Çok Basit Elektronik Sorusu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    real_agabey
    real_agabey's avatar
    Erkek
    dargut bunu yazdı

Hocam o devre buzzera belli bir frekansta sinyal çıkışı veriyor. Motor dan o sesi duyduğuna göre demekki 20kHZ altında bir sinyal veriyor.

Neyse sen bunları boşver şimdi. Devrenin kenarında siyah bir parça gözüküyor, muhtemelen reed röle o parça. Mıknatısı yaklaştırınca bu röle kapaıyor ve devre çalışıyor. Sen şimdi bu parçayı yerinden sök. Devreyi at kenara, motoru, bu parçayı birde pilleri seri bağla bu şekilde çalışır.

Son çözümün zaten buydu.Fotoğrafları başka siteden temsili aldım.Aslı aşağıdaki gibi.

a

Titreşim motorunun Üzerinde PPN7KB45B. Son karakter 8 de olabilir. İnternette datasheetini bulamadım.
    Becerebildiysem motor çalışırken 684mA ve 4V kadar çekiyor.

Edit: Ölçümü beceremedim anlaşılan. Benzer motorlar 20mA civarıymış

Piller 3 Adet LR44 buton pil. Normalde bahsettiğim gibi motoru süper çalıştırıyor.

real_agabey tarafından 07/Şub/13 23:21 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek

Motor Doğru akım motorudur, Buzzer çıkışına gelen akım Frekans özelliği olan, Dc olmayan akımdır, yani doğru akım değildir. Motorun ses çıkarmasının sebebi akımın motor için gerekli kararlılığa sahip olmayışından ileri gelmektedir...

Buzzer çıkışına tek diyot yada çift diyot ekle, diyotları motora bağlayacağın yerden eksi ve artı olarak çıkış alabileceğin şekilde bağlamaya özen göster.. Titreşim motorunu çalıştırabilecek akım vardır o devrede.

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    real_agabey
    real_agabey's avatar
    Erkek
    ShockMan bunu yazdı

Motor Doğru akım motorudur, Buzzer çıkışına gelen akım Frekans özelliği olan, Dc olmayan akımdır, yani doğru akım değildir. Motorun ses çıkarmasının sebebi akımın motor için gerekli kararlılığa sahip olmayışından ileri gelmektedir...

Buzzer çıkışına tek diyot yada çift diyot ekle, diyotları motora bağlayacağın yerden eksi ve artı olarak çıkış alabileceğin şekilde bağlamaya özen göster.. Titreşim motorunu çalıştırabilecek akım vardır o devrede.

Hocam teşekkürler.

Fakat çok az anlayan birine anlatır gibi anlatırsan sevinirim.

Diyotun özellikleri ne olacak. Kesin çözüm mü?

Transistör, röle direnç derken elektronikçi olacam nerdeyse.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek
    real_agabey bunu yazdı
    ShockMan bunu yazdı

Hocam teşekkürler.

Fakat çok az anlayan birine anlatır gibi anlatırsan sevinirim.

Diyotun özellikleri ne olacak. Kesin çözüm mü?

Transistör, röle direnç derken elektronikçi olacam nerdeyse.

Hocam Diyotun Çizgili tarafı Katottur.. Devreye giden buzzere bağladığın kablonun birine diyotun çizgili tarafını bağlayacaksın, diğer kabloyada çizgisiz tarafını bağlayacaksın.. Ve Diyotlardan aldığın çıkışı motora bağlayacaksın.. umarım anlamışsındır.

Çizgisiz taraftan bağladığında çizgili taraftan artı gerilim alırsın..

Buna göre, Çizgili taraftan Bağladığında ise Çizgisiz Taraftan Eksi Gerilim Alırsın...  Buna Göre Bağlantını yap.

Normal Kara Diyotlardan her hangi birini kullanabilirsin... Özellikleri olan Diyotlar vardır.. Mesela Zener Diyot, Hızlı Diyotlar Zener olmasında ne olursa olsun işini görür.

ShockMan tarafından 08/Şub/13 10:06 tarihinde düzenlenmiştir

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dos_Attach
    Dos_Attach's avatar
    Erkek

o yassı pillerden 2 adet seri bağla. bir ucunu motora tak. diğer ucunu hoparlöre gelen kabloya bağla. hoparlöre gelen diğer kabloyu motora tak. tekrar dene 

Dolar Ve Euro zulada elimde çek defteri, bir imzayla işin tamam arabanı çek serseri.!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

1,5V 2pili götgöte birbirine bantla o şekilde enerji vermeyi dene sanki enerji yetersiz

Minimalist Değilim Tembelim
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    real_agabey
    real_agabey's avatar
    Erkek
    Dos_Attach bunu yazdı

o yassı pillerden 2 adet seri bağla. bir ucunu motora tak. diğer ucunu hoparlöre gelen kabloya bağla. hoparlöre gelen diğer kabloyu motora tak. tekrar dene 

Denemiştim zaten olmamıştı.

@samaccc

Pillerden yana sıkıntı olmadığını bi kez daha belirtmiş olayım.

Allahtan basit sorundu :D

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    ShockMan bunu yazdı

hocam ne diyorsun ben anlamadım? frekans özelliiği olan dc olmayan akım neymiş? dc den başka ne var ac mi oluyor bu?

mesela kare dalganın frenkansı da farklıdır, dc karedalga üreten bir devrenin çıkışına biz dc olmayan mı diyoruz?

terimleri doğru kullanmamışsın anlamadığım kadarıyla. ama dediğin biraz mantıklı. eğer alarm sesi farklı frekanslarda çalışıyorsa bu motorun ,

çalışmasını etkiler. bu frekansı sabitlemek gerekir. diyot burada işe yaramaz ki? çünkü sinyal + - şeklinde gitmiyor 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dargut
    dargut's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    ShockMan bunu yazdı

hocam ne diyorsun ben anlamadım? frekans özelliiği olan dc olmayan akım neymiş? dc den başka ne var ac mi oluyor bu?

mesela kare dalganın frenkansı da farklıdır, dc karedalga üreten bir devrenin çıkışına biz dc olmayan mı diyoruz?

terimleri doğru kullanmamışsın anlamadığım kadarıyla. ama dediğin biraz mantıklı. eğer alarm sesi farklı frekanslarda çalışıyorsa bu motorun ,

çalışmasını etkiler. bu frekansı sabitlemek gerekir. diyot burada işe yaramaz ki? çünkü sinyal + - şeklinde gitmiyor 

http://en.wikipedia.org/wiki/Direct_current

DC düz, titreşimsiz sinyaldir. Kare dalga kare dalgadır, DC kare dalga diye birşey olamaz! O zaman AC yerine dalgalı DC diyelim mantıklı mı?

Daha önceki mesajımda çıkıştaki sinyalin ses frekansı içerisinde olduğundan motordan ses çıktığını söylemiş ve çözümü anlatmıştım. Arkadaş neden devreyi kullanmakta ısrar ediyor anlamış değilim. Bu kadar basit bir devreyi karmaşık göstermekmi istiyor anlamadım.

Bu devreye motor koymak istemendeki sebep ne onu söyle ona göre tavsiyede bulunalım.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    dargut bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı
    ShockMan bunu yazdı

http://en.wikipedia.org/wiki/Direct_current

DC düz, titreşimsiz sinyaldir. Kare dalga kare dalgadır, DC kare dalga diye birşey olamaz! O zaman AC yerine dalgalı DC diyelim mantıklı mı?

Daha önceki mesajımda çıkıştaki sinyalin ses frekansı içerisinde olduğundan motordan ses çıktığını söylemiş ve çözümü anlatmıştım. Arkadaş neden devreyi kullanmakta ısrar ediyor anlamış değilim. Bu kadar basit bir devreyi karmaşık göstermekmi istiyor anlamadım.

Bu devreye motor koymak istemendeki sebep ne onu söyle ona göre tavsiyede bulunalım.

hocam dc nin sinyalini biliyorum da siz şimdi kare dalga üreten bir osilatöre ne diyorsunuz ? 

ya da şöyle bi şey

alttaki iki sinyal için ne diyorsun

unbalanced tarafından 08/Şub/13 13:47 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
Toplam Hit: 5111 Toplam Mesaj: 37