folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Türkiye CERN‘E Ortak Üye Oldu

Türkiye CERN‘E Ortak Üye Oldu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Selamlar,

İlginçtir büyük medyada bu habere rastlamadım elbette gözden kaçmıştır ama ne bileyim önemli bir haber geldi bana..

Eskiden gözlemci üye statüsündeydik ama şimdi ortak üye olduk. Tam üye olmak için de 2 yıl beklenmesi gerekiyor. Ama yine de büyük avantajları olacak, orada çalışmak isteyenler, araştırma yapmak isteyenler için..

şöyle bir kaynak var

http://www.elektrikport.com/haber-roportaj/turkiye-cerne-ortak-uye-oldu/11972#ad-image-0

tabi araştırdım resmi sitesinde de buldum

http://home.web.cern.ch/about/updates/2015/05/turkey-becomes-associate-member-state-cern

burda da fransızcası var http://home.web.cern.ch/fr/about/updates/2014/05/turkey-become-associate-member-state-cern 

https://twitter.com/CERN/status/595968298132582400 

Medyada abuk subuk şeyler yayınlanacağına böyle haberlerin verilmemesi ilgincime gitti. TV im olmadığı için bilgim yok türk televizonylarında bahsedildi mi.. 

Neyse ne kadar faydası olur, en azından araştırmalara katılaiblmek güzel bir şey. Ben olumlu buldum bu adımı, bakalım fizikçiler nasıl katkı sağlacak. Elbette tam üyelikdeki gibi her şey açık olmayacak ama gözlemci üyeye göre daha fazla olanak sahibi olacağız.

Belki ben de başvururum artık cern'de çalışmak için :)) çok uzak değil zaten

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KizilS
    KizilS's avatar
    Homo

Devletimin arada bir yaptığı yararlı bir iş.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alp
    alp's avatar
    Erkek

Yine takmış kafasına bareti uğursz, kesin orda da göçük olur, bu kurtulur dışardan çıkarılanları izler :)

Hiç önemli bir gelişme değil hoca, haberlerde bunu verirse zaten yapıılacak başka haber kalmamış demektir. İnan ki hiç büyük bir gelişme değil, hatta gelişme bile denemez. Ben de 3.5 yerine 10 milyon frank ödesem beni de şahsen üye yaparlar oraya:)

Ayrıca hoca orda akademisyen fizikçiler vs çalışıyor diye biliyorum. doktor prof vs olman lazım. Seni alırlar mı oraya? Gerçi akademisyen misin bilmyiorum

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

hocam cern i küçümsemek gerek en azından uluslararası aktivitelere katılmak için önemli. 

bilmem biliyor musun ama biz 3. dünya ülkesi olarak geçeriz (vize prosedürlerine bakabilirsin).. Bunları kırmak için bu tarz şeyler önemli.. Son zamanlarda türkiye hakkında çok olumlu eleştiriler alıyorum, kötüler de geliyor elbette ama eskiye nazaran çok daha olumlu bakıyorlar insanlar.. 

Cern de çalışmak için akademisyen olmana gerek yok, isviçrede okuyorum zaten ben, hem staj programları var hem mezunlar için çalışma programları var ama IT ye çok ihtiyaç duyulmuyor :) Zaten benim hedeflerim farklı biraz

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alp
    alp's avatar
    Erkek

Hoca gösterdğin liste cern üye listesi. Cerni falan küçümsemiyorum da öye önemli bir olay değil

Türkiye'ye kim ne konuda olumlu eleştiri yapıyor merak ettim :) özellikle dışarından bakan bir göz Türkiye'nin mevcut durumyla ilgili neyi övebilir ki? 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AllahinOglu
    AllahinOglu's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

hocam cern i küçümsemek gerek en azından uluslararası aktivitelere katılmak için önemli. 

bilmem biliyor musun ama biz 3. dünya ülkesi olarak geçeriz (vize prosedürlerine bakabilirsin).. Bunları kırmak için bu tarz şeyler önemli.. Son zamanlarda türkiye hakkında çok olumlu eleştiriler alıyorum, kötüler de geliyor elbette ama eskiye nazaran çok daha olumlu bakıyorlar insanlar.. 

Cern de çalışmak için akademisyen olmana gerek yok, isviçrede okuyorum zaten ben, hem staj programları var hem mezunlar için çalışma programları var ama IT ye çok ihtiyaç duyulmuyor :) Zaten benim hedeflerim farklı biraz

geçenlerde medeniyet diye sövüyordun şimdi övüyorsun

kim yurtdışından türkiyeye baksa vehameti görüyor

şimdi sen yurtdışından türkiyeyi övmeye başladın

ya diğerlerinde sorun var ya sende hocam

Allah aşkına üretmeyen bir ülke geleceği satılmış bir ülke

cern e üye olsa ne yazar olmasa ne yazar

var mı türk halkına bir yararı yok nokta.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alp
    alp's avatar
    Erkek

Arkadaş aqp'li de burda ayak yapıyor gibi gördüm ben de açıkçası.

Övülecek ne olabilir ki?

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

ortak üyeliğe geçişten sonra 2 yıllık bir süre var ondan sonra normal üye olabiliyorsun önemü bu hocam, ayrıca hevesli bilim adamlarımız orada çalışma fırsatı bulacaktır bu da çok önemli bir gelişme, ha ülkende yetişmiş bilim adamı yoksa bu da sistemin sorunu..

olumlu şeylere gelirsek, ben yurtdışına 5 yıl önce çıktım hocam, yani 5 yıldan bu yana hep insanları gözlemledim onlarla fikir alışverişinde bulundum. Hemen hemen her ülkeden insanlarla tanıştım, konuştum v.s.. Kimileri çok korkuyordu türklerden, kimileri arap ülkesi sanıyordu kimileri çok kez gitmiş türkiyeye v.s. son zamanlarda türkiye'nin ekonomik olarak büyüdüğünü, daha güçlü ülke olduğunu söylüyorlar.. 

Sen olaya siyasi boyuttan bakıyorsun ama benim bakış açım biraz daha geniş, evet çok karalamalar var ve yanlış şeyler de var. Mesela kürt sorunu bazı kesimlerce çok farklı algılanıyor, adamlar diyor ki kürtlere ermeniler gibi asimilasyon uygulanıyır, yok ediliyor v.s. diyorlar.. Ermeniler için de adamların her şeyini yok ettiniz, sonra da tarihçiler çıksın belgeler konuşsun diyorsunuz diyorlar.. Böyle kötü şeyler de gördüm.. Kısacası her ülkeden her insanla her şeyi konuşmaya çalışıyorum ve elimden geldiğince en iyi şekilde ülkemi anlatmaya çalışıyorum.. 

Bazılar (müslüman kesim özellikle), tayyip erdoğan'ı sevdiğini söylüyor (arnavut, afgan v.s.), ben onlara sevmediğimi, ekonomik politikalarını beğenmediğimi söylüyorum ama şu da bir gerçek, eskiye nazaranla daha iyi reklam yapıldığını görüyorum. Bunlar benim gözlemlerim tabi, belki yaşadığım ülkelerde karşıma çıkanlar böyle bir izlenim verdi bana, başka biri de farklı tecrübeler edinebilir.. Mesela almanlar'ın daha ılımlı olduğunu gördüm, çünkü eskiye nazaran yetişen türkler daha bilinçli oluyorlar, okumuş oluyorlar o yüzden uyum sorunu pek olmuyor diyorlar.. gibi gibi.. elbette farklı insanlarla karşılaşanlar farklı şeyler duyabilir. Benim şahsi izlenimim eskiye nazaran daha parlak bir çizgide görüldüğümüz. Tabi hala türkiye, avrupa ülkesi değil, onun burada yeri yok, evinize geri dönün diyenler de çıkıyor :)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

@unbalanced hocam,

Gerçekten güzel bir haber ama sadece oraya üye olmakla olmuyor ki. En son bu ülkede matematik, fizik, kimya bölümleri kapatıldı. Yani oradan alınacak sonuçları nasıl değerlendireceğiz?

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alp
    alp's avatar
    Erkek

Hoca bence sen kendi fikirlerini söylüyorsun.

Şu an bana Yurtdışından Türkiye'ye bakıp da övecek birini gösteremezsin. Hem ekonomik, hem siyasi hem her şey bilim teknoloji spor sanat vs.

Övüyorsa seni kırmamak için övüyordur. Övülecek bir nokta yok zira. Sen de herhangi bir konu söylemiyorsun zaten genel olarak diyorsun. Araplar maraplar krtler typi sever tabi onlar için çalışıyor, onların adamı oldu. Gerisi fasa fiso yok öyle Türkiye'de övülecek bir şeyler.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AllahinOglu
    AllahinOglu's avatar
    Erkek

ülkeyi emperyalistlere satarsan her ülkede reklamın yapılır sonundada ülken parçalanır ülke mülke kalmaz

o nedenle daha iyi reklamı yapılıyor

Toplam Hit: 10841 Toplam Mesaj: 92