folder Tahribat.com Forumları
linefolder Yazılımlar / Diğer Programlar
linefolder Virtualbox - Sanal Bilgisayar Yazılımı

Virtualbox - Sanal Bilgisayar Yazılımı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fthrkl
    Fthrkl's avatar
    Erkek
    Sanal bilgisayar yazılımları işletim sistemi çalışırken aynı anda başka bir veya birden fazla işletim sistemi çalıştırmayı sağlar. Örneğin Linux ile çalışırken Windows, Solaris yada başka bir Linux sürümü kullanılabilir. Sanal Bilgisayar uygulamaları geliştiriciler için vazgeçilmez bir nimettir. Örneğin yazılan programın kendi işletim sistemi dışındaki platformlarda çalışığ çalışmadığı, çalışıyor nasıl çalıştığını gözlemlenebilir. Ayrıca sanal bilgisayarda yaptığınız işlemler kendi bilgisayarınızı kesinlikle etkilemez. Yani sanal bilgisayarı istediğiniz gibi kurcalayabilirsiniz :).
    Piyasada çok fazla sanal bilgisayar yazılımı bulunmaktadır. Örnek verecek olursak; VirtualBox, Microsoft Virtual Pc, Bochs, Vmware vb… Biz bu makalede VirtualBox yazılımını kullanacağız. Bunun sebebi ise hem ücretsiz hemde sistem kaynaklarını fazla tüketmemesidir. VirtualBox ‘u www.virtualbox.org sitesinin download bölümünden yada windows 32 bit için olanı buraya tıklayarak indirebilirsiniz. İndirdikten sonra klasik kurulum işlemlerini yapın ve programı başlatın. Programın yeni sürümlerinin kontrollerini vs. virtualbox.org dan izleyebilirsiniz.
    Kurma işlemi bittikten sonra programı açtığınızda karşınıza şöyle bir ekran gelecek

Programı ilk defa çalıştıracağınız için soldaki menü boş olacaktır. Gayet basit bir arayüzü var. Biz ilk olarak bir sanal makine oluşturacağız. Bunun için yukarıdaki Machine menüsünden New’e tıklıyoruz.

Karşımıza bir hoşgeldiniz ekranı gelecek. Bu ekranda direk Next’e tıklıyoruz. Gelen ekranda Makinanın adını ve işletim sistemini belirleyeceğiz. (aslında burası önemli değil, çünkü hangi işletim sistemini yüklersek o çalışacaktır :)

Bilgileri girdikten sonra Next’e tıklıyoruz. Karşımıza Memory penceresi gelecek. Burada sanal makinanın kullanacağı ram’i yazacağız.

Tekrar Next dedikten sorna Karşımıza Virtual Hardisk bölümüne gelecek. Burada zaten olan bir sanal diski kullanabilir yada yeni bir sanal disk oluşturabiliriz. Biz New diyoruz. Karşımıza tekrar bir hoşgeldiniz ekranı geliyor. Bu hoşgeldiniz ekranı sanal disk sihirbazı için. Next’e basıyoruz. Sonra gelen ekrandan Dynamically expanding image (1. sçenek) 'i seçip Next diyoruz ve karşımıza bu ekran geliyor;

Bu ekran’dada sanal diskin adını ve boyutunu belirleyeceğiz. Sanal disk derken yanlış anlaşılmasın. Bu sanal disk bir dosya şeklinde (.vdi). Yani disk bölünme olayı gibi bişey değil. Sanal diskin adını ve boyutunu yazdıktan sonra Next’e basıyoruz ve gelen ekranda Finish diyoruz.
    Sanal diskimiz oluşturuldu. Tekrar sanal makine oluşturma sihirbazına geri döndük. Gelen ekranda tekrar Next diyoruz ve gelen ekranda Finish’e basıyoruz. Sanal makine oluşturma sihirbazınıda tamamladık

Programın kendisine dönüp oluşturduğumuz işletim sistemini seçiyoruz ve yukarıdan Start’a basıyoruz. Makinayı ilk defa başlattığımız için karşımıza First Run Wizard geliyor. Burada Next diyoruz. Karşımıze İnstallation Media bölümüze gelecek. Bu ekranda media type bölümünden işletim sisteminin yüklenecek diskin türünü belirtiyoruz. İki seçenek var. CD/DVDROM Device ve Floopy Device. İşletim sistemini hangi medyadan yükleyeceksek onu seçiyoruz. Eğer sistemi başlangıç disketi ile açıcaksak Floopy seçeneğini, eğer cdden yükleme yapacaksak CD/DVDROM seçeneğini işaretleyeceğiz. Ve alttaki Media Source bölümünden kullanılacak cdrom sürücüsünü veya bir iso dosyasını seçebiliriz. Next ve gelen ekranda Finish diyoruz. Finish dedikten sonra işletim sistemimiz açılıyor.

Sanal makinamızı başarıyla oluşturduk. Şimdi yüklemesi kaldı. Zaten yükleme işi en kolayı. Yanlış yükleme yaparım filan diye hiç kafanızı takmayın. Sanal makinada yaptığınız hiçbişey sizin kendi bilgisayarınızı etkilemiyor.
    Eğer yükleme cdsini daha takmadıysanız takın ve üstteki Devices menüsünden Mount Cdrom bölümünden cdrom sürücünüzün harfini seçin. İşletim sistemi yüklemeye başlancaktır.Bazı Kısayollar:

Sağ ctrl + p
    :
    Sanal makinayı durdurur.
    Sağ ctrl + r
    :
    Sanal makinaya reset atar.
    Sağ ctrl + l
    :
    Sanal makina ile gerçek mankinayı birleştirir.
    Sağ ctrl + f
    :
    Sanal makinayı ful ekranda gösterir.
    Sağ ctrl yerine başka bir tuş kullanabilirsiniz. Bunun için Prefences bölümünden input sekmesine göz atın.

İşletim sistemini yükledikten sonra driver’ları düzgünce tanıması için Üstteki Devices menüsünden Install Guest Additions ‘a tıklyoruz ve sanal makine üzerinde yükleme penceresi açılıyor. Orada normal kurma işlemi gerçekleştirerek driver’leri yüklüyoruz. Driver’leride yükledikten sonraki hali

Virtualbox guest additions 'ları yükledikten sonra aktif olan bir özellik te Seamless Modu 'dur. Seamless modu sanal bilgisayar ile gerçek bilgisayarın arayüzlerini birleştirir.
    Sanal makina açıkken Sağ ctrl ve L tuşuna basarsanız Seamless moduna geçiş yaparsınız.

Aynı anda birden fazla makine çalıştırabilirsiniz. Ancak ram ‘i düzenli kullanmalısınız. Örneğin sanal makinada 128 mb ram kullanılıyorsa o anda gerçek sisteminizde 128 mb ram sanal makine için kullanılıyor olacaktır.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NetBABA
    NetBABA's avatar
    Erkek
    Teşekkürler paylaşımın için.

Umudumu bu güne bağlamadım ki yarınım dan umutsuz olayım.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yeah
    Yeah's avatar
    Erkek

demin pardusuma xp kurdum bununla =)

ama gel sor bir niye kurdun diye valla bilmiyorum, esti :| =) 

herşeyin kısası makbuldur; ulaşmak isteyen yesterfox_55@hotmail.com a mail atabilir...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ativaran216
    ativaran216's avatar
    Erkek

walla vista yı sepetleyip xp ye geri döndum linex kullanmk istiyordum cd de calısan vardı o da kagnı gibi bu nun la insaallah linux kullanacagım...

ellerin dert gormesin kardes......

yorum tartısmada olur imza da değil...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ativaran216
    ativaran216's avatar
    Erkek

kullanıcı adı sifre istiyor yazmayınca hata verfi

fatal ...! die bişey..

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fthrkl
    Fthrkl's avatar
    Erkek
    ativaran216 bunu yazdı:
    -----------------------------

kullanıcı adı sifre istiyor yazmayınca hata verfi

fatal ...! die bişey..

-----------------------------

nerede istiyor kullanıcı adıyla şifreyi? 

bu arada arkadaslar virtualbox un en son sürümü (1.5.6) asagıdaki linkten indirebilirsiniz.

https://cds.sun.com/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/CDS-CDS_SMI-Site/en_US/-/USD/ViewProductDetail-Start?ProductRef=innotek-1.5.6-G-F@CDS-CDS_SMI

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ativaran216
    ativaran216's avatar
    Erkek

artık istemiyor

fatal!could not read from the boot medium!system halted

yazıyor tılayınca sistem kitleniyyor

neden oluyor acaba?

yardımcı olursan krdesim bu program baya isime yarar

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fthrkl
    Fthrkl's avatar
    Erkek

Devices > Cd rom bölümünden kurmak istediğin işletim sisteminin cdsini yada dvd sini ayarlamalısın

harddiski vs hatasız olusturdugundan emin ol. olusturdugun sanal makinanın ayarlarına gir. Sabit disk, Cdrom vb.sekmelerine göz at

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ativaran216
    ativaran216's avatar
    Erkek
    vista ve linux kurdum herbirini ayrı ayrı acmaya calısırken en on siyah sayfada aynı hatayı veriyor namussuz!

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fthrkl
    Fthrkl's avatar
    Erkek

o hata boot edilecek medyanın bulunamadıgını belirtior. ayarlardan fln halledilir.

resimli anlatımdaki adımları teker teker uygularsan sorun cıkmaz kanımca

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bang-bang
    bang-bang's avatar
    Dişi

1024x768 üstü çözünürlük ayarı için;  ayarlar gelişmiş gelişmiş özellikler ACPI etkin IO ACPI etkin Amd için VT-x/AMD-V etkin yapın sona sanal işletim sistemini çalıştırın sona aygıtlardan Misafir Eklentilerini Yükleyin böylecene yüksek çözünürlük olmuş bide anakart kaynaklarıyla ilgili şeyleri kurmuş oluyoz.

windows için ses; ayarlar ses sesi etkinleştir sunucu ses sürücüsü Windows Direct Sound

network için; ağ ağbağdaştırıcısını etkinleştir (ethernetin mac adresi random 7-8 tane seçebiliyosunuz)

com için; seri portlar seri portu etkinleştir kullanıcı tanımlı yap anakart biosuna bak oradaki irq ve io portunun bilgisini buraya gir.

usb için (windows): usb denetleyicisini etkinleştir artıya bas cihazların ismi çıkıcak onları ekliyosun.

Kurtlarla arkadaş ol, yalnız elinden baltayı bırakma. bang-bangle arkadaşsan ona asla yamuk yapma.
Toplam Hit: 3413 Toplam Mesaj: 13