Aramızda İş Avukatı Var Mı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lich
    Lich's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

merhaba arkadaşlar,

çalıştığım firmada istifa etmek istiyorum.

5 yıldır gece gündüz raporlu izinli demeden işleri aksamasın diye etimi tırnağıma takıp çalıştım.

ne mesai ücreti aldım nede başka bir şey! 

Son 2 3 aydır şirket sahipleri ciddi anlamda mobbing uygulamaya başladı. En son raporlu olduğum halde iş buyurdular bende yapamayacağımı ve rahatsız olduğumu belirtince, tepki olarak banane senin hastalığından benim işimi yapmak zorundasın diye ters tepki verdiler.

mesai ve raporlu olduğum dönemlere ait mail ve WhatsApp yazışmaları mevcut.

şimdi ben bunlara mobbing ve fazla mesai ile raporlu olduğum dönemlerde çalıştığıma dair noter den ihtar çekip bütün hakkımı fazlası ile alıp istifa etmek istiyorum.

Bu konuda nasıl yol alacağım? Nasıl adım atacağım? Bu konuda deneyimi olan veya aramızda bu işlemler ile ilgilenen avukat arkadaşlar var ise yardımcı olursa sevinirim.

Lich tarafından 11/Ara/17 13:27 tarihinde düzenlenmiştir

o(╥﹏╥)o 卐 ㏒ 卐
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mataramasuko
    mataramasuko's avatar
    Erkek

Hocam fazla çalışma ücretinin ödenmemesi tek başına haklı fesih nedenidir. Sen yine de ne iş yaptığını, nerde çalıştığını, işyeri ünvanını vs daha detaylı yazarsan daha fazla yardımcı olabilirim

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lich
    Lich's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    mataramasuko bunu yazdı

Hocam fazla çalışma ücretinin ödenmemesi tek başına haklı fesih nedenidir. Sen yine de ne iş yaptığını, nerde çalıştığını, işyeri ünvanını vs daha detaylı yazarsan daha fazla yardımcı olabilirim

Merhaba hocam,

bir sağlık hizmeti veren firmada bilgi sistemlerinde çalışıyorum.

o(╥﹏╥)o 卐 ㏒ 卐
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HeadBanger
    HeadBanger's avatar
    Erkek

Oo gözü açılan maymun kardeş hoşgeldin.Sen mı kurtaracaksn o firmayı da canını dişine takıyorsun? İş yerine geliş girişlerini raporlayabilecek misin? Ayrıca süresiz iş sözleşmesi imzaladın mı?  Sözleşmede mesai ile ilgili ek ücret kısmı var mı? Herşeyi raporlar ara 170 i müfettiş yolluyorlar hemen zaten

HeadBanger tarafından 10/Ara/17 19:30 tarihinde düzenlenmiştir

Boş İşler Uzmanı..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lich
    Lich's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    HeadBanger bunu yazdı

Oo gözü açılan maymun kardeş hoşgeldin.Sen mı kurtaracaksn o firmayı da canını dişine takıyorsun? İş yerine geliş girişlerini raporlayabilecek misin? Ayrıca süresiz iş sözleşmesi imzaladın mı?  Sözleşmede mesai ile ilgili ek ücret kısmı var mı? Herşeyi raporlar ara 170 i müfettiş yolluyorlar hemen zaten

Son 3 yıldır parmak izi ile giriş çıkış yapıyoruz.

iş sözleşmesi imzalamadım.

raporlu olduğum tarihlerde mail ve uzaktan erişim ile hizmet verdiğime dair mail yazışmaları ve bir kaç kez şirkete parmak izi ile giriş yapmışlığım var.

Lich tarafından 10/Ara/17 19:53 tarihinde düzenlenmiştir

o(╥﹏╥)o 卐 ㏒ 卐
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    piradomim
    piradomim's avatar
    Erkek

Hocam herşeyden öte işçi mahkemesi seni haklı görür öncelikle ama şirketten iki adet de şahit bulabilir isen bu iş tamamdır . 

Şahit için şirkette suan çalışması da şart değil, önceden çalışmış olması da yeter 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HeadBanger
    HeadBanger's avatar
    Erkek

Ufak bir not : şahit gösterdiğin ksiileri o şirket 5 sene boyunca çıkaramıyor aklında olsun. Parmak izi okuyucu bozulmuş derler işin içinden çıkarlar ona göre koz kullan. Raporlu olduğun zamanlarda çalıştığını zorla çalıştırıldığını ispatlaman da yeterli. Ayrıca akılsız arkadaşım neden o sözleşme imzalanmaz ki :/

Boş İşler Uzmanı..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mataramasuko
    mataramasuko's avatar
    Erkek

Hocam noterden bi ihtar çekip iş sözleşmesini iş kanunun 24. Maddesine dayanarak fesh ettiğini son beş yıla ait fazla çalışma ücretini ve kıdem tazminatının hesaplanarak vereceğin ibann numarasına yatırılmasını, aksi takdirde dava açma yoluna gideceğini belirtir bir ihtar çek. Bu arada üst düzey yönetici olmadığını varsayıyorum? 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mataramasuko
    mataramasuko's avatar
    Erkek
    HeadBanger bunu yazdı

Ufak bir not : şahit gösterdiğin ksiileri o şirket 5 sene boyunca çıkaramıyor aklında olsun. Parmak izi okuyucu bozulmuş derler işin içinden çıkarlar ona göre koz kullan. Raporlu olduğun zamanlarda çalıştığını zorla çalıştırıldığını ispatlaman da yeterli. Ayrıca akılsız arkadaşım neden o sözleşme imzalanmaz ki :/

İş sözleşmesi imzalamaması neden aleyhine olsun? Hatta tam tersi durum söz konusu. Çoğu şirkette 270 saate kadar fazla çalışmanın ücrete dahil olduğuna dair sözleşme imzalatılır, siz de fazla çalışma isteyemezsiniz. Arada yazılı bir sözleşme olmaması ortada sözleşme olmadığı anlamına gelmez, sözlü sözleşme vardır. 

Eyyorlamam bu kadar

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lich
    Lich's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    mataramasuko bunu yazdı

Hocam noterden bi ihtar çekip iş sözleşmesini iş kanunun 24. Maddesine dayanarak fesh ettiğini son beş yıla ait fazla çalışma ücretini ve kıdem tazminatının hesaplanarak vereceğin ibann numarasına yatırılmasını, aksi takdirde dava açma yoluna gideceğini belirtir bir ihtar çek. Bu arada üst düzey yönetici olmadığını varsayıyorum? 

Yok hocam üst yönetici değilim.

24. Maddeye ait örnek içerik varmıdır yoksa noter yardımcı olurmu?

hadi ihtarı çektim.. şirket mahkeme ye git derse ne yapacağım?

@headbanger personel giriş çıkış kayıtlarına ait günlük yedekler elimde duruyor :)

o(╥﹏╥)o 卐 ㏒ 卐
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mataramasuko
    mataramasuko's avatar
    Erkek
    Lich bunu yazdı
    mataramasuko bunu yazdı

Yok hocam üst yönetici değilim.

24. Maddeye ait örnek içerik varmıdır yoksa noter yardımcı olurmu?

hadi ihtarı çektim.. şirket mahkeme ye git derse ne yapacağım?

@headbanger personel giriş çıkış kayıtlarına ait günlük yedekler elimde duruyor :)

Yarın hatırlatırsan örnek ihtar atarım hocam. Şirket mahkemeye git derse mahkemeye gidersin hocam başka ne olacak :D

Toplam Hit: 3232 Toplam Mesaj: 29
mobbing avukat çalışanın mallığı