Otomatik Kol Saati Önerisi Olan ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OverLord
    OverLord's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

Hocalar bir sitede bu mekanik saatlerin 10 senede 1 içinin açılıp mekanizmanın yağlanmasının ve bakım yapılması gerektiğini okudum doğruluk payı var mı ? Mesala dedem taa 80'li yıllarda hacdan dönerken otomatik Seiko almış saat o kadar seneye rağmen hala ele alınca canavar gibi çalışmaya devam ediyor ? Bu zamana kadar hiç tamirci eli değmemiş. 

Şu model :

Bende de var 90 üretim Seiko 5 bitane belki hic ele alinmadan 20 sene yattı çekmecede geçen elime aldım takır takir çalışıyor zaman tutması falan sorunsuz.

Bildiğini Bilenin Arkasından Gidiniz Bildiğini Bilmeyeni Uyarınız Bilmediğini Bilene Öğretiniz Bilmediğini Bilmeyenden Kaçınız.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rapidhacker550
    rapidhacker550's avatar
    Erkek

citizen tsuyosa 

https://www.hepsiburada.com/citizen-nj0150-81z-citizen-erkek-kol-saati-p-HBCV000047Z7IM?magaza=realsaatgözlük&url_src=ios-product-detail sahte değilse şayet tercihim bu olurdu

bir de bu var yeni renk 

https://www.konyalisaat.com.tr/citizen-nj0151-88l-kol-saati 

rapidhacker550 tarafından 28/Ara/23 22:06 tarihinde düzenlenmiştir

T.C Anayasası Madde 26 : Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar. Bu fıkra hükmü, radyo, televizyon, sinema veya benzeri yollarla yapılan yayımların izin sistemine bağlanmasına engel değildir.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

hocam otomatik saatlerin belli sapma süreleri oluyor, mesela rolexte +-2 saniye iken seikolarda -20+40 saniye normal görülüyor.

ancak ben olsam 10 saniyenin üzerinde bi sapma varsa bakım yaptırırdım.

goo.gl/qBNZmW
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo
    mkyb bunu yazdı

Hocalar bir sitede bu mekanik saatlerin 10 senede 1 içinin açılıp mekanizmanın yağlanmasının ve bakım yapılması gerektiğini okudum doğruluk payı var mı ? Mesala dedem taa 80'li yıllarda hacdan dönerken otomatik Seiko almış saat o kadar seneye rağmen hala ele alınca canavar gibi çalışmaya devam ediyor ? Bu zamana kadar hiç tamirci eli değmemiş. 

Şu model :

güzel saat. maddi olmasa da saat severler arasında değerli görülen bir saat. yeni üretimleri de var. hatta 2 sene önce seiko 5 logosu değişti ama bu logo da hala satılıyor. 

ufak bi bakım yapılsa iyi olur ama yapılmasa da birşey olmaz. ana kaide eğer sorunsuz çalışıyorsa elleme denir. 

onun harici lüks saatlerde 5 yıl normal saatlerde 10 yılda bir bakım yaptırın derler genel olarak. bunların içinde yağı zamanla donabilir kuruyabilir. öyle olduğunda çalıştıkça dişliler sürtünmeye uğrayıp aşınabilir. çocuklara torunlara kalsın diyorsan bi bakım yaptır bence. içini temizleyip yağını yenilerler ömrü uzar. yaptırmazsan da yine çalışır ama belki 5 belki 10-20 sene sonra dişli değişmedikçe zaman tutması düzelmeyecek sorunlar ortaya çıkabilir. 

camı da plastik bunların. çizikleri gidermenin basit yöntemleri var deneyebilir ya da yüksek fiyat söylemezse saatçine yapmasını isteyebilirsin. 

şöyle kenar köşe ama 20 yıllık bi usta bul. genelde vitrininde eski saatler olan küçük dükkanlarda olurlar. fiyatta anlaşıp bakım yaptırabilirsin. neticede hatıradır bence ilgilen. 

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

sarısını almayanı dövüyorlar 😬 bende de var fiyatına göre güzel saat. tepesi küçük ve saat 4 yönünde olduğundan ayarlaması biraz eziyet olabiliyor. miota mekanizma çok iyi değil normalde ama bi sorun görmedim aylardır. rotor tek yöne kuruyor. o yüzden boş yöne pervane gibi dönüyor sallayınca. başta korktum tek yönlü olunca iyi kurmaz diye ama hiçbir sorun olmadı. ayrıca mekanizmayı altın rengi yapmışlar arka kapak cam, görünüyor. çok güzel görüntü, insanın hoşuna gidiyor. bileziği beklemediğim kadar rahat. tokası bence çok kötü. elimle kaldırıp kilitlemezsem bileğimin etini sıkıştırıyor takarken. entegre bilezik olduğundan öyle kordon değiştireyim de diyemiyorsun ama zaten jubile bilezik, görüntüsü de çok güzel olduğundan herhalde değiştirmek de istemezdim. tam yaz saati. 

bu arada aslan saat sitesinde yeni orient mako 40 modelleri geldi çok güzel saatler. erk-15 indirim koduyla (7 ocakta bitiyor tabi önce stok bitmezse) bir de siteye yeni üye olana indirim var 13bin lira altına geliyor. kesinlikle tavsiye ederim. 

ister ilk saatiniz olsun ister bilmem kaçıncı, japon alacaksanız abanın bence. 

farklı çok güzel renkleri var ben beyazının linki atayım. 

https://www.aslansaat.com/otomatik-erkek-kol-saati-ra-ac0q03s10b

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo
    LynXMaSTeR bunu yazdı

hocam otomatik saatlerin belli sapma süreleri oluyor, mesela rolexte +-2 saniye iken seikolarda -20+40 saniye normal görülüyor.

ancak ben olsam 10 saniyenin üzerinde bi sapma varsa bakım yaptırırdım.

mekanizmaya göre değişiyor. çoğu seiko5'te 7s26 mekanizma var. eskilerde ne var bilmiyorum bu yeni modeller. onlarda 40-60 saniye bence normal. ama onun harici seiko mekanizmalarda 15-20 saniye aşmaz o makineye özel sıkıntı denk gelmediyse. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Markayı ilk defa duydum ama makine güzel duruyor :

https://www.youtube.com/watch?v=HpAlmGDD0E8

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo
    mkyb bunu yazdı

Markayı ilk defa duydum ama makine güzel duruyor :

https://www.youtube.com/watch?v=HpAlmGDD0E8

evet güzel. bunlar. canlı görmedim ama 7-8 arası fiyata daha iyisini bulmak zor. seiko 4r35 mekanizması nh35 adıyla dışarı satıyor. çinliler de bu makine ile harikalar yaratıyor. kasa yapıp içine koyuyor. kalitesiz saatler de çıkıyor ama pagani design, san martin gibi nispeten kaliteli işler yapan çinliler var bu mekanizmayı saatlerine takarak. 4-5bin liradan başlayan fiyatlara aliexpress'ten temin edebilirsiniz. spinnaker daha iyi işçilik daha oturmuş kalite standardı ile bunu yapıyor. en azından muhatabınız var. ayrıca kötü olsa beymen satmaz. beymende satışa girdi tr distribütörü teksaat aracılığıyla. 7-9bin arasına fiyat performans bunlar tabi eğer 4r35-36'lı bir seiko denk getiremezseniz. san martin de alabilirsiniz çin'den ama eskaza kötü işçilikli saat de çıkabilir kalite standardı pek olmuyor onlarda. 

Toplam Hit: 2922 Toplam Mesaj: 59
saat