Borsanın ABC'si

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    samurai
    samurai's avatar
    Erkek

Borsa da herkesin az çok kendi taktiği vardır o yüzden çok paylaşmak istemezler.

Borsayı tam anlayamamışsın. Şu hikaye borsa mantıgını en mükemmel açıklayan hikayedir.

Bir gün bir adam ve çıragı yerlilerin oldugu bi kasabaya gelir ve derki benim maymuna ihtiyacım var bana yakalayıp getirdiğiniz her maymun için size 5 dolar vericem der.

Bütün yerli halk ormana gidip maymunları yakalamaya başlar. Bir süre sonra ormanda  sadece güçlü ve iyi saklanan maymunlar kalır. Hiç kimse 5 dolar için o maymunları yakalamakla uğraşmaz. Ama bizim maymuncu amcanın daha fazla maymuna ihtiyacı vardır ve bu sefer der ki bana getirdiğiniz her maymun için 10 dolar vericem.

Yerliler 10 dolar için biraz daha fazla uğraşıp maymunları yakalamaya devam ederler ve yine bir süre sonra maymunları yakalamayı bırakırlar. Ama yakaladıkları maymunlar bizim adam için yine yeterli değildir.

Bu sefer bizim adam maymun fiyatını 25 dolar yapar. Yine aynı şekilde yerliler biraz daha maymun yakalarlar. Bu sırada adam daha ihtiyacı olan maymunların yarısına dahi sahip olamadıgını bundan sonra gelen her maymun için 50 dolar ödeyeceğini açıklar ve çok acil bir iş için 1 haftalığına ülkesine döneceğini ama çıragının burada kalacagını söyler ve kasaba dan ayrılır.

Ertesi gün çırak, bütün yerlileri toplayıp patronunu aslında hiç sevmediğini  söyler ve elindeki tüm maymunları 35 dolardan yerlilere satmayı teklif eder. Bütün maymunlar satılınca kendisinin ortadan kaybolcagını ustası gelirse de maymunları da alıp büyük patrona götürdüğünü söylemelerini ister.

Yerliler bütün paralarını birleştirip maymunları 35 dolardan satın alır çünkü usta geldiğinde bütün maymunları 50 dolardan satacaklardır. Çırağın elindeki bütün maymunlar bitince çırak ortadan kaybolur ve ustası da hiçbir zaman o kasabaya tekrar gelmez.

Borsanın mantıgı budur uygun zamanda maymunları alıp uygun zaman da satman lazım.

Mart 31 cekiyorsa Tahribat napsin...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anti_usa
    anti_usa's avatar
    Erkek
    cappuccino bunu yazdı:
    -----------------------------

Borsa bir kumar işidir. parayı kazandın mı hisse senedini elinde tutmayacaksın. sat gitsin o gün kazandığını kar yapıp cebine koy. her inen hisse senedi çıkar. her çıkanda mutlaka iner. takip et yolunu bulursun. ama şunuda sana söyleyeyim 2008 yılında kriz çıkmadan 1 hafta evvel borsa dan tofaşın hisse senedini 5.4 dan aldım. kriz pattak verince benim aldığım kağıt 0,9  a düştü. yani bu iş kumar işi borsa kim kime korsa. borç para bulup maliyet yaptım kağıdın değerini benim açımdan 3.54 de düşürdüm. kağıt 3.80 olunca sattım neyse biraz kar yaptım diye sevindim  daha sonra kağıt 9,00 gördü. bu beni üzmedi. o kadar zararın sonunda azda olsa yapılan kar bana yetti. fazla kar yapmayı düşünmeden hırs yapmadan oynarsan kazanabilirsin. birde sen 100 tl ile girmeyi düşünüyorsun 100 tl çok az bir rakam. Bence yatıracağın parayı biraz daha arttır.  

peki hocam başlangıç için şu miktar iyidir diye bi önern var mı? örneğin 500 lira gibi..

T.C. Anayasası Madde3:Türkiye Cumhuriyeti, Devleti ve Milleti ile bölünmez bir bütündür.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

Cia bunu yazdı:

iş bankasına hesap açıyorsun ve talimat verip bi tanede yatırım hesabı açtırıyorsun yatırım hesabı açabilmen için alt limit (sanırım 2.500) olması lazım bankadan ögrenebilirsin

100 lirayı kaybetmezsin işler iyi gider güzel para kazanırsın kötü giderse güzel para kaybedersin ama hiç bir zaman sıfırlanmazsın (iflas durumları pek rastlanmayan bir olaydır)

internet üzerinden alım satım yaparsın çok basit sağ tus tıkla al sağ tuş tıkla sat

açılış kapanış ismi üzerinde hisse senedinin o gün kaç liradan açıldıgı ve gün sonu kaç tan kapandıgıdır destek direnç onlar işin içine girince anlarsın

endeks yükselmesi ve düşmesi herşeye bağlıdır krizler depremler savaşlar enflasyon not arttırımları hayatın içinde olan herşeyden etkilenir

ne zaman alırsın ne zaman satarsın  onuda içine girince çözersin

hocam 2.500 sadece yatırım hesabı için dimi ? borsa için gerek yok ?

Birde internet üstünden siteye mi bağlı ? yoksa bankaya bağlayabilir miyiz ? yani iş bankasından yapmak istiyorm bu işi.Başka sitelere güvenmiyorum gibi...

Ben yarın-öbürgün gidip 100 liramın yettiğince hisse almak istiyorum.İnternetten araştırıam bu gün.Borç işine girmiyorsa sorun yok.Bet salonlarında (kıbrısta) öğrencilerin 10 binliralık okul parasnı bir anda yediğini gördüm.O yüzden 100 lira problem değilde, borca girmekten çekinyordum.

şimdi ilk adım olarak ne yapayım ? internetten mi yoksa gidip bankadan mı hesap açtırayım ?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    weskeyy
    weskeyy's avatar
    Erkek

Yıl 1997.İstanbul da iken Dolapdere de Konya Akşehir li bir müşterimizin evine kombi takılmış bende müştermiz Mehmet amcanın yanına uğrayıp ekipleri kontrol etmeye gittiğimde amca nın ben gidiyorum deyip gideceğinde Mehmet amca nereye sen emekli değilmisin dediğimde olsun ama hala bi işim var borsaya giderim ben dedi o sözle tanıştım bende borsayla.bana eğer ilgilernirsen benimle gel dedi işlerimi ayarladım bir gün sonra beraber gittim.Taksim e çıkmadan Gümüşsuyu nda Akbank şubesi vardı oraya gider kimliğimi gösterip seans takip odasında dev bi perdeden bandı takip ederdik bakar fikir alınır verilirdi.Mehmet amca da bana güzel öğütler verdi.O zaman borsaya girmedim ama kafam borsaya girdi.Maymun örneği yeterli benzer örneklerini öğütlerini aldım Mehmet amcanın.fazla değil 2 yıl sonra amcaoğluna beraber aldığımız Yamaha Tenere motorumu sattım.dedim çalışıyorum parayı bankaya veya dövize koymayayım beklemesin çalışsın dedim aklıma mehmet amca geldi dolayısıyla borsa geldi.o zamanlar doğan grubunun dergisi capital arada alıp bültenleri takip ediyordum.baktım petrol ofisi çok hareketli.mehmet amcanın en önemli öğütlerinden birisi Haziran eylül arası tatile endekslidir çocuk ödevlerini verir yeni ödev almak için yeni sezonu bekler aynı zaman derdi.yazın otelde çalışıyorum bi yandan bu borsa ya kafa takıyordum.1000 liraydı ben aldığımda bir lot 2500 lot aldım gentaş verzalit e yatırdım 2 hafta orda durdu 2500 1000 ni bıraktım tukaş 1500 lot aldım yaz geldi hisseleri fiyat yapar diye tüyolar alıyoruz şirket borsa bültenleri piyasa vs.tukaş ağustos a kadar kaldı gentaş ta güzel kazandığımı biliyorum.benim borsa ya bunlardan başka uzak kalmamı sağlayan olay ise asıl petrol Ofisi ile oldu o zamanlar petrol ofisi özelleştirilecekti devlet hisseleri sanırsam borsadaydı neyse.temmuz 99 da 110000 puanlardaydı hala hatırlıyorum.özelleştirilecek diye güzel uçuşmaya başlamıştı.ağustos ortalarına kadar 140000 leri geçti gerilemeye başladı ben dedim burayı gördü tekrar yükselecek derken başladı inmeye.böyle derken 133000 de elimdekileri sattım ama zarar ettim lanet ettim o zaman.bi daha borsa oynamadım arada oynamayı düşünüyordum ama bu fikrimi tamamen aklımdan çıkardım o zamanlar borsa dediğimiz o pazar bize aitti yabancı etkisi azdı yok değildi ama bu kadar değildi şimdi borsanın tamamı nerdeyse yabancıların açıkçası kendime hiç güvenmiyorum bir de son yıllarda borsa yatırım yapılacak gibi değil spekülatörlerin çoğu yabancı yerli olsa onların cebinde kalır tekrar borsaya koyarlar yerlide olsalar,ama yabancılar ceplerine sürekli kar koyuyorlar ve kazandıklarını borsaya koymuyorlar dışarı çıkarıyorlar buda hiç hoş değil yani işime gelmiyo artık eskisi gibi o zamanlar kaybetmediğimi düşünmesemde sadece oynamamaya karar verdim.Benim borsa tecrübemde böyle oldu.

Bedenin BAKİRE olmasi onemli degil,Yeterki ruhun OROSPU olmasin!!!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

weskeyy

büyük iş yapmak istemiyorum zaten.Kendimi kaptırmam, kumar falan gibi davalarda.100 lira ile oynayıp işi öğreneyim.Zevkine yani.Hea baktım iyi işler çıkıyor bi 50 atarım.Baktım iyi 50 devam ...Fakat kötüyse kuratarayım diye 50 atmam ondan.Kayıp 100 liraya olsun.Küçük ama sadece heycanlı işleri düşünüyorum yani

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cia
    Cia's avatar
    Erkek

zumsuk bunu yazdı:

Cia bunu yazdı:

hocam 2.500 sadece yatırım hesabı için dimi ? borsa için gerek yok ?

Birde internet üstünden siteye mi bağlı ? yoksa bankaya bağlayabilir miyiz ? yani iş bankasından yapmak istiyorm bu işi.Başka sitelere güvenmiyorum gibi...

Ben yarın-öbürgün gidip 100 liramın yettiğince hisse almak istiyorum.İnternetten araştırıam bu gün.Borç işine girmiyorsa sorun yok.Bet salonlarında (kıbrısta) öğrencilerin 10 binliralık okul parasnı bir anda yediğini gördüm.O yüzden 100 lira problem değilde, borca girmekten çekinyordum.

şimdi ilk adım olarak ne yapayım ? internetten mi yoksa gidip bankadan mı hesap açtırayım ?

evet yatırım hesabı açabilmek için 2500 limit isterler açıldıktan sonra atmden parayı çek 100 lira kalsın 100 lira ile al sat yaparsın

bankaya gidip yatırım hesabı açtır sana kullanıcı adı ve şifre verirler onunla "iş yatırım"ın sitesine girer alım satım yaparsın başka site yok ya da bankaya gidip şunu alıcam şunu satıcam da diyebilirsin yada telefonla da alım satım yaparsın yinede en pratiği ve zahmetsizi kullanıcı adın ve şifrenle iş yatırıma girip kendin yapmandır

borç olayı yok icra haciz mahkemelik olmuyorsun hiç bir sorumluluk almıyorsun yönetimde söz sahibi degilsin :) sadece kar ve zarara ortaksın

..savrulurken raconun kırmızı pelerini o zarif öfkeye,zaman ki sana hasta olmuş,incelikli haytasın,raksederken mahallenin maşallahı-eyvallahı,güzelleş be oğlumm.!şimdilik,ölümüne kadar hayattasın..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

hocam 2.500 liralık yatırım hesabı olmadan birşey yapamıyor muyuz ?

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cia
    Cia's avatar
    Erkek

zumsuk bunu yazdı:

hocam 2.500 liralık yatırım hesabı olmadan birşey yapamıyor muyuz ?

iş bankasının öyle bir limiti varmış ben o bankayla çalışanlardan duymuştum yanlışta hatırlıyor olabilirim bankayla konuşursan daha net bilgi alırsın yada iş yatırımın sitesine bak belki bilgi vermişlerdir

..savrulurken raconun kırmızı pelerini o zarif öfkeye,zaman ki sana hasta olmuş,incelikli haytasın,raksederken mahallenin maşallahı-eyvallahı,güzelleş be oğlumm.!şimdilik,ölümüne kadar hayattasın..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

http://www.isbank.com.tr/content/TR/Yatirim_Hizmetleri/Yatirim_Fonu/Fon_Cesitleri-605-7.aspx

baya karışıkmış fonlar :D

şurda;

http://www.isteyatirim.com.tr/Fon/FonKurucuListesi.aspx?K=1

T.İŞ BANKASI A.Ş. B TİPİ VAKIF DER. BİR. VE SAND.YÖNEL.TAHVİL VE B. F

diyor ama.En iyisi biraz araştırıp , bankadanda bilgi almak.

Toplam Hit: 12028 Toplam Mesaj: 89