Borsa (Hisse Senedi)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xxjokerxx
    xxjokerxx's avatar
    Erkek

bu işde ekmek var ama kaptırmayacan kendini atıyorum 1 lira ayıraca bu işe onla başlayacan ve ufak ufak ilerleyecen kendine hakim olacan 2 lira olursa 500 al 1500 devam et hem sermayen çoğalır hemde ufak ufak bişiler kalır sana bu şekilde ilerlersen hiç bişey olmaz ama sen 1000 lira yatırdın iyi kazandın diye tarlayı tapanı satıp bi kerede köşe olayım dersen düşersin aşağı kimse tutamaz onun için takip ve ufak ufak bak arkadaş 100 lira ile başlamış 50 - 60 neyse kazanıyor seneye olur 500 - 600 kazancı sonra yavaş yavaş ilerler zıplamaya çalışan her zaman düşer yürümeyi öğrenmeli sonra koşmalı 

borsa konusunda ciddi düşünmek lazım kazandırabilir gibi geliyo banada

okmam yazmam yok möhür yada barnak bassam olmamı
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HeYeT
    HeYeT's avatar
    Erkek

////

matematik24.com
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kalrap
    kalrap's avatar
    Erkek

azcıkta bilenler konuşşa hani :D herkes kafadan bişeyler sallamış.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dead_march
    dead_march's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

aslında şöyle net bir konuyu toparlasanız

bundan sonra oy kullanmayacağım eğer bir kişi bile gelip oy kullanmak vatandaşlık görevidir felan derse çıkarır kimliğimi götüne sokarım
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bugragorkem
    bugragorkem's avatar
    Erkek

Aslında merak eden sorsa bilen cevap verse..

ve var la
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ugur0
    ugur0's avatar
    Erkek

şu myntteki oyunu oynuom yeni sardım güzelmiş azbucuk bişiler ogrenion hani(=

AKMGY    baya iyi yükseliodu vallah(=

BİMAS          hafif düşüşlerde

EEGEN       baktıydım 1haftadır fln iyi gidiolar. bunların hisselerden aldım oyunda fln kaç saattir takip ediom öle borsayı fln güzel oluo la:D

imza
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek

anlatıyorum sistemin mantıgını babam hala takip eder oynar ordan dolayı biliyorum simdi asagıya ornekler yazıcam

sistemin calısması ve borsanın tanımı.

borsa buyuk firmaların halka belirli bir oranda sirketinin hisselerini acmasıyla o sirket hisselerinin alımının satımının yapıldıgı yerdir. örnek olarak a firması hisselerinin %30 luk kısmını halka acar ve halkın bu hisseleri almasını ve satmasını saglar.

borsada butun firmalar daha dogrusu imkb ye basvurup hisselerinin halka açtıgını belirtir ve sirket ederi hesaplanarak borsada 1 hissenin fiyatı cıkarılır.ornek olarak a sirketi 100.000 lira ve hisselerinin %30 luk kısmını borsaya yani halka acıyor bu durumda anlıyoruzki 30.000 liralık degerde hisse senedini borsaya bildiriyor ve bunu lotlara bolduruyor (bu konuda tam ayrıntılı bilgim yok) 30.000 lirayı ornek olarak 100.000 lot belirleyelim bu durumda her bir lotun fiyatı 0.3 lira olarak belirleniyor yani siz 1 lot aldıgınızda 0.3 kururs oduyorsunuz kac lot alırsanız artık.

http://img404.imageshack.us/img404/5495/snap002gm5.jpg

yukarıda gormus oldugunuz endeks ekranında alış, satış, son, düşük, yüksek, günlük değer, terimleri vardır diğer terimleri anlatmıyorum onlar daha sonra sizin kendi arastırmalarınızla ogreneceğiniz seyler...

dogan holdingi ele alalım listenin en basında bu firma varmıs.

alış-) o anda hisse senedinin nekadarlık bi fiyatla işlem gordugunu belirtir (2.00 olarak belirtilmiş calıstıgınız brokerla goruserek size o fiyattan alıp alamayacagınızı ögrenebilirsiniz yada alış emri verebilirsiniz bu alış emriniz tabiki sizin fiyatlarınıza gore değişir ornek olarak 2.00 dan değilde 1.95 den de alabilirsiniz.)

satış-) sectiğiniz hisse senedinin o anki satış birim fiyatıdır. (2.01 olarak belirtilmiş yine satış emri olarak brokerla gorusup isterseniz bu fiyattan satıs emri yazdırabilirsiniz)

son-) bu hisse senedinin en son yapılan işlemlerdeki fiyatını belirler

düşük -) o gun içerisinde en fazla dustugu değeri belirtir

yüksek-) gün içerisinde en fazla nekadar yukseldiğini gosterir

tavan fiyat-) o gun içerisinde borsada belirlenen en yuksek fiyattır.

taban fiyat-) o gun içerisinde borsada belirlenen en dusuk fiyattır.

bu yukarıda yazdıklarımın haricinde o yukarıdaki ekranı takip etmesi oldukca basit işlemdir bunun haricinde asıl olay kovalayacagınız firmayı bilmeniz gerekmektedir ornek olarak a firmasınn nezaman kar acıklayacagını nezaman hisse senetlerinin boluneceğini nezaman fiyatının duseceğini bilmek gerekir.

bu yuzden arkadaslar kucuk meblalarla kazanmak istiyorsanız benden size tavsiye parayı yeni acıkalanan firmaya yatırıp o parayı unutup daha sonra 6 ay sonra gidip paranızı bozdurmanızdır cunku kucuk meblalarda al satlarda cok buyuk paralar kazanamayabilirsiniz cunku borsada buyuk islem hacimleri gerceklesir ornek olarak adamın birisi borsaya yani sizin oynadıgınız kagıda getirir 1.000.000 lot alır ve kagıdınız cok ii işlem gorur yada daha onceden almıstır siz o sırada lot alırsınız ve adamın satım emri vardır sizin alış fiyatınıza gore lotlarının satısını yapar ve sizde dımdızlak kalırsınız arkadaslar borsa basit bi iş değildir bilgilerinize eger takıldıgınız sormak istediğiniz birşey varsa sorun yardımıcı olayaım

delimiyim ben?
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mperk
    mperk's avatar
    Erkek

Eline sağlık hocam

çizik

Hamdolsun
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aliyk
    aliyk's avatar
    Erkek
    takip takip takip

Lekum Dinikum Veliye Din ...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bugragorkem
    bugragorkem's avatar
    Erkek

Bugün son üç ayın en düşük seviyesinini gördü..

ve var la
Toplam Hit: 5925 Toplam Mesaj: 41