folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder Vdsl İnternet İçin Vdsl2 Modem Sorunsalı? (Yardımlarınız Bekleniyor)

Vdsl İnternet İçin Vdsl2 Modem Sorunsalı? (Yardımlarınız Bekleniyor)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hades_06
    hades_06's avatar
    Erkek

selam arkadaşlar,

Geçen aylarda arkadaşımın dükkanı için turknet den 35 mb e kadar internet bağlattım.Kendisi playstation cafe işletiyor ve toplamda 20 playstation ve 2 tane bilgisayarı var.İnternetten 2.el bir tane vdsl modem aldık fakat interneti şu an leş, hız testinde 31-32 mn download ve 5-6 mb upload gözüküyor. Şimdi kafama takılan soru vdsl2 modem alırsak kullanabilir miyiz ya da faydası olur mu? Yararı olur derseniz anlattığım şekilde cafedeki tüm makinelerden sadece online baglantı icin bilgisayardan internette takılmak ve müşterilerin telefonla giriş yaptıklarında internette çökme olmayacak 400-450 tl civarı modem tavsiyelerinizi bekliyorum dükkan 120m2. Şimdiden teşekkürler.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liarhack
    Liarhack's avatar
    Erkek

Dostum, senin sorunun tek çözümü fiber, hiper bile çözmez. (Kalıcı Çözüm Cisco Modem)

www.tithack.com
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hades_06
    hades_06's avatar
    Erkek

fiber altyapı yok hocam olsa hemen direk geçecek zaten . şimdiki duruma göre vdsl internete göre alabileceğimiz modem tavsiyesi ne olur?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

35e kadar alıp 31 32 görüyorum demişsin burada yanlış olan ne var ?

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hades_06
    hades_06's avatar
    Erkek

testte öyle gözüküyor hocam ama o kadar hız alamıyorum. bir playstation dan 150 mb dosyayi 10 dakikaya indiriyor.telefonda güncelleme yaptıgımda da 200 mb güncellemeyi 5-6 dakika filan bekletiyor.yazdigi gibi olsa 2 dakika sürmez gibi.

hades_06 tarafından 25/Eyl/18 01:13 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liarhack
    Liarhack's avatar
    Erkek
    yunusdogan bunu yazdı

35e kadar alıp 31 32 görüyorum demişsin burada yanlış olan ne var ?

Bağlanan cihazlara göre kapasite çok düşük sanırım onu ifade etmek istemiş arkadaş, modem değil sorun aslında yetersiz internet.

Bi de internetinde herhangi bir sınırlama var mı, onu belirtmemişsin. AKN filan varsa 20 cihaz 150 mb çekse ki ps gibi güncel bir oyun konsolundan bahsediyoruz 20 x 150 = 3 GB günlük.

Liarhack tarafından 25/Eyl/18 01:14 tarihinde düzenlenmiştir

www.tithack.com
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hades_06
    hades_06's avatar
    Erkek

akk yok hocam sınırsız

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek
    hades_06 bunu yazdı

testte öyle gözüküyor hocam ama o kadar hız alamıyorum. bir playstation dan 150 mb dosyayi 10 dakikaya indiriyor.telefonda güncelleme yaptıgımda da 200 mb güncellemeyi 5-6 dakika filan bekletiyor.yazdigi gibi olsa 2 dakika sürmez gibi.

hem aldığın hız hemde yaptığın indirmede sorun göremedim.

indirme yaparken yavaş indirmesi normal çünkü diğer cihazlarda mevcut interneti kullanıyor. yani trafik var sonuçta.

sonuç olarak sisteme sorun yok modemde sorun yok ama internetiniz yetersiz.

vdsl de olsa cihaz fazlalaştıkça memnuniyet oldukça azalır. kalite düşer internette gezinmek bile zorlaşır.

son olarak yoğun kullanımda yahoo.com a kaçla ping atıyorsunuz hocam bi kontrol eder misin ?

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GoneInsane
    GoneInsane's avatar
    Erkek

Merhaba Hocam,

83 şubeli bir şirketin network tarafını yönetiyorum, bahsetmiş olduğun download sürelerinde bir anormallik yok. network de trafik var iken gayet normal bir süreç. 

vdsl modem olarak tavsiye edebileceğim tp-link n300 ve n600 serisi.

Ben her şeyden önce TÜRK milliyetçisiyim. Böyle doğdum, böyle öleceğim. Mustafa Kemal Atatürk
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oinomaos
    oinomaos's avatar
    Erkek

Alternatif çözüm önerim 2. bir internet bağlantısı satın almanız. Böylelikle modem başı düşen yük miktarı ve tek internete yaptığınız yüklenme azalak ve varsa kopma kesilme ortadan kalkacaktır.

Evet maliyetli ama 20 ps 2 pc için zaten 34 mbps çok düşük. Muhtemelen güncellemeler sürekli olarak devam ediyordur.

Yine bir alternatif önerim de varmıdır ps lerde bilmiyorum ama gece güncelleme çekmesi yönünde ayarlama yapılarak makinelerin sadece gece update çekmesi bu yükü azaltacaktır.

Ek olarak: Modem arayüzünde anlık internet trafiğini görebiliyorsanız oradan da takip edebilirsin böylelikle aklındaki şüphe ortadan kalkar. Speed test gerçek sonucu verir ondan çok şüpheniz olmasın.

Ek olarak 2: 34 mbps download olan bir internet'in 3mbps gibi bir uploadı olur bu da bu kadar makine için oldukça düşük bir internet hızına sebep olur zira talebi iletemezsen cevabı alamazsın.

Anıl
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hades_06
    hades_06's avatar
    Erkek

beyler yorumlarınız için teşekkür ederim, ama benim atladığım bir konu var kusura bakmayın. önceden internet sağlayıcısı olarak uydunet 24 mbps kullanıyorduk ve kendi verdiği modem vardı ama bu kadar internet yavaş değildi . benim düşüncem modemden kaynaklı. @GoneInsane  modem tavsiyelerin için teşekkür ederim.  @oinomaos  hocam ps lere güncellemeyi gece atıyoruz evet oyunlara baglanırken 2 mb anca veri cekiyor bununla internetin kotu olacagını dusunmuyorum :)

Toplam Hit: 10567 Toplam Mesaj: 13
modem vdsl vdsl2