Transistör İle Röle Tetikleme

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Dışardayım hocam şimdi eve gidince bakayım ben de baya uzadı bu iş nedense .. Pic bağlamadan direk 5 volt verip kapatır mısın ? 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pSkpt
    pSkpt's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

Dışardayım hocam şimdi eve gidince bakayım ben de baya uzadı bu iş nedense .. Pic bağlamadan direk 5 volt verip kapatır mısın ? 

Sorun çözüldü...

PIC'e 5v vermiştim 32. porta ama 31. portu GND bağlamamışım...

İlgin için çok teşekkür ediyorum yordum seni de yolculuk sırasında. :)

pSkpt tarafından 12/Ağu/14 15:53 tarihinde düzenlenmiştir

İmza...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

dikkat etmen gerek hocam, gözden bi şey kaçırınca çok uğraştırıyor hatayı bulana kadar :)  çözdüğüne sevindim kolay gelsin bakalım 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pSkpt
    pSkpt's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

dikkat etmen gerek hocam, gözden bi şey kaçırınca çok uğraştırıyor hatayı bulana kadar :)  çözdüğüne sevindim kolay gelsin bakalım 

PIC ile ilk deneyimim o yüzden böyle oldu. :)

5v ve GND girişi arabanın kontağını çevirmek gibi bir şeymiş onu anladım. :)

İmza...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    buruksu
    buruksu's avatar
    Erkek

küçük voltajlarla tetiklenen röle yerine kullanılan entegreler varmış, 

bilen varmı numarasını bakındım nette bakındım bulamadım 

:) mutluyum, huzurluyum
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    buruksu bunu yazdı

mekanik olarak öyle bir şey olacağını sanmıyorum yani entegrelerin içinde mekanik şeyler yok, ya da ben hiç görmedim.. ama dediğin olayın temelinde mantık kapıları var hocam.. ister tek giriş ister çift çıkışı kontrol edebilirsin.. duruma göre or,and,xor, inverter logic kapılarını kullanabilirsin..

biraz baktım da şöyle bi şey buldum ve orada da dediğim gibi logic kapılar kullanılmış

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    buruksu
    buruksu's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    buruksu bunu yazdı

mekanik olarak öyle bir şey olacağını sanmıyorum yani entegrelerin içinde mekanik şeyler yok, ya da ben hiç görmedim.. ama dediğin olayın temelinde mantık kapıları var hocam.. ister tek giriş ister çift çıkışı kontrol edebilirsin.. duruma göre or,and,xor, inverter logic kapılarını kullanabilirsin..

biraz baktım da şöyle bi şey buldum ve orada da dediğim gibi logic kapılar kullanılmış

tabiki entegreler mekanik olmaz az buçuk bilgim var ama çok az, mekanik röleler hem yavaş hemde gürültülü

mesela ben 0.5v yada 0.3v ile tetiklemek istiyorum örnegin gezinirken şöyle bi şey buldum http://www.meder.com/crr_relais1.html

heryerde bulunabilecek entegre bu yada bunun muadili varmıdır 

:) mutluyum, huzurluyum
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

entegre role yerine isin durumuna gore tristor triyak gibi devre alamanlarini kullanabilirsin. Isin sekline gore solid rolelerde mevcut fakat maliyetlleri yukseklebilir.

gidip 15 kva lik bir motor sureceksen zaten role ile de surmezsin..

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

hocam o kadar düşük gerilimle röle nasıl tetikleyebilirsin bilmiyorum açıkçası.. araya bir pic koyarak hassas voltaj ölçümleri yapabilirsin ve çıkışına röleyi bağlayabilirsin.. rakkoc un dediği gibi tristör/triyak ile bu işi yapabilirsin devrene göre ya da SSR (solid state relay) ile de yapabilirsin. Daha önce kullandım, pic çıkışına bağladım, boyutu biraz büyük ve fiyatları biraz pahalı ama çok sessiz ve çok hızlı.. Ayrıca çok düşük akımlarda çalışabiliyor (15 mA gibi..) ama onların çalışma gerilimi 5 volt. PIC çıkışıyla rahatlıkla sürülebilir çünkü yaptığım devrede zaten pic çıkışına bağlamıştım sorun olmamıştı, canavar gibi mübarekler :)

Toplam Hit: 6767 Toplam Mesaj: 20