Otomatik Kol Saati Önerisi Olan ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mehmetdiyebiri
    mehmetdiyebiri's avatar
    Erkek
    xylgn_ bunu yazdı
    mehmetdiyebiri bunu yazdı
    xylgn_ bunu yazdı

Seiko filan japon. Japon ve İsviçre arasında mekanik ve kalite olarak dağlar kadar fark var.

hocam Seiko , "Seiko filan" denilebilecek bir marka değil. Seikonun hangi mekanizması ile isviçre dediğiniz hangi saati karşılaştırıyorsunuz ? veya hangilerini kullandınız? Seiko fanboy'u değilim ama yanlış bir kıyas yapıyorsunuz. Mesela Grand Seiko'lardan hangilerini kullandınız da beğenmediniz?

Hocam çok klişe arabadan örnek vereyim. Alman arabasının her zaman bir kalitesi oturakliligi piyasada var mıdır? Seiko kötü değil ama asla İsviçre saatleri kadar olamaz. Saatten anlayan bilen bir kullanıcı asla japon almaz. Fiyat farkı da bundan geliyor ama tissot öneririm. Kesinlikle Seiko dan daha iyidir ama 10 bin liraya otomatik İsviçre saati olmaz.

Hocam alakasız örneğin için ne kadar teşekkür etsem az. Yaklaşık 20 tane otomatik saatim var. 
    benim azıcık saat bilgim seninle saat tartışmaya yetmiyor. O sebepten @mkyb hocama vereceğin saat tavsiyelerini merakla bekliyorum.

PUHU Leather Goods - https://www.instagram.com/puhuleathergoods
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

tom tailor saatlere bak. içlerinde çift pil oluyor. .ve ömürlük oluyorlar.

orta ve üst kalitede saat üretiyorlar. ama tr de satışları yok. bulabilirsen yurtdışından getirt.

kullandıktan sonra balon gibi şişirilmiş markalara saat demezsin.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xylgn_
    xylgn_'s avatar
    Homo
    xylgn_ bunu yazdı
    xylgn_ bunu yazdı

Seiko filan japon. Japon ve İsviçre arasında mekanik ve kalite olarak dağlar kadar fark var.

hocam Seiko , "Seiko filan" denilebilecek bir marka değil. Seikonun hangi mekanizması ile isviçre dediğiniz hangi saati karşılaştırıyorsunuz ? veya hangilerini kullandınız? Seiko fanboy'u değilim ama yanlış bir kıyas yapıyorsunuz. Mesela Grand Seiko'lardan hangilerini kullandınız da beğenmediniz?

Hocam çok klişe arabadan örnek vereyim. Alman arabasının her zaman bir kalitesi oturakliligi piyasada var mıdır? Seiko kötü değil ama asla İsviçre saatleri kadar olamaz. Saatten anlayan bilen bir kullanıcı asla japon almaz. Fiyat farkı da bundan geliyor ama tissot öneririm. Kesinlikle Seiko dan daha iyidir ama 10 bin liraya otomatik İsviçre saati olmaz.

Hocam alakasız örneğin için ne kadar teşekkür etsem az. Yaklaşık 20 tane otomatik saatim var. 
    benim azıcık saat bilgim seninle saat tartışmaya yetmiyor. O sebepten @mkyb hocama vereceğin saat tavsiyelerini merakla bekliyorum.

Hocam tüm dünyanın kabul ettiği bir gerçekle ilgili senle tartismayacagim. İstediğini al senin paran.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

kadınların bir çok aksesuarı vardır. ama erkeklerin neredeyse tek aksesuarı saattir. otomatik saatler ise zevkli erkeğin göstergesidir. otomatik saat ilgi ister, özenle seçilmiş olması gerekir. hiçbirşey olmasa güç rezervinin bitmemesi için ilgi ister. bu da "amaaan telefondan bakarım, pilli takarım 10 sene gider"ci insanların işi değil demektir. 

otomatik veya diğer adıyla mekanik saatler tamamen kendi içerisindeki enerjiyle çalışır. bu enerji zemberek adı verilen yayın gerilmesiyle elde edilir. bunun için de kurmalı mekanizma, rotor yardımıyla güç biriktiren mekanizma olarak 2 çeşittir ki ikisinin de birlikte olduğu mekanizma da mümkün ve yaygındır.

güç rezervi, zemberek tam doluyken saati kenara koyduğunuzda yani hiç kıpırdamadığında durmadan ne kadar süre çalışacağını ifade eder. çoğu otomatik saatte 40 saat güç rezervi olur. günümüzde bazı görece uygun fiyatlı saatler 72 saate kadar rezerv sunabilse de genelde pahalı saatler 40 saat üstüne çıkar.

saat kolunuzdayken (eğer sadece kurmalı değilse) kolunuz hareket ettikçe rotor döner ve zembereği gererek saatin hem çalışma enerjisini verir hem güç rezervini doldurur. 

bu zembereğin gerginliğinin sabit ve düzenli aralıklarla serbest bırakılmasıyla çarklar döner saat çalışır. ustalık burada ortaya çıkar. o salınımları ne kadar nizami verebilirseniz saatte o kadar az sapma olur. quartz saatlerde zaman sapması yılda 3-5 saniyeden az olabilirken otomatik saatlerin en pahalı en değerlilerinde bile "günlük" 2 saniye sapma makul görülür. çok para vermeyecek bizim gibi insanların kullanacağı mekanizmalarda günlük 15-20 saniye sapma normaldir. haftada 1-2 düzeltirsiniz yeterli olur. zaten 2 gün kenara koyduğunuzda duracağından tekrar ayarlarken doğru saate ayarlayacaksınız o sebeple buna çok da takılmaya gerek kalmıyor.

jevel (taş) konusu da, saatin içindeki yüzlerce parçanın en çok aşınacak kısımlarına metale göre çok daha az aşınacak bazı taşların eklenmesiyle ortaya çıkar. burada da taşların kalitesi önemli. yani rolex'teki 19 taş varsa çançinçong markasındaki 55 taş olması çançinçong markasını rolex'ten iyi yapmıyor. ama rolex de olsa (ihtiyaç olmadığından) düşük kalite taş kullanıp işini çözüyor. yeterli çünkü. sürtünecek yere en kaliteli doğal elmas koymanızın bir anlamı yok. ama uyduruk markaların koyduğu taş, taş bile olmayabilir.

taş sayısı konusuna gelirsek o da mekanizma ile ilgili. her mekanizma farklıdır, sürtünme yaşayacak nokta sayısı da farklı olabilir. o sebeple taş sayısının önemi yok. günümüzde bilinir tüm mekanizmalar taş kullanıyor zaten. kullanmasalar bile aman aman bir sıkıntı çıkmaz.

markalara gelelim. öncelikle saati, sadece saat üreten bir markadan almanızı tavsiye ederim. bunun cartier, hermez gibi 2-3 istisnası olabilir ama lacoste, adidas gibi marka basılı saatleri alırsanız sadece çin replikası almış üstüne de üstünde marka yazıyor diye 5-10 katı para vermiş olursunuz. nitekim bunların otomatik saati de bulunmaz zaten.

yani alacağınız en ucuz saat casio olmalı. casio çok büyük ve köklü bir marka. otomatik saati yok. ancak şunu diyeyim, lacoste veya çakma rolex ile falan gezerseniz saatlerden anlayan adam doğrudan sizi saat cahili olarak damgalar kafasında. ama bir casio fw91 olabilir veya g-shock serisi olabilir özellikle g-shock ga2100 ile falan sizi gören bir rolex kullanıcısı, size saygı duyar. dikkatini çekersiniz. maddi durumunuza bakmaksızın sizin bütçenize göre zevkli ve entellektüel biri olduğunuzu düşünmesi olasıdır.

seiko, tissot gibi kaliteli (illa pahalı anlamında değil) markaların ise quartz saatini de alabilirsiniz bu bir tercihtir. otomatik saat daha rafine bir zevktir. 

şimdi quartz'da anlaştığımıza göre otomatiklere geçelim.

seiko, tüm dünyanın efsanesidir. her zaman saygı duyulur. mekanizmaları ise oldukça uzun ömürlüdür. 4r35, 4r36 kodlu mekanizmalarını nh35, nh36 kodlarıyla dışarı satar. bir çok çinli üretici de bu makineyi kullanır, oraya geleceğim.

bir tek 7s26 mekanizmasını sevmiyorum ki genelde çok beğenilen seiko 5 modellerinde kullanılıyor. hand winding, hacking olmaması ve zaman tutmasının problemli olması sebebiyle sevemedim. belki bana kötü üretim bi mekanizma gelmiştir bilmiyorum. biraz da ben açtım kurcaladım. bozmuş da olabilirim. ama yine de en azından hacking olsa iyiydi. bir de 4 yönünde tepe sevmiyorum. bakarken göz önünde bulundurursanız bence iyi olur. 4r35'ler kadar ne kullanımı ne zaman tutması iyi olamadı bence. zaten en ucuz modelleri en giriş modellerinde kullanılan mekanizmadır. 

orient, günümüzde seiko bünyesi altında bulunduğundan seiko'nun yan markası gibi görünse de öyle değildir. seiko, başarısından ötürü orient'i satın almıştır, argesinden yararlanmıştır ancak orient'in firma içi işleyişine karışmamıştır. diver (mako) serileri ve bambino serileriyle çok güzel saatleri var. şahsi fikrim, aynı fiyata seiko ve orient arasında kalsam kesinlikle orient. bilirim ki orient, işçilikten mekanizmaya bir tık önde olacaktır. kötü yanı tasarımları sınırlı. yani seiko kadar geniş çeşitlilikte saati yok. inceleyip beğenirseniz ne âlâ ama bu tasarımları beğenmedim başka çeşidi var mı diye bakarsanız muhtemelen o aklınızdaki çeşidi bulamayacaksınız.

citizen, bu da eski ama yeni parlayan japonlardan. tsuyosa modeliyle iyi çıkış yaptılar. tasarımı oldukça güzel bir model. ama bunun da mekanizmasını sevemedim. miota mekanizma kullanıyor. tek yönlü rotor sebebiyle boşa dönerken helikopter gibi dönüyor. ama rezerv sağlamada veya günlük kullanımda bir zararını görmedim. mekanizmaya gözümü kapatıp tasarımı için kullanabilirim. 

burdan öte swiss'lere geçmeyeceğim, ordan öte işler karışıyor. ama kısaca tissot son yıllarda iyi atılım yaptı. prx powermatic 80 alsanız başka saat lazım gelmez. ancak ömürlük olup olmadığı konusunda bazı çekinceler var çünkü mekanizmada plastik kullanılan kısımlar olmuş. ben yine de ömürlük dayanacağına inanıyorum ama her halükarda 10 sene rahat dayanır.

tissot gibi görece ucuz saatlerde modeli ve mekanizmayı iyi seçmeniz gerekiyor. 

hızlıca birkaç markaya değinip çinlilere geçicem.

fossil, saat kökenli bir marka değildir ama armani lacoste falan alacağınıza bunu alın en azından. işi saat olmayanlar arasında saati bi tık iyi olanlardan.

nacar, invicta, wainer : bence almayın. tamamen çakma tasarım yapan markalar bunlar. çok uygun fiyata bulursanız tabi keyfiniz bilir ben birkaç kere rolex submariner'in efsane tasarımına benzemesi sebebiyle invicta pro diver almaya niyetlendim ama sonra vazgeçtim. bu arada invicta'lar yılın her günü %50 indirim tabelasıyla satılır. fiyat oyununa gelmeyin.

swatch system51 : mekanizmasında sadece 51 parça olmasından adı gelir ve tamamen fabsikasyon üretimdir. hakkında çok şikayet var. swatch alacaksanız quartz modellerinden alabilirsiniz. otomatiğini almayın.

vostok, fp diye ortaya atılan rus saatleri. yer yer övülse de bunun tek sebebi fiyatı. hem işçilik hem mekanizma olarak dökülüyor. almayın. belki 36ncı saatiniz olabilir heves almak için.

gelelim çinlilere.

çinli arkadaşlar ekseriyetle nh35 (seiko 4r35'inin dış pazara verilen adı) mekanizmayı çakma tasarımlara gömüp satarlar. iyi saatler de çıkar. yalnız sıkıntı sahte mekanizma olup olmaması.

bakın burası çokomelli, 3-4bin liralık casio ga2100 ün çakması var. nh35 in çakmasını da yapıyor bunlar. casio fw91 (asker saati) çakmasını bile duydum ama gözümle görmediğim için birşey diyemiyorum. dikkatli olun yani. 

çinlilerden pagani design, benyar markalarını önerebilirim. en azından sahte nh35 kullanmıyorlardır. ve gerçekten iyi mekanizma. bende 1 tane var, oldukça memnunum. ama şöyle de bi gerçek var ki hep biliyorum tasarımı başka bir markanın kopyası. bu otomatik saat hobi sahibi için gerçekten yaralayıcı. ama dağa bayıra giderken vb takıyorum böylece aman çizildi çarptı derdim olmuyor. birkaç kere de içini açıp mekanizmayı inceledim. yani genel olarak tavsiye etmiyorum ama illa çinli alacaksanız da pagani design alın onu da kendi aliexpress mağazasından nh35 mekanizmalı olanından alın eminim onun bile çakmaları var.

saat meselesi çok kişisel bir zevk. tasarım konusunda kimse birşey diyemez. ancak en azından alacağınız tasarımın 10binlerce dolarlık bir lüks marka tasarımından kopya olmamasına, tek işi saat üretmek olan bi yerden aldığınıza ve mekanizmanın dayanıklılığımı kanıtlamış olduğuna emin olup alın. o zaten ömürlük olur.

sorular varsa yardımcı olmaya çalışayım.

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo
    underzero bunu yazdı
    Ziraatci bunu yazdı

Hic haftada 1-2 dk ileri gittigi oluyor mu?

abi daha fazla gider, haftada 2 dakika ile kurtarırsan sana iyi makine denk gelmiş demektir. makinesi kötü bunların. ayarlanmıyor da. mesela bende seiko mekanizmalar var kendim elle uğraşa uğraşa günde 3 saniyeye kadar düşürdüm sapmalarını. ayarı var yani. ama bunlarda ayar da yok. fabrika basıp geçiyor parçalarını. çok şikayet olan bi mekanizma.

Prometheus tarafından 11/Ara/23 15:45 tarihinde düzenlenmiştir

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ziraatci
    Ziraatci's avatar
    Erkek
    Prometheus bunu yazdı
    underzero bunu yazdı
    Ziraatci bunu yazdı

Hic haftada 1-2 dk ileri gittigi oluyor mu?

abi daha fazla gider, haftada 2 dakika ile kurtarırsan sana iyi makine denk gelmiş demektir. makinesi kötü bunların. ayarlanmıyor da. mesela bende seiko mekanizmalar var kendim elle uğraşa uğraşa günde 3 saniyeye kadar düşürdüm sapmalarını. ayarı var yani. ama bunlarda ayar da yok. fabrika basıp geçiyor parçalarını. çok şikayet olan bi mekanizma.

Yok hic ileri geri gitmedi sadece 3 4 gun takma duruyor , sonra salliyorsun devam ediyor

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

hocam gönül ister hamilton, longines alınsın giriş saati olarak ama bütçelere göre seiko orient giriş için ideal oluyor. en azından otomatik saatlerle tanışma imkanı veriyor. hiç bilmeyen adam gidip prx almaz bugün 25bin verip. ama seiko alırsa sonra belki prx de alır.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Yorum yapan herkese tek tek teşekkürler.

Bir sitede otomatik saatler için "sınırsız enerjiyle kolunuzda sürekli çalışan fabrika" benzetmesi yapılmış hoşuma gitti. Tam cuk oturan bir tanımlama olmuş.

Ayrıca birde sitede saatin akşam yatarken koldan çıkarılış şeklide sapma değerini etkiliyor yazılmış. Saati masa tarzı bir yere bırakırken kurma kolu yukarı bakmalıymış. Kurma kolu zemine bakınca saati daha çok yavaşlatıyormuş. Hatta saati bilekte duruyormuş gibi bir aparata koysak daha iyiymiş. Bu doğru mudur ? 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo
    mkyb bunu yazdı

Yorum yapan herkese tek tek teşekkürler.

Bir sitede otomatik saatler için "sınırsız enerjiyle kolunuzda sürekli çalışan fabrika" benzetmesi yapılmış hoşuma gitti. Tam cuk oturan bir tanımlama olmuş.

Ayrıca birde sitede saatin akşam yatarken koldan çıkarılış şeklide sapma değerini etkiliyor yazılmış. Saati masa tarzı bir yere bırakırken kurma kolu yukarı bakmalıymış. Kurma kolu zemine bakınca saati daha çok yavaşlatıyormuş. Hatta saati bilekte duruyormuş gibi bir aparata koysak daha iyiymiş. Bu doğru mudur ? 

tamamen sallama. en doğrusu normal düz koymak. böylece kollar (akrep yelkovan vb) yatay eksende kalır. gün içinde her pozisyona geldiği için sıkıntı olmuyor. ama tam tersi dikine falan sabit koyarsanız esas sapma artar. kendim de test ettim bunu. 

bilekte duruyormuş aparatı dediğin otomatik saat kurma kutusu diye geçer. belli aralıklarla saati döndürür böylece koldaymış gibi rotor döner ve saatin güç rezervi hiç bitmez. çok sayıda saati olanların kullandığı oluyor. bence gerek yok. saatin olayı zaten her taktığında ayarlamak, ilgilenmek. 1-2 saatin varsa zaten durmadan tekrar sıra gelir yine hiç durmaz..

özetle normal bildiğin gibi koy geç. tabi şık bir saat kutusuna yastıklı falan koyarsan çizilmemesi ve güzel görünmesi bakımından iyi olur. 

edit : söylemeyi unuttum, türbillion saatler var, esas ortaya çıkış amacı cep saatleri hep dik durduğu için sapmalarını azaltmaktır. düşün yani adamlar yatay durmadığı zaman sapmalar olduğu için ekstra mekanizma geliştirmiş. senin okuduğun yer de düz saati yamult diyor.

Prometheus tarafından 11/Ara/23 16:52 tarihinde düzenlenmiştir

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Çömez
    underzero
    underzero's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Ek olarak söyleyecegim, almadan önce git dene kolunda.

Saatin cekimlerini öyle bir yapiyorlar ki, oha tam benlik diyorsun.

Koluna takinca b.k gibi durabiliyor.

pist bak bi ! - Ban Golu Canavari
Toplam Hit: 2920 Toplam Mesaj: 59
saat