folder Tahribat.com Forumları
linefolder Linux ve Diğer İşletim Sistemleri
linefolder Unix Tabanlı Sistemler Hakkında Bilgi

Unix Tabanlı Sistemler Hakkında Bilgi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    extraordinaryy
    extraordinaryy's avatar
    Erkek

Selam arkadaşlar unix-macintosh-linux arasındaki bağlantıyı bilenler varmı tam olarak.Çok araştırdım ve araştırdıktan sonra kafam dahada çok karıştı sağlam bilgiler bulamadım.Linux la , mac unix tabanlı,o zaman linuxta yaptıgım herseyi mac dede yapabilirmiyim ? terminal kullanımı açısından kodlarında farklılıklar varmı ? denedim linuxta çalısan kod mac dede aynı işlevi görüyo hepsinde böylemidir? teşekkür ederim muridler.

Extreme
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

yardım lütfeni sil hocam Unix tabanlı sistemler hakkında bilgi flan yazabilirsin.

--

Öncelikle mac unix tabanlı bir işletim sistemidir.Steve jobs 'un kendisi bile söylemiş.Widnows kabul etmesede; oda bir şekilde unix'e bağlanır.Linuxta unix tabanlıdır.Yani hepsi unix tabanlı .. nedir bu unix tabanlı olayı ?

Kodları bire bir kopyalamak dğeildir.Unix'in mantığını, unix'in yapısını kullanmaktır.

kodlama şekilleri, mantıkları v.s. aynıdır.Macintosh'un sağlam yapısının altında unix mimarisi yatmaktadır.Linux'unda..Windowsun berbat olmasının nedeni sanırım kendilerince birşeyler üretmeye çalışmaları olabilir.

Ki program çöktüğünde işletim sistemi çöküyordu (dos)

----

terminalde bazı farklılıklar var.Mesela dir'ı mac'te kullanamıyorsun.Ama onun yerine daha tatlısı olan(linuxtada kullandığım) ls kullanabilirsin (dosya ve dizinleri listele)

linux ve mac bire bir bütündür.Birinin ypatığını diğeride yapar.FAkat donanımdan mı bilmiyorum, apple hayvani argesini göstermiş, grafik konusunda macte ilerlemiştir.Fakat herhangi bir linux dağıtımı kolaylıkla yakalayabilir.Tek sorun : arge..

Başka ?

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    extraordinaryy
    extraordinaryy's avatar
    Erkek

Sağol hocam anladım,macintosh kullanıyorum suan ama kod kullanımı linuxtan farklıdır diye vaz gececektim nerdeyse,senin tavsiyen nedir hocam hangisini kullanmalıyım? linux'un backtrack ve mint dağıtımını kullandım daha önce,şimdide snow leopard 10.6.2  kullanıyorum.

Extreme
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tugberk
    Tugberk's avatar
    Erkek

zumsuk bunu yazdı:
    -----------------------------

yardım lütfeni sil hocam Unix tabanlı sistemler hakkında bilgi flan yazabilirsin.

--

Öncelikle mac unix tabanlı bir işletim sistemidir.Steve jobs 'un kendisi bile söylemiş.Widnows kabul etmesede; oda bir şekilde unix'e bağlanır.Linuxta unix tabanlıdır.Yani hepsi unix tabanlı .. nedir bu unix tabanlı olayı ?

Kodları bire bir kopyalamak dğeildir.Unix'in mantığını, unix'in yapısını kullanmaktır.

kodlama şekilleri, mantıkları v.s. aynıdır.Macintosh'un sağlam yapısının altında unix mimarisi yatmaktadır.Linux'unda..Windowsun berbat olmasının nedeni sanırım kendilerince birşeyler üretmeye çalışmaları olabilir.

Ki program çöktüğünde işletim sistemi çöküyordu (dos)

----

terminalde bazı farklılıklar var.Mesela dir'ı mac'te kullanamıyorsun.Ama onun yerine daha tatlısı olan(linuxtada kullandığım) ls kullanabilirsin (dosya ve dizinleri listele)

linux ve mac bire bir bütündür.Birinin ypatığını diğeride yapar.FAkat donanımdan mı bilmiyorum, apple hayvani argesini göstermiş, grafik konusunda macte ilerlemiştir.Fakat herhangi bir linux dağıtımı kolaylıkla yakalayabilir.Tek sorun : arge..

Başka ?

Windows'un unix tabanlı olduğunu neye dayanarak söylüyorsun, macOS unix tabanlıdır, linux minix tabanlıdır, minix unix tabanlıdır, ancak Windows'un bunlarla hiç bir ilgisi yok, dos zamanında da yoktu şimdi de yok. Windows bsd den soket fonksiyonlarını almıştır zira soketleri ilk kullanan bsd dir, linux da ordan almıştır, winsock 2.0 ile birlikte artık bu fonksiyonlar neredeyse kullanılmıyor. Ayrıca windows kısıtlı olsada POSIX subsystem sunar (psxdll.dll) ancak bu seçimlik bir durumdur, windows kernel'inin linux ya da unix ile uzaktan yakından ilgisi yoktur.

Dos zamanında program çökünce işletim sistemi çökebiliyordu ancak bu dos un kötü bir sistem olduğunu göstermez, programın hatalı yazıldığını gösterir. dosun yazıldığı zamanlarda 32 bit işlemci, korumalı mod diye kavramlar yoktu, sadece 1 MB bellek adreslenebiliyordu ve bunun 640 kb lik bölümü programa aitti , kalan kısmında sistemin kendisi bulunuyordu, aynı anda sadece tek program çalışabiliyordu, koruma mekanizması diye bir kavram yoktu, eğer bir process kernelin bulunduğu adrese basit bir gösterici hatası ile veri yazarsa, kernel doğal olarak çökerdi, bunun dos minix linux ile ilgisi yok, işlemci mimarisi ile ilgisi var.

Şimdi korumalı mod diye bir kavram çıktı, aynı anda birden fazla process bellekte bulunur, hepsi sırayla çalışır, her process in kendi adres sahası vardır, eğer bir process kendi adresi dışına erişmeye çalışırsa genel koruma hatası (exception) oluşur ve process sonlandırılır.

Windows un bu kadar kötü bir sistem olduğunu söylediğine göre çok iyi biliyor olmalısın, yoksa sadece linux fanatikliği yaparak "cool" olma derdi mi? Ben hem linux kernelini hem windows kernelini inceliyorum, her ikisi hakkında da oldukça bilgiye sahibim ve diyebilirim ki windows kerneli linuxdan daha düzenli, ve birçok alanda daha iyi, en basitinden gui işlemleri windows da kernel tarafından halledilir , siz mouse u her hareket ettirdiğinizde grafik çizim işlemleri doğrudan kernel modda gerçekleşir, linuxda ise her seferinde user moddan kernel moda geçiş sağlanır ve gui işlemleri çok daha kasıntıdır. Linux kaynak kodu düzensizdir, fonksiypn isimlendirmeleri iyi değildir, ancak linux'un da windowsdan üstün olduğu konular var, burada windows hakkında yeterli bilgi olmadan windows = tü kaka modunda gezenlerden hoşlanmadığım için bu açıklamayı yaptım.

Eğer windows hakkında da kernel seviyesinde birşeyler öğrenip ona göre kötülemek istersen şu kitabı okumanı şiddetle tavsiye ederim .

http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb963901

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

Tugberk bunu yazdı:

Windows'un unix tabanlı olduğunu neye dayanarak söylüyorsun, macOS unix tabanlıdır, linux minix tabanlıdır, minix unix tabanlıdır, ancak Windows'un bunlarla hiç bir ilgisi yok, dos zamanında da yoktu şimdi de yok. Windows bsd den soket fonksiyonlarını almıştır zira soketleri ilk kullanan bsd dir, linux da ordan almıştır, winsock 2.0 ile birlikte artık bu fonksiyonlar neredeyse kullanılmıyor. Ayrıca windows kısıtlı olsada POSIX subsystem sunar (psxdll.dll) ancak bu seçimlik bir durumdur, windows kernel'inin linux ya da unix ile uzaktan yakından ilgisi yoktur.

Dos zamanında program çökünce işletim sistemi çökebiliyordu ancak bu dos un kötü bir sistem olduğunu göstermez, programın hatalı yazıldığını gösterir. dosun yazıldığı zamanlarda 32 bit işlemci, korumalı mod diye kavramlar yoktu, sadece 1 MB bellek adreslenebiliyordu ve bunun 640 kb lik bölümü programa aitti , kalan kısmında sistemin kendisi bulunuyordu, aynı anda sadece tek program çalışabiliyordu, koruma mekanizması diye bir kavram yoktu, eğer bir process kernelin bulunduğu adrese basit bir gösterici hatası ile veri yazarsa, kernel doğal olarak çökerdi, bunun dos minix linux ile ilgisi yok, işlemci mimarisi ile ilgisi var.

Şimdi korumalı mod diye bir kavram çıktı, aynı anda birden fazla process bellekte bulunur, hepsi sırayla çalışır, her process in kendi adres sahası vardır, eğer bir process kendi adresi dışına erişmeye çalışırsa genel koruma hatası (exception) oluşur ve process sonlandırılır.

Windows un bu kadar kötü bir sistem olduğunu söylediğine göre çok iyi biliyor olmalısın, yoksa sadece linux fanatikliği yaparak "cool" olma derdi mi? Ben hem linux kernelini hem windows kernelini inceliyorum, her ikisi hakkında da oldukça bilgiye sahibim ve diyebilirim ki windows kerneli linuxdan daha düzenli, ve birçok alanda daha iyi, en basitinden gui işlemleri windows da kernel tarafından halledilir , siz mouse u her hareket ettirdiğinizde grafik çizim işlemleri doğrudan kernel modda gerçekleşir, linuxda ise her seferinde user moddan kernel moda geçiş sağlanır ve gui işlemleri çok daha kasıntıdır. Linux kaynak kodu düzensizdir, fonksiypn isimlendirmeleri iyi değildir, ancak linux'un da windowsdan üstün olduğu konular var, burada windows hakkında yeterli bilgi olmadan windows = tü kaka modunda gezenlerden hoşlanmadığım için bu açıklamayı yaptım.

Eğer windows hakkında da kernel seviyesinde birşeyler öğrenip ona göre kötülemek istersen şu kitabı okumanı şiddetle tavsiye ederim .

http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb963901

sen ne dediğimi anlamıyorusn galba, mantık olarak kodlama biçimi olarak hepsi unixe dayanıyor.Linux minix tabanlı neye göre ? madem çok biliyorsun bak bakalım imb / apple / bill gates üçgenine..

http://en.wikipedia.org/wiki/OS/2

apple 'dan 3 tane prototipini billy gates'e yollamıştır imbdeyken.Ne hikmetse bir kaç zaman sonra windows çıkıyor.Apple'ın xerox'tan aldığı GUI'yi appledan aşırmıştır.

Alt yapı os/2, kullanıcı arabirimi apple dolayısıyla xerox'tan..

----

sen neden bahsediyorsun abi  ?? windowsa ne tü kaka diyicem yaptığı şeyler var.Yapamadıkları var.Sen istersen tüh kaka demişim gibi algıla.

Ben linux kullanıyorum coolum ne saçma bir düşünce bu ?? ne olacak cool olursam linux kullanırsam ? 

Otursun windows önce kayıt defterini kullanmayı bıraksın.Sorna linuxta performans ve bir çok konuda taşak yarıştır.Kernel güvenliği konusunda da bir sürü makalleleri falan görüyoruz.

iyibiliyorum diye geçiniyorsun sadece.

Bütünnn işletim sistemleirnin temeli unix'e dayanır.Hepsinin.Bu kadar saçma bir düşünce olabilir mi ya ? minix, linux, apple .. hepsi unix'e bağlanır.Nasıl saçma düşünce.windows şu an yada windows 3.1 den sorna napar ne eder bilmem.

gelişmiş olabilir iyi olbilir.Şu anda süper yönleri olabilir.kimse karşı çıkmıyor.Windows/linux sidik yarıştırmasını senelerce yaptım sonuçta farklı konularda farklı işlerde iyiler.Benzer yerlerde linux'unda windowsunda iyi olduğu kısımlar var.

sen neyi ispatlamaya çalışıyorsun anlamadım.Windows kernelini biliyormuş.ver bakalım kodlarını bakalım hangisi iyi.Aa bir dakika windows veremiyordu değil mi?

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tugberk
    Tugberk's avatar
    Erkek

zumsuk bunu yazdı:

sen ne dediğimi anlamıyorusn galba, mantık olarak kodlama biçimi olarak hepsi unixe dayanıyor.Linux minix tabanlı neye göre ? madem çok biliyorsun bak bakalım imb / apple / bill gates üçgenine..

http://en.wikipedia.org/wiki/OS/2

apple 'dan 3 tane prototipini billy gates'e yollamıştır imbdeyken.Ne hikmetse bir kaç zaman sonra windows çıkıyor.Apple'ın xerox'tan aldığı GUI'yi appledan aşırmıştır.

Alt yapı os/2, kullanıcı arabirimi apple dolayısıyla xerox'tan..

----

sen neden bahsediyorsun abi  ?? windowsa ne tü kaka diyicem yaptığı şeyler var.Yapamadıkları var.Sen istersen tüh kaka demişim gibi algıla.

Ben linux kullanıyorum coolum ne saçma bir düşünce bu ?? ne olacak cool olursam linux kullanırsam ? 

Otursun windows önce kayıt defterini kullanmayı bıraksın.Sorna linuxta performans ve bir çok konuda taşak yarıştır.Kernel güvenliği konusunda da bir sürü makalleleri falan görüyoruz.

iyibiliyorum diye geçiniyorsun sadece.

Bütünnn işletim sistemleirnin temeli unix'e dayanır.Hepsinin.Bu kadar saçma bir düşünce olabilir mi ya ? minix, linux, apple .. hepsi unix'e bağlanır.Nasıl saçma düşünce.windows şu an yada windows 3.1 den sorna napar ne eder bilmem.

gelişmiş olabilir iyi olbilir.Şu anda süper yönleri olabilir.kimse karşı çıkmıyor.Windows/linux sidik yarıştırmasını senelerce yaptım sonuçta farklı konularda farklı işlerde iyiler.Benzer yerlerde linux'unda windowsunda iyi olduğu kısımlar var.

sen neyi ispatlamaya çalışıyorsun anlamadım.Windows kernelini biliyormuş.ver bakalım kodlarını bakalım hangisi iyi.Aa bir dakika windows veremiyordu değil mi?

Kodlama biçimi olarak Windows ile unix arasında ne gibi bir benzerlik var? Microsoft macar notasyonunu kullanır, kodlama standartları unix ile tamamen zıttır, unix de fonksiyon isimleri kill(), fork() gibi iken windows da TerminateThread, CreateProcess gibidir, değişken isimleri tamamen farklı, tür isminin kısaltması küçük harfler ile değişken adının başına eklenir ve her kelimenin ilk harfi büyük yazılır, bunlar sadece görünen kısım, kodlama mantığı tamamen farklıdır, zira windows katı kurallara sahiptir, linux da böyle katı kurallar yok.

OS/2 meselesine gelince, OS/2, DOS'un temeli değildir, OS/2 IBM ve MS tarafından gelitşirilmeye başlanmış, kısa zamanda bill gates'in ticari sözleşmede kağıt üzerindeki kurnazlığı sayesinde kendi yazılımını (DOS) geliştirip farklı mimariler için de pazarlaması ile sadece IBM e kalmıştır, DOS ise QDOS ya da 86-DOS adında, unix ile ilgisi olmayan, tim peterson tarafından geliştirilmiş (4000 satırlık asm kodu şuan free olarak dağıtılıyor) bir sistemdir. MS bunu satın alıp MS-DOS yapmıştır, win9x  msdos tabanlı sistemlerdir, windows 3.1 ile NT yi denemiştir ancak yaygınlaşmamıştır, taki 2000 e kadar, NT kerneli tamamen sıfırdan yazılmıştır ve DOS ile ilgisi yoktur, NT sistemi unix ile de tamamen ilgisizdir.

Kayıt defteri derken registry i kastediyorsun sanırım, registry windows'un veritabanıdır, çok faydalı bir sistemdir, linux da da benzer sistemler kullanılıyor. birsürü config dosyası kullanmaktansa, tek bir registry kullanmak sanırım daha iyi bir yontem değil mi?

Hala tüm sistemlerin Unix e dayandığını söylüyorsun ancak hayatında ne bir unix kodu okumuşsuın ne de windows, windows vermiyor sanıyorsun anca windows kerneli ni okumanın tek yolu windows'un tüm kaynak kodu dağıtması değildir, indir WDK yı, yüzbinlerce satır device driver kodu, microsoft tarafından yazılmıştır, bunlar kernel modülleridir, yanında windbg ya da kd gelir, kernel debug etmeye yarar, bir kernel debugger ile kernel seviyesinde çalışan tüm kodlar incelenebilir, ayrıca ReactOS diye bir NT sistemi var, windows u dissasmbly ederek yeniden yazıyorlar ve yapı isimleri fonksiyon isimleri fonksiyonların çağırdığı kernel fonksiyonları herşeyi aynı.Hatta ms clean room diye mahkemeye verdi bunları.

Ayrıca o ilgili kitabı okursan windoıws kernelinin en ince ayrıntısına kadar anlatıldığını görürsün, mimari tam olarak gözünde canlanır, o kitap yazılırken windows kodu debug edilerek ve windows developer lara danışılarak yazılmıştır, mark russinovic i tanıyorsan ve sysinternals hakkıdna bilgin varsa ne dediğimi anlarsın zaten.

Hayatın boyunca sadece ansi C programları yazıp her sistem hakkında çok biliyormuş gibi gelip burda yanlış bilgilerle milletin kafasını dolduruyorsun, en azından ben konuşmadan önce deniyorum, hem windows da hem linux da device driver yazdım ve x86 mimarisi için 32 bit korumalı modda çalışan multitasking preemptive bir kernel örneğim var. Sanırım wikiden bir iki şey okumak yerine açıp kernel kodlarını ve kernel yapılarını incelemek daha bilgilendiricidir, tavsiye ederim.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

ya neyi biliyorsunda konuşuyorsun arkadaş.Seninle konuşmak zaman kaybı.Git araştır linuxta kayıt defteri varmı.

faydalı sistemmiş miş.Unixte yok, linuxta yok, appleda yok, minixte yok ; kayıt defteir ne hikmetse windowsta var.Network araçlarından tut (cisco vs..) bir çok alana kadar (süper bilgisayar, telefonlar vs..) linux tecrübesi girmiş durumda.

Micrsofot bir şirket.

İbm, google, next (apple) , sun, hp ... (unix)

Mint, Ubuntu, Debian, openSUSE, Pardus, Fedora, Gentoo, Gelecek Linux, Archlinux, Mandriva, Red Hat, Slackware, CentOS vs.. (dağıtımlar)

linuxu destekleyenler : Google, NASA,IBM, Yahoo, HP, Boeing, HSBC, CitiBank,Intel ,Red Hat, Sony Ericsson, Nokia, Siemens, Samsung, Motorola, General Motors, Hyun, Oracle, EToys, Tübitak, Troll Tech., Novell  

(wikide var, dahası için bakabilirsin.)

Bütünn bu firmalar o kadar aptal ki, windowsun kat kat fazlası (toplamda) yaptıkları milyar dolarlık araştırmalarda , testlerde kayıt defteri koymayı unutmuşlar..Ayrıca bir hocam (bilgisayar mühendisliğinde) cmd'nin sadece bir program olduğunu linuxtaki gibi bir terminal olmadığını söylemişti.Şimdi öyleymiş.

Windows bu değişimleri neden yaptı ??? PAzarlama stratejisidir.Linux ve unixte bunca firmanın, bunca argesi, çalışmaları, tecrübeleri saçmalık değildir.Koymuyorlarsa bir nedeni vardır.

DEdiğim gibi sana bunları anlatmak zor.Çünkü şu an linux kullanmamın nedenini hava atmak olarak görüyorsun

--

Ayrıca şunu aklına getirmyiorsun ki : windowsta hayvan gibi programcılar var.FAkat vista gibi lanet şeyleri çıkartabiliyorlar.Onca arge sonucu vista..Sonra sıkışınca win7 çıktı ki xpden sonra en sağlamı.

Windowstaki deli gibi programcıların (Google artık iyilerin hangisini almadıysa) yaptığı hayvani işlemler mevcuttur.buna karşı çıkmak saçmalık.FAkat senin unuttuğun okta : açık kaynak ve özgür yazılım dünyasındaki tecrübe, bilgi aktarımı.

yani

Windows VS  Google, NASA,IBM, Yahoo, HP, Boeing, HSBC, CitiBank,Intel ,Red Hat, Sony Ericsson, Nokia, Siemens, Samsung, Motorola, General Motors, Hyun, Oracle, EToys, Tübitak, Troll Tech., Novell  

bunlar sadece wikiden baktılarım dahasıda var.Aralarındaki maddi olanağı, adam sayısını şunu bunu bilebiliyor musun ? sadece google ve oracle windows'u programlama konusunda ezebilecek deneyimdedir.

Windowsun sağlam kalabilmesinin tek olayı şirket stratejileridir.Oyunlar ve bazı programlar sağolsun.Donanımcılar , programcılar ve oyun şirketlerine o kdar para yedir.Bırakta ayakta kal.

---

Tek şey ; git linuxta neden disk bütünleştirme yok araştır.Sürekli kayıt defterini temizleme, disk birleştirme zorunda olmadığınız ; dolayısıyla 1 sene sonunda yavaşlamayan işletim sistemi nedenh var ??

Bir araştır.Sonra yaz istersen.Açıkçası seni kaale almıyorum.

Hele hele linuxta benzer sistemler kullanılıyordan sorna linux'a ne kadar uzak olduğunuda anlayabiliyorum.Ben ne kadar linux kullanıyorum ve sana bu yüzden "cool"luk taslıyormuşum gibi geliyorsa, sende windows kullanıyorsun banao kadar "cool"luk taslıyormuşsun gibi geliyor.

Daha da uzatmanın anlamı yok.İStersen git vista kullan, onu öv zikimde değil.Bana yalan yanlış bilgi veriyor derken linuxta benzeri sistem var diyecek kadar saçmalamışsız.

Sana cevap yazmam GEREKSİZ

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tugberk
    Tugberk's avatar
    Erkek

zumsuk bunu yazdı:

ya neyi biliyorsunda konuşuyorsun arkadaş.Seninle konuşmak zaman kaybı.Git araştır linuxta kayıt defteri varmı.

faydalı sistemmiş miş.Unixte yok, linuxta yok, appleda yok, minixte yok ; kayıt defteir ne hikmetse windowsta var.Network araçlarından tut (cisco vs..) bir çok alana kadar (süper bilgisayar, telefonlar vs..) linux tecrübesi girmiş durumda.

Linux açık kaynak kodlu bir kernel, lisansı gereği isteyen istediği gibi geliştirip kullanabilir, sandığının aksine linux u destekleyen bir insanım, ancak kayıt defteri dediğin şey aslında windows'un doğru yaptığı, unix-like sistemlerin yanlış yaptığı şeylerden birisi, dediğim gibi, windows user config den tutta , service ve driver list e kadar herşeyi her ayarı registry de tutar, linux ise birsürü cfg dosyasında tutar, registry de herşey daha düzenlidir, her ayarın bir yolu vardır, registry e erişmek değiştirmek için sistem fonksiyonları vardır. Unix like sistemler neden kullanmıyor dersen, kod yazılmaya nasıl başlanmışsa öyle devam eder, şimdi tüm configleri birleştirip bir system registry oluşturmaya kalkılsa bunun maliyeti çok büyük olur, kimse de böyle birşeye kalkışmaz zaten.

zumsuk bunu yazdı:

Micrsofot bir şirket.

İbm, google, next (apple) , sun, hp ... (unix)

Mint, Ubuntu, Debian, openSUSE, Pardus, Fedora, Gentoo, Gelecek Linux, Archlinux, Mandriva, Red Hat, Slackware, CentOS vs.. (dağıtımlar)

linuxu destekleyenler : Google, NASA,IBM, Yahoo, HP, Boeing, HSBC, CitiBank,Intel ,Red Hat, Sony Ericsson, Nokia, Siemens, Samsung, Motorola, General Motors, Hyun, Oracle, EToys, Tübitak, Troll Tech., Novell  

(wikide var, dahası için bakabilirsin.)

Bütünn bu firmalar o kadar aptal ki, windowsun kat kat fazlası (toplamda) yaptıkları milyar dolarlık araştırmalarda , testlerde kayıt defteri koymayı unutmuşlar..Ayrıca bir hocam (bilgisayar mühendisliğinde) cmd'nin sadece bir program olduğunu linuxtaki gibi bir terminal olmadığını söylemişti.Şimdi öyleymiş.

Bu dediğin şirketler MS ile tek başlarına rekabet etme şansları olmadığı için linux u destekliyorlar, yoksa linux windowsdan daha güzel diye değil, linux u desteklemeleri kesinlikle iyi birşey, linux sayesinde daha ucuz serverlar, cep telefonları vs üretilebiliyor. Linux un güzellikleri çok, örneğin windows da raw soketleri kullanamzsın (win xp sp1 den sonra) , udp iletişimine bile izin vermez ancak linuxda herşey serbesttir, windows ortamında OS derleyemezsin, çok uğraştırır zaten gerekli tool ları MS sunmaz. Ben de kendi kernelimi linux altında geliştirdim, birçok sorunumda çözümü linux altında bulabiliyorum, ancak sırf Bill Gates'i ya da MS nin şirket politikalarını beğenmeyip, Win NT kerneli gibi mükemmel birşeyi kötüleyenler programcı değil olsa olsa politikacıdır.

zumsuk bunu yazdı:

Windows bu değişimleri neden yaptı ??? PAzarlama stratejisidir.Linux ve unixte bunca firmanın, bunca argesi, çalışmaları, tecrübeleri saçmalık değildir.Koymuyorlarsa bir nedeni vardır.

DEdiğim gibi sana bunları anlatmak zor.Çünkü şu an linux kullanmamın nedenini hava atmak olarak görüyorsun

--

Ayrıca şunu aklına getirmyiorsun ki : windowsta hayvan gibi programcılar var.FAkat vista gibi lanet şeyleri çıkartabiliyorlar.Onca arge sonucu vista..Sonra sıkışınca win7 çıktı ki xpden sonra en sağlamı.

Windows vista ve Windows 7 aynı kerneli kullanır (NT 6.0, NT 6.1) server 2008 de öyle. Windows Vista yı kötü yapan kerneli değildir, güvenlik için vs getirilen gereksiz yeniliklerdir. Bunlar elimine edilerek Windows 7 çıkarılmış ve aynı kerneli kullandığı halde çok tutulmuştur.

zumsuk bunu yazdı:

Windowstaki deli gibi programcıların (Google artık iyilerin hangisini almadıysa) yaptığı hayvani işlemler mevcuttur.buna karşı çıkmak saçmalık.FAkat senin unuttuğun okta : açık kaynak ve özgür yazılım dünyasındaki tecrübe, bilgi aktarımı.

yani

Windows VS  Google, NASA,IBM, Yahoo, HP, Boeing, HSBC, CitiBank,Intel ,Red Hat, Sony Ericsson, Nokia, Siemens, Samsung, Motorola, General Motors, Hyun, Oracle, EToys, Tübitak, Troll Tech., Novell  

bunlar sadece wikiden baktılarım dahasıda var.Aralarındaki maddi olanağı, adam sayısını şunu bunu bilebiliyor musun ? sadece google ve oracle windows'u programlama konusunda ezebilecek deneyimdedir.

Windowsun sağlam kalabilmesinin tek olayı şirket stratejileridir.Oyunlar ve bazı programlar sağolsun.Donanımcılar , programcılar ve oyun şirketlerine o kdar para yedir.Bırakta ayakta kal.

Tüm şirketler kendi çıkarını düşünür, şirket olmanın mantığı budur, açık kaynak ya da özgür yazılım fikirleri şirketler tarafından ortaya atılmamıştır, şirketler tarafından çıkarlarına uyduğu sürece desteklenmiştir , MS un şirket politikasını beğenirsin beğenmezsin, ancak bu çıkarttıkları ürünü ilk mesajında belirttiğin gibi kötü yapmaz, bir konu hakkında bir sav ileri sürüyorsan destekleyecek teknik bilgin olmalıdır.

zumsuk bunu yazdı:

Tek şey ; git linuxta neden disk bütünleştirme yok araştır.Sürekli kayıt defterini temizleme, disk birleştirme zorunda olmadığınız ; dolayısıyla 1 sene sonunda yavaşlamayan işletim sistemi nedenh var ??

Bir araştır.Sonra yaz istersen.Açıkçası seni kaale almıyorum.

Hele hele linuxta benzer sistemler kullanılıyordan sorna linux'a ne kadar uzak olduğunuda anlayabiliyorum.Ben ne kadar linux kullanıyorum ve sana bu yüzden "cool"luk taslıyormuşum gibi geliyorsa, sende windows kullanıyorsun banao kadar "cool"luk taslıyormuşsun gibi geliyor.

Daha da uzatmanın anlamı yok.İStersen git vista kullan, onu öv zikimde değil.Bana yalan yanlış bilgi veriyor derken linuxta benzeri sistem var diyecek kadar saçmalamışsız.

Sana cevap yazmam GEREKSİZ

Linuxda disk temizleme ve birleştirme yok mu? birkere daha araştır istersen. Birkere Ext3 dosya sistemi yapısı gereği diskte bölünmeye (fragmentation) yol açar, Hdd ye dosyalar cluster şeklinde yazılır, cluster boyutu değişse de (windows da 4 kb) mantık değişmez, bir dosyanın 100 kb olduğunu düşün, bu dosya 105 kb lik bir boşluğa yazılır ve orada 5 kb lik bir alan kalır, 5 kbden büyük dosyalar oraya yazılamaz, bu bölünmeye yol açar, cluster kavramı bu yüzden gelmiştir, bölünmeyi engellemek için, her dosya 4 kb lik (8 sector) parçalara ayrılır ve diske öyle yazılır, diskteki boşluklar her zaman 4 kb nin katıdır ve dosya boyutu ne olursa olsun en az bir clusteri o boşluğa yazılabilir. Doğal olarak dosya diskte olduğu gibi bir bütün olarak durmaz, belli parçaları belli yerlerdedir, bu parçaların yerini FAT tablosunda tutarsın ya da başka türlü tutarsın ancak mantık değişmez. Dosyalar da bölünmüş olduğundan disk birleştirme hem Ext3-4 de hem ntfs ya da fat da mevcuttur ve her sistem disk birleştirmeye ihtiyaç duyabilir.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alp
    alp's avatar
    Erkek

zumsuk sana az bişe saygım vardı kanka, onu da kaybettim:D

tugberk gibi bi adamdan bişeler kapsam demiyosun da wiki'den okuduğun şeylerle bok atmaya çalışıyosun:D

kayıt defteri ve kodlama temelleri meselesini 6. ve 8. mesajda çok açık bi şekilde anlatmış bence.

Sana tavsiyem onlara çalışman abü

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anubisx
    anubisx's avatar
    Erkek

Tahribat.com' dan zumsuk' un resmi sponsoru Wiki, tüm internet kullanıcılarına başarılar diler :)

http://yigitdemirag.com
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dyrnade
    dyrnade's avatar
    Erkek

zumsukta bayağ triplere girmiş he :D

Toplam Hit: 3325 Toplam Mesaj: 17