folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Deprem Senaryosu - Şuan Deprem Olsa !

Deprem Senaryosu - Şuan Deprem Olsa !

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FeRoCi
    FeRoCi's avatar
    Erkek

simpsonsturkiye'nin son konstantinapolis paylaşımı ile bu başlığı açma ihtiyacı duydum. 

Adminler konuyu gereksiz görürse silebilir.

Burada yazdıklarım her ne kadar yaşamamış olsamda basit şeyler olmadığını biliyorum. Eğer yanlış bir şey yazar isem affola. Lakin böyle instagramda, facebookta boş boş takılırken, aşk acısı yaşıyorken, hastane kapısında bekliyorken, vatani görevi yapmakta iken yada çalışıyor ve nöbette iken, bu gece deprem olduğunu düşünsek bizleri nasıl bir senaryo bekliyor. 

Ben bu konuda başımızdan bir çok şey geçmiş olsa bile hala akıllanmadığımızı görüyorum. 

Bu acıyı ancak yaşayanlar ve kaybedenler bilir. Bu başlığı açmamdaki amaç acıları tazelemek değil, sadece yol gösterme ve ya ilk yardım gibi düşünün.

Birazdan yatıp uyuyacağız ve gece deprem olacak. Ve bizi ilk andan itibaren ne bekliyor olacak. 

Buradan sonrası malesef üzülerek söylüyorum ki yaşayanların tecrübesi olacak. Bir yandanda bu konude eğitimi olanlar ve farklı fikirleri olan arkadaşlarımızın yorumları ile bir bilgi birikimine dönüşebilir. Belki diyeceksiniz bununla ilgili bir çok devlet kurumu sayfası var oralardan okuyup bilgilenebilirsiniz, ama siz de biliyorsunuz ki bazı şeyleri kitaplar anlatamıyor. Evdesi hastası olan oluyor, ziyneti olan oluyor, evde olmayıp başkasının evinde kalan olabiliyor, yurtta yaşayanlarımız olabiliyor, her senaryo farklı olabilir.

Eğer bu konuya ilgi olması halinde konunun bu başlıktan çıkarılıp adminler tarafından proje gibi başka bir şablon ile ekleme çıkarma görüş öneri ilk anlar 2. gün 3. gün vs. tarzında daha sonra resmi işlemler, prosedürler, taşıma, nakliye vs. tarzında gelen bilgilere göre ayrı bir sayfa açmalarını arz ederim. 

Aşağıdaki durumlarda neler yapmalıyız?

1-Deprem oldu ve göçük altındasınız bilinciniz açık, ilk andan itibaren neler yapılabilir?

2-Deprem oldu ve eviniz hasar aldı evden çıkamadınız, ilk andan itibaren neler yapmalıyız?

3-Deprem oldu evden çıkabildiniz, ilk andan itibaren neler yapmalıyız?

4-Depremi evde değil başka yerde yaşadık, ilk andan itibaren neler yapmalıyız?

5-Bir yakınınız deprem yaşadı ve ulaşamıyorsunuz, ilk andan itibaren neler yapmalıyız?

vs. gibi soru başlıkları derlenip altında farklı fikirleri bir köşede tutsak fena olmaz. 

Benim bu düşüncem bir kıvılcım gibi olsun, sizler yangına çevirebilirsiniz. Biliyorum zor zamanlar güçlü insanlar yaratır. Ama zor zamanlar gelmeden en azından bir şeylerin bilinç altımızda kalması için böyle bir başlık açmayı düşündüm. 

Esenlikler diliyorum. Konunun amacı gece gece kimseyi darlamak değildir. 

-----------------

Gelen yorumlardan derlemeler

DERLEME 1

1-Her zaman araç deponuz full olsun, araba da yastık battaniye kuru palet gıda ve su olmalı nakit para kesinlikle zula yapın.
    2-Deprem çantasında temiz su olması çok önemli. Konserve gıda düşündüğünüz kadar önemli değil. Su ile bir hafta rahat rahat hayatta kalırsınız.
    3-Deprem çantasını yanınızda taşımayı alışkanlık haline getirin. Uyurken yatağın dibinde, salonda iken koltuğunuzun dibinde olsun.
    4-Düdük önemli. Sesin azaldığı/kısıldığı zamanda nefes ile ses duyurabilmek adına.

DERLEME 2

EVDE:
    1- Amatör telsiz ehliyeti aldım ve TRAC bünyesine katıldım, telsizim başucumda durur
    2- Evde her yatağı güvenli bölgeye göre düzenledim
    3- Her yatağın yanında ufak deprem çantaları var, bu çantalarda termal battaniye, su, ufak besinler, düdük, kibrit, ilk yardım malzemeleri, iletişim defteri var, kesici delici aletler (fener, lazer, pil vs. ekleyeceğim)

ARABADA:
    1- 4 kişilik çadır (MH100), şişme yatak sürekli bagajda
    2- Termal battaniye
    3- Yedek araba - ev anahtarı
    4- Çoklu şarj kablosu
    5- Elle şarj edilen (Dinamo) lamba (BL50)

FeRoCi tarafından 14/Nis/24 01:10 tarihinde düzenlenmiştir

düşünüyorum oysa aklım var; aklım var oysa düşünmem gerek; düşünmem gerekse düşünülmesi gereken şeyler var; bazı var olan şeyleri düşünürsem zamanımı düşnmeye harcarım;harcanılan bi zaman varsa kıymeti bilinmeli; kıymeti bilinmeyen zaman tek canı kalmış süpermario ya benzer; süper marionun mantarı şirinlerin evine benzer; şirinlerin evinde bi kaltak var şirine o şirineyi bütün şirinler s*kmek ister... şirinler çok şey isterde ben hala neyi düşünüyorum anlamadım !!!!!...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

istanbul gibi bir şehirde göçük altında kalırsan işi kısa sürede bitirmen gerekir. acı çekmeye gerek yok, kimse gelmeyecek ve yaşamayı da umut etmemelisin bitti.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kral.
    C-force
    C-force's avatar
    Erkek

Bina sağlamsa kaç kaça bildiğin kadar yok değilse, sağlam binaya geçmek

Yıllar önce den bilirim deprem öldürmez bina öldürür diye onun için çarpık kentleşme yerine nitelikli binalar olması gerekli başka türlü her senaryo veya beyin fırtınası boş benim gözümde 

Bazen Varsın , Bazen Yoksun...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kahramann
    Kahramann's avatar
    Erkek

insanoğlu en umutsuz koşullarda bile yaşamak için savaşmıştır. yaşamayı hep umut etmelisin yardım en umutsuz kaldığın anda gelebilir.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Megalados
    Megalados's avatar
    Erkek

Çok güzel konu. Malesef yaşanana kadar çok ciddiye alınmıyor. Deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrası neler yapılabilir mesela üzerine konuşulmalı. 

Deprem öncesi için deprem çantası, nakit para, eşyaları sabitleme, kapı girişini kapatabileek ayakkabılık gibi şeyleri kaldırma, arabayı binaların üzerine yılılmayacağı şekilde park etme, cüzdan araba anahtarı gibi şeyleri hemen kapılacak noktada bırakma, nakit para, araçta benzin, battaniye mont vb.. yazılacak binlerce şey var.

Dask ve konut sigortanızı yaptırın limitler baya yükseldi mesela.

Konunun gidişatına göre aklıma geldikçe yazarım ama derleyemem. 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FeRoCi
    FeRoCi's avatar
    Erkek
    Megalados bunu yazdı

Çok güzel konu. Malesef yaşanana kadar çok ciddiye alınmıyor. Deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrası neler yapılabilir mesela üzerine konuşulmalı. 

Deprem öncesi için deprem çantası, nakit para, eşyaları sabitleme, kapı girişini kapatabileek ayakkabılık gibi şeyleri kaldırma, arabayı binaların üzerine yılılmayacağı şekilde park etme, cüzdan araba anahtarı gibi şeyleri hemen kapılacak noktada bırakma, nakit para, araçta benzin, battaniye mont vb.. yazılacak binlerce şey var.

Dask ve konut sigortanızı yaptırın limitler baya yükseldi mesela.

Konunun gidişatına göre aklıma geldikçe yazarım ama derleyemem. 

Mesela bu yazılan yorumlar sayfalarca oldukça konu dağılabilir. Bununla ilgili bir sayfa olsa, sonra alt alt eklemeler yapsak;

1- İlk anda deprem çantası, nakit para, iletişim cihazı, anahtar alıp güvenli bölgeye git tarzında.

2- Ya da dışarı çıkan insanlar nasıl organize olmalılar? Toplanma yeri, aydınlanma, görev dağılım? Güvenlik güçlerimize bu durumda Allah kolaylık versin, onlara her zaman yardımcı olmalıyız. Ama biliyorum ki bu durum insan psikolojisinin çok zorlandığı durumlar. 

düşünüyorum oysa aklım var; aklım var oysa düşünmem gerek; düşünmem gerekse düşünülmesi gereken şeyler var; bazı var olan şeyleri düşünürsem zamanımı düşnmeye harcarım;harcanılan bi zaman varsa kıymeti bilinmeli; kıymeti bilinmeyen zaman tek canı kalmış süpermario ya benzer; süper marionun mantarı şirinlerin evine benzer; şirinlerin evinde bi kaltak var şirine o şirineyi bütün şirinler s*kmek ister... şirinler çok şey isterde ben hala neyi düşünüyorum anlamadım !!!!!...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FeRoCi
    FeRoCi's avatar
    Erkek
    RETRET bunu yazdı

istanbul gibi bir şehirde göçük altında kalırsan işi kısa sürede bitirmen gerekir. acı çekmeye gerek yok, kimse gelmeyecek ve yaşamayı da umut etmemelisin bitti.

Sadece İstanbul olarak düşünmeyelim. Her ne kadar ve üzülerek söylüyorum ki unutmuş isek de 6 Şubat depremi büyük bir tokat oldu bize.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

arkadaşlar deprem olur beden haber alamazsanız şimdiden kendinize iyi bakın  güzel anılar biriktirdik güzel günler geçirdik ... 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

depremin iki çözümü var, sağlam bina yapmak veya deprem bölgesinden uzakta yaşamak

eğer mühendis/müteahhit falan değilseniz sağlam bina biraz zor.

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviGozluDev
    MaviGozluDev's avatar
    Erkek
    RETRET bunu yazdı

İstanbul'a gerek yok bunun için, daha 1.5 sene önceki depremde gördük enkazda hayatta kalırsan kurtarılma ihtimalin/oranın baya bi düşük. hazır yeri gelmişken madencisinden gönüllüsüne hepsinin tuttuğu altın olsun

.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yanak
    yanak's avatar
    Erkek

6 şubat depreminden sonra kendimize deprem çantası yaptık. İçinde konserve, bisküvi, pil falan filan koyduk ayakkabılıkta duruyo. 3 gün sonra bisküviyi alıp çayla beraber yedik deprem haberlerini izlerken, 5 gün sonra konserveleri yedik :)

İnsanoğlu zor zamanda yaşamaya odaklıdır evet ama rahat olduğunda da zora düşeceğini unutur. Deprem zamanı bile burda çoğu kişi öyle böyle hazırlık yaparım diyordu, belki 1 2 kişi yapmıştır.

Sözün özü burda ne yazılırsa yazılsın iş icraata gelmedikçe hepsi boş. Önce bu amk binalarını düzgün yaptıracaksın, devlet olarak çavuşundan müteahhitine tepesinde duracak yaptığı işi kontrol edeceksin. Halkını eğiteceksin sonra, halk dediysem bizi o kavruk tenlileri değil. Asıl tehlike onlar zaten, biz enkaz altında can dersine düşerken onlar altın peşinde olacak! Çok şey yazılıda sinirlerime hakim olamıyorum.. 

Şu simpsonların linkini atsana Bi bakalım ne zırvalamışlar :) 

Sene 2011 evliliğimin ilk ayları, pc başında Tahribat'da takılıyorum, açılış sayfa falan direk tahribat açılıyor. Bi gün hanım "beni mi daha çok seviyorsun Tahribatı mı?" dedi. "Hatun sen yokken Tahribat vardı." dedim, demez olaydım..
Toplam Hit: 1066 Toplam Mesaj: 23
senaryo ilk yardım deprem deprem çantası