Çok Basit Elektronik Sorusu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dargut
    dargut's avatar
    Erkek

Kaç tane kaynak gösterdim, ayrıntılı şekilde anlattım. Hala kalkıp ben yaptım oldu şeklinde iddalarda bulunuyorsun. Ne bir kaynak gösterme ne bir açıklama var.

Sana tavsiyem en kısa zamanda temel tanımları anlatan bir elektronik kitabı edinmendir. Bu bilgileri nereden öğrendiysen yazık olmuş.

Kalkıpta kare dalgaya AC dir DC dir diye konuşabilecek kadar elektronikten bihaber insanlara anlatarak harcayacak daha fazla zamanım yok. Hepinize iyi akşamlar.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aercys
    aercys's avatar
    Erkek
    dargut bunu yazdı

Kaç tane kaynak gösterdim, ayrıntılı şekilde anlattım. Hala kalkıp ben yaptım oldu şeklinde iddalarda bulunuyorsun. Ne bir kaynak gösterme ne bir açıklama var.

Sana tavsiyem en kısa zamanda temel tanımları anlatan bir elektronik kitabı edinmendir. Bu bilgileri nereden öğrendiysen yazık olmuş.

Kalkıpta kare dalgaya AC dir DC dir diye konuşabilecek kadar elektronikten bihaber insanlara anlatarak harcayacak daha fazla zamanım yok. Hepinize iyi akşamlar.

Sana sorduğum sorulara cevap vermedin, gösterdiğin kaynaklara açıklama getirdim. +5 ve 0 volt içeren kare dalgaya AC dalga diyorsan ben senin elektronik bilginden şüphe ederim. Verdiğin kaynakta kare dalganın belli frekansta maksimum ve minimum olduğu yazıyor. Yani +5V ve 0V arasında değişen dalga kare dalgadır. Ve diyorum ki negatif alternans içermediğinden bu dalga AC DEĞİLDİR. Sen buna AC diyorsan yarım dalga doğrultucunun(filtresiz) çıkışına da AC dersin. Bunu sordum sana, sen bana alakasız cevap verdin. Yok kapasite yok bilmemne. Dalga doğrultmanın kapasite ile ne alakası var ideal koşulla ne alakası var?

0x62 0x75 0x6e 0x75 0x20 0x79 0x61 0x7a 0x61 0x6e 0x20 0x74 0x6f 0x73 0x75 0x6e 0x2c 0x20 0x6f 0x6b 0x75 0x79 0x61 0x6e 0x61 0x20 0x6b 0x6f 0x73 0x75 0x6e
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

arkadaşlar boşa tartışmayın :) aslında terimler biraz karışıyor o kadar. benim yıllardır elektronikle uğraşırım bir sürü de yerli yabancı hocam oldu,

diyot ile doğrultulmuş tüm sinyaller bizim için dc dir.ister kare dalga ister testere dişi. düz bir sinyal için de çıkışa kondansatör koyarak filtreleme

yapılıyor bu kadar.. uzatmaya gerek yok. ben buna dc derim başkası da dv değil kare dalga o der. 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aercys
    aercys's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

arkadaşlar boşa tartışmayın :) aslında terimler biraz karışıyor o kadar. benim yıllardır elektronikle uğraşırım bir sürü de yerli yabancı hocam oldu,

diyot ile doğrultulmuş tüm sinyaller bizim için dc dir.ister kare dalga ister testere dişi. düz bir sinyal için de çıkışa kondansatör koyarak filtreleme

yapılıyor bu kadar.. uzatmaya gerek yok. ben buna dc derim başkası da dv değil kare dalga o der. 

Hocam haklısın :) Aynen de söylediğin gibi :)

0x62 0x75 0x6e 0x75 0x20 0x79 0x61 0x7a 0x61 0x6e 0x20 0x74 0x6f 0x73 0x75 0x6e 0x2c 0x20 0x6f 0x6b 0x75 0x79 0x61 0x6e 0x61 0x20 0x6b 0x6f 0x73 0x75 0x6e
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zula
    zula's avatar
    Erkek

1. o aletin icinde bir adet reed switch var(internetten resimlerini bul anlarsin). reed switch iki ucu olan bir anahtardir. bu iki uc normalde acik konumdadir ve yanina bir miknatis yaklastirilirsa kisa devre olur.

2. reed sw'in bir ucunu pilin + ucuna bagla. 

3. reed sw'in diger ucunu motorun bir ucuna bagla.

4. motorun diger ucunu pilin - ucuna bagla. 

bunlari yaptiktan sonra reed sw'in yanina bir miknatis yaklastir. motor calismaya baslayacaktir. 

not: motorun icinde de miknatis bulunur. motor ile reed'i birbirine yakin tutarsan sw her zaman kisa devre olur. onlari birbirlerinden uzakta tut

Dünyada "10" çeşit insan vardır; binary saymayı bilenler ve bilmeyenler..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    ShockMan bunu yazdı

Motor Doğru akım motorudur, Buzzer çıkışına gelen akım Frekans özelliği olan, Dc olmayan akımdır, yani doğru akım değildir. Motorun ses çıkarmasının sebebi akımın motor için gerekli kararlılığa sahip olmayışından ileri gelmektedir...

Buzzer çıkışına tek diyot yada çift diyot ekle, diyotları motora bağlayacağın yerden eksi ve artı olarak çıkış alabileceğin şekilde bağlamaya özen göster.. Titreşim motorunu çalıştırabilecek akım vardır o devrede.

hocam ne diyorsun ben anlamadım? frekans özelliiği olan dc olmayan akım neymiş? dc den başka ne var ac mi oluyor bu?

mesela kare dalganın frenkansı da farklıdır, dc karedalga üreten bir devrenin çıkışına biz dc olmayan mı diyoruz?

terimleri doğru kullanmamışsın anlamadığım kadarıyla. ama dediğin biraz mantıklı. eğer alarm sesi farklı frekanslarda çalışıyorsa bu motorun ,

çalışmasını etkiler. bu frekansı sabitlemek gerekir. diyot burada işe yaramaz ki? çünkü sinyal + - şeklinde gitmiyor 

hacı elektronik terimilojisinde nasıl bilmiyorum ama 

fizikte zamanla değişen bütün akımlara alternatif akım diyoruz 

ücgen-testere-sinüs-kare bunları alternatif oluyor

karenin üst kısmı +5 V alt kısmı -5V olabilir (bu devre için bahsetmiyorum genel olarak)

bir uctan 5 V bağlarsın 

+10 V 0 arası dalga elde edersin değişmez gene alternatif akımdır 

wert tarafından 19/Nis/13 00:03 tarihinde düzenlenmiştir

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
Toplam Hit: 5112 Toplam Mesaj: 37