adına konu acınca dedim , düzeni kuruyor , okul konusu filan derken , aslında hala okuyorsun ve projelere imza atıyorsun ve anlattıgın gibiyse büyük ve emek isteyen bir proje , başarılarının devamını dilerim. 

Sermaye istiyorsan , teknokentler'de vergiler düşük oluyor ve malesef türkiye de biraz " dayı " denilen kesimden insanlar gerekiyor ki işlemleri hızlandırıp birşeyler ayarlayabilsin. 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xxjokerxx
    xxjokerxx's avatar
    Erkek

projeyi yapmış satıyorsun bahsetseydin belki farklı şeyler söylerdik mesela çağrı merkezi yerine insanların karşısına çıkacak bir eleman bence atışı çoğaltır yani telefondan biliyorsun bu ülke insanı çok kandırıldı ve cok dolandırıldı bence telefon satış işini bi kaç yüz kez daha düşünün tekno kentlerde çok avantajın olur mesela bildiğim  vergi vergi muafiyetleri hemde baya bir sene 2023 e kadar sigorta prim desteği vs.. bence tekno kentte kur şirketi 7 tane eleman alacağına tatillerde sen diğer arkadaş pazarlayın programı daha çok geri dönüş alırsınız sanki

okmam yazmam yok möhür yada barnak bassam olmamı
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

@HolyOne , biraz şüpheliyim bu duruma bir de size sorayım dedim çünkü çok fazla negatif yorum alıyorum . Bazıları şirket açıp çabalayacağına gir güzel bir şirkete orada yazılımcı olarak çalış daha fazla bile kazanırsın diyor. 1 hafta kadar önce de şöyle bir yazı okudum ekşide baya korkuttu beni. https://seyler.eksisozluk.com/turkiyeden-buyuk-bir-yazilim-firmasi-cikmasinin-onundeki-en-buyuk-engel-vergi-oranlari . Biraz korku sardı diyebilirim. Kalkabilir miyim bilmiyorum çünkü çok büyük bir gelirim yok. Yarın öbür gün bir şirkete girersem de bu projeden gelir elde edemeyebilirim veya müşterilerimle tartışabilirim hali hazırdaki. Destek veremeyeceğimden dolayı. Teknokent veya Teknopark (Aynı şey mi bilmiyorum) buralarda şirket açmak için üniden torpilli olmam gerekiyormuş. X bir kişisinden torpilim yok hatta beni gördükten sonra şu adama hibe vermeyin falan diyecek insanlar çıkabilir :D:D Vergi olayları yazılımda aşırı fazlaymış bu kadar düşünmüyordum ben. Şuan gene kararsızlığa düştüm malesef.

@Roark , Yok hocam önceki konularımda da diyom halen okuyorum diye :) Birde zorunlu hazırlık kitledikleri için uğraşıp duruyorum. Devam zorunluluğum olmasa hiç okula dahi gitmem zaten derslerin bana bir yararı yok. Eyvallah hocam bir yerlerden başlamak gerekiyor. Yaşım 30 u bulmadan bir şeyleri başarmam lazım. Teknokent olayı için bölüm başkanıyla konuşmayı deneyeceğim. Şayet açmaya kesin karar verirsem. Gerçi kararlı idim ama  hocalarım çevremdekiler vs biraz korkuttu beni.

@xxjokerxx , Hocam Elazığ da açarsam burda pazar yok çıkıp koşturamam. O yüzden çağrı merkezi ile anlaşılıp burdan günü birlik gidilip sunum ile projeyi satmaktı hedefim. Istanbulda açarsam veya büyük şehirde. Giderleri ile baş edemem diye burayı düşündüm. Birde Elazığ da okuduğumdan şuan burası daha mantıklı geldi bana. Kosgeb gibi kurumlar da doğuya biraz daha fazla yatırım yapıyor. Bu da bir artı benim için. Tabi bir trade off yapmak gerekiyor.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Delegado_Zero
    Delegado_Zero's avatar
    Erkek

Kosgeb’den Hibe dışında bir çok destek alabilirsin. 

Reklam ve tanıtım desteği 

personel desteği gibi.

Sürekli güncelleniyor  bunun danışmanlığını yapanlar var  biriyle görüşürsen is koluna göre hangi desteklerden faydalanırsın bir yol çizer. Ayrıca kosgeb dışında o bölgede bildiğim Fırat kalkınma ajansı var. Senin is koluna göre mutlaka bir destek çıkacaktır. Görüşeceğin personele projeni iyi anlat seni ziyarete geldiklerinde iyi ağırla mutlaka netice alırsın. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

@HolyOne , biraz şüpheliyim bu duruma bir de size sorayım dedim çünkü çok fazla negatif yorum alıyorum . Bazıları şirket açıp çabalayacağına gir güzel bir şirkete orada yazılımcı olarak çalış daha fazla bile kazanırsın diyor. 1 hafta kadar önce de şöyle bir yazı okudum ekşide baya korkuttu beni. https://seyler.eksisozluk.com/turkiyeden-buyuk-bir-yazilim-firmasi-cikmasinin-onundeki-en-buyuk-engel-vergi-oranlari . Biraz korku sardı diyebilirim. Kalkabilir miyim bilmiyorum çünkü çok büyük bir gelirim yok. Yarın öbür gün bir şirkete girersem de bu projeden gelir elde edemeyebilirim veya müşterilerimle tartışabilirim hali hazırdaki. Destek veremeyeceğimden dolayı. Teknokent veya Teknopark (Aynı şey mi bilmiyorum) buralarda şirket açmak için üniden torpilli olmam gerekiyormuş. X bir kişisinden torpilim yok hatta beni gördükten sonra şu adama hibe vermeyin falan diyecek insanlar çıkabilir :D:D Vergi olayları yazılımda aşırı fazlaymış bu kadar düşünmüyordum ben. Şuan gene kararsızlığa düştüm malesef.

@Roark , Yok hocam önceki konularımda da diyom halen okuyorum diye :) Birde zorunlu hazırlık kitledikleri için uğraşıp duruyorum. Devam zorunluluğum olmasa hiç okula dahi gitmem zaten derslerin bana bir yararı yok. Eyvallah hocam bir yerlerden başlamak gerekiyor. Yaşım 30 u bulmadan bir şeyleri başarmam lazım. Teknokent olayı için bölüm başkanıyla konuşmayı deneyeceğim. Şayet açmaya kesin karar verirsem. Gerçi kararlı idim ama  hocalarım çevremdekiler vs biraz korkuttu beni.

@xxjokerxx , Hocam Elazığ da açarsam burda pazar yok çıkıp koşturamam. O yüzden çağrı merkezi ile anlaşılıp burdan günü birlik gidilip sunum ile projeyi satmaktı hedefim. Istanbulda açarsam veya büyük şehirde. Giderleri ile baş edemem diye burayı düşündüm. Birde Elazığ da okuduğumdan şuan burası daha mantıklı geldi bana. Kosgeb gibi kurumlar da doğuya biraz daha fazla yatırım yapıyor. Bu da bir artı benim için. Tabi bir trade off yapmak gerekiyor.

Şu ekşide yazan adamın muhasebecisine gitmezsen sorun yok. Bulmuş arkadaşı muhasebeci hem kendi ücretini hem vergileri köküne kadar itelemiş. http://archive.ismmmo.org.tr/Mansetler/MEVZUAT/Duyuru/02012018_asgari_ucret_tarifesi_2018.pdf buyur resmi asgari ücret tarifesi. 1500 lira hiçbir yerinde yok. Ha sen muhasebeciye ayda 4 kere gelip eğitim vereceksin, faturalalarımı sen kesip sen saklayacaksın vs gibi angarya işleri yüklerseniz o zaman fiyatlar yukarı tırmanabilir. Ama kendi faturanı kendin kesip ön muhasebeni kendin tutup sadece ay sonu faturalarını göndereceksen muhasebeciye ücretler bu şekilde.

O verdiği örnek 118000 TL yi anlatayım ben. Bu tutar karşıdaki müşteriye 100000 TL + KDV şeklinde kesilir.

18000 TL KDV ödersin ancak eğer senin KDV alacağın yoksa. Yani atıyorum bir sunucu aldın bu iş için. 10000 TL + KDV. Bunun 1800 TL kdv sini 18000 TL gelir kdv sinden düşersin. Bunu sadece sunucu olarak düşünme. Ofisin elektrik faturasında KDV var mesela. O da senin KDV alacağın hanene yazılır.

20000 TL gelir vergisi. 100000 TL net karın var ise 20000 TL gelir vergisi ödersin. Ama 100000 TL lik tek faturada hiçbir zaman net karın 100000 TL olamaz. Buradan personel, kira vs gibi bilimum giderler düşülür. Kalan rakam üzerinden %20 gelir veya kurumlar vergisi ödersin.

15000 TL stopaj yazmışta. Gelirde stopaj ne alaka onu anlamadım. Bu muhtemelen ödemelerini vergi dairesine değil muhasebecisine yapıyor. O da bu adamı düdükleyip parayı cebe atıyor :D. Stopaj dediğin şey karşı tarafın vergi ödememesinden kaynaklanan vergiyi senin ödemendir. Mesela bir ofis kiraladın. Sahibi vergi mükellefi olmayan sıradan birisi. O zaman ödediğin kiranın vergisinide sen ödersin. Buna stopaj vergisi denir. O yüzden 15000 stopaj nedir ben anlamadım. Anlayan varsa aydınlatırsa sevinirim. Dediğim gibi muhasebeci bunu cebe atıyor %99.9

Bağkur kısmına katılıyorum. Gelirine göre beyan veriyorsun devlet bunu alıyor. Sen müracaat etmezsen sistem otomatik katıyor. İstemiyorum ben özele gideceğim deme lüksün yok.

Ticaret odası kaydı zorunlu oldu. Küçük bir aidat ödeniyor her ay. Bunun dışında yıllık karın üzerinden %0.5 lik bir pay ödeniyor. Bu da doğru.

Yılda 1500 TL noter masrafı, defter tasdik bedeli ödeyen adamın ortalama olarak aylık 1 trilyon üzerinde işlem hacmi olması gerekiyor ki. Ne kadar çok defter yaprağı tasdiki o kadar çok noter ücreti demek oluyor.

Tek kişi şirketler için ISG zorunluluğunu ilk defa bu arkadaştan duydum :D Muhtemelen muhasebecisinin bir isg tanıdığı var. Oradan onuda nemalandırmış :D

Buradan çıkan son sonuç: Muhasebecini iyi seçmen lazım. Muhasebeci seni iflasada götürür. Türkiyenin en zenginide yapabilir. Hakkını yedirmeden, hak yedirmeden işini temiz ve titiz yapan bir muhasebeci bulursan sorun yaşamazsın.

Geleyim senin kendi sorularına. Sermaye olmadan iş olmaz. Eleman alacağım ofis tutacağım diyorsun. 2. ay sonunda eleman maaşını, ofis kirasını nasıl ödeyeceğim diye düşünmeye başladığın an o firmanın işi biter. O yüzden sermayen güçlü olmalı. Bu denli bir işe gireceksen elinde en az 100-150 bin TL sermaye olmalı. Seni 1 sene hiç gelirin olmadan idare edebilecek parayı ayırman gerekiyor. Kosgeb destek veriyor ama yine senin sermayene bağlı. Ne destek alırsan al önce sen ödüyorsun sonra devletin ne zaman keyfi gelirse o zaman sana belli bir % sini ödüyor. Tabi bu gereksiz denetimleride beraberinde getiriyor. Ekstra efora karşı değer mi bence şuan değmez.

Titanyumun gücü adına!!!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

özetle kosgeb sana önce para vermiyor. Sermayen yoksa zaten bu işe bulaşma diyor.

Sen ödemeni cebinden yapıyorsun, kosgeb'e faturanı veriyorsun, kosgeb sana %40'ını ödüyor. işin olayı bu.

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek
    NoktaliVirgul bunu yazdı

özetle kosgeb sana önce para vermiyor. Sermayen yoksa zaten bu işe bulaşma diyor.

Sen ödemeni cebinden yapıyorsun, kosgeb'e faturanı veriyorsun, kosgeb sana %40'ını ödüyor. işin olayı bu.

2017 nin son çeyreğinde Girişimcilik kursuna girip tamamlasaydınız koskeb tam tersi olarak işliyordu. önce para verip sonra iş kurmanı istiyorsu, bildiğim kadarı ile şu an eski sisteme geri döndüler. önce fatura sonra para.

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
Toplam Hit: 3365 Toplam Mesaj: 26
kosgeb