Evde Kedi Beslemek

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Castaway
    Castaway's avatar
    Homo

Arkadaşlar hayırlı geceler.

Kedi almak istiyorum fakat aklıma takılan sorular var. Bilen arkadaşlar aydınlatırsa çok sevinirim.

Öncelikle apartman dairesinde yaşıyoruz. Ailemle birlikte. Ailem kediye karşı çok olumsuz yaklaşıyor. Sebepleri ise,

- çok tüy döküyor olması,

- dökülen tüylerin yumurtalıklara yapışıp insan vücuduna zarar verdiğini düşünüyor olmaları (ne kadar doğru bilmiyorum)

- sağı solu tırmalayıp perde, koltuk vs. mobilyalara zarar vericeğini düşünmeleri

- tuvaletini ortalık yere yapıp onun temizliğiyle uğraşmak istememeleri.

Şimdi mesela yukardaki şeylere haiz olmayan bir kedi cinsi falan var mıdır ? mesela çok tüyü dökülmeyen, her gördüğünü tırnaklamayan bir kedi cinsi ?

Bir de alıcağımız kedinin aylık masrafı ve ilk masrafı ortalama ne kadar olur ? kedinin kendi fiyatının haricinde ?

İlginiz ve bilgilendirmeniz için teşekkür ediyorum :)

...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aLman
    aLman's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Castaway bunu yazdı

Arkadaşlar hayırlı geceler.

Kedi almak istiyorum fakat aklıma takılan sorular var. Bilen arkadaşlar aydınlatırsa çok sevinirim.

Öncelikle apartman dairesinde yaşıyoruz. Ailemle birlikte. Ailem kediye karşı çok olumsuz yaklaşıyor. Sebepleri ise,

- çok tüy döküyor olması,

- dökülen tüylerin yumurtalıklara yapışıp insan vücuduna zarar verdiğini düşünüyor olmaları (ne kadar doğru bilmiyorum)

- sağı solu tırmalayıp perde, koltuk vs. mobilyalara zarar vericeğini düşünmeleri

- tuvaletini ortalık yere yapıp onun temizliğiyle uğraşmak istememeleri.

Şimdi mesela yukardaki şeylere haiz olmayan bir kedi cinsi falan var mıdır ? mesela çok tüyü dökülmeyen, her gördüğünü tırnaklamayan bir kedi cinsi ?

Bir de alıcağımız kedinin aylık masrafı ve ilk masrafı ortalama ne kadar olur ? kedinin kendi fiyatının haricinde ?

İlginiz ve bilgilendirmeniz için teşekkür ediyorum :)

1.cisi gerekli vitamin ve furminator taraklarla çok kıl dökmesini engellersin.

2.cisi öle bişi yok doğru değil . Sadece hamile kadınları etkiler. Gerekli iç ve dış parazit aşıları olduktan sonra zararsızdır tüyler

3. Kediler her tarafı tırmalamaz. Tırnaklarını yeteri kadar kısaltırsın  ve tırmalama oyuncakları alırsın .

4. Kediyi kedi kumuna alsıtırmak cok kolaydır. alıstıktan sonra sadece kum kabını temizlersin .

aylık masrafı  ne kadar iyi beslersen o kadar hastalanmaz veterinere para kacırmazsınç. kaliteli mama ile bakıcaksın.

ilk aşıları 200 civarı tutar. kedide 750 desen maması kumu cartı curtu 1250  ile kapatırsın

Sonraki aylar içinde 100-150 masrafı olur

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Schwarz
    Schwarz's avatar
    Erkek

Alma Hocam sakın kedi falan alma köpek baksam daha iyi ankara kedisi besliyorum böyle bir kedi olamaz kediyi yavru edindim 2000 tl kadar masrafı oldu hayatımda hiç röntgen çektirmedim hiç bi yerim kırılmadı kediye 2 kez röntgen 2 kez alçıya aldılar ayağını kısırlaştırmadan önce hergün kavga hergün kavga kısırlaştırdık biraz uysallaştı çok tüy döküyor siyah pantolon kazak gömlek tişört ne varsa hepsinde bembeyaz tüyleri var :D

Bu arada kedilerimin tüm aşıları tamam ve sürekli tüyleri ağızımda geziyor veterinerle konuştum iç dış parazitini yaptıktan sonra sorun olmayacağını kistin de tüyden bulaşan parazitin yol açacağını söyledi yani aşı olduktan sonra bi tutam tüy yutsan bile nafile :D

Schwarz tarafından 29/Tem/13 01:29 tarihinde düzenlenmiştir

Ignorance is bliss.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sserkan
    Sserkan's avatar
    Erkek

https://www.youtube.com/watch?v=d6AFV1TSpHY

Alma hocam nankör hayvanlar 

Edit : İmla

Sserkan tarafından 29/Tem/13 01:30 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EdepsizPenguen
    EdepsizPenguen's avatar
    Erkek

kesinlikle önermem sonra kedinin arkasından elinde elektirikli el süpürgesiyle gezersin söylemedi deme bu arkadaşım vardı evine gittikde aynı dediğim gibiydi kediinin arkasından gidip  sürekli elektirikli süpürge ile kıl topluyodu valla çile çekilmez bişey köpek bin katt daha iyidir bence yada kuş balık hemster fln besele çok hayvan sevgisi varsa daha rahat bakımı var..

Yüksek Fizik Mühendisi - Optik Sistem Mühendisi
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Castaway
    Castaway's avatar
    Homo

Hocam tüylerinin dökülmemesi için bi çare yok mu ki. Kısa tüylü bi tür falan yok mu ki

...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crimeangel
    crimeangel's avatar
    Erkek

kısa tüylülri var. mesela siyam alabiirsin.

aşılı kedi arkadaşların dediği gibi tüylerinden sıkıntı olmaz. kuma alıştırırsın wc işini ama, gel gör ki, özellikle sıcak havalarda evin içi leş gibi kokuyo. bir ara kedi beslemiş biri olarak tavsiye etmem kardeşim.

ESKİ NİCKİM "HAYALETKURT"TUR....................... WE TANRI TÜRK"Ü YARATTI. ZAFERLER KAZANIP YEDİ CİHANA NAM SALSIN DİYE...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    casey
    casey's avatar
    Erkek

Hocam aldım mı iran kedisi alıcaksın ama bakım çok istiyor tüyü dökülüyor ama uslu uslu oturur televizyon izler tembel kedi

bende van kedisi vardı kedi almanı tavsiye etmem annemde istemiyordu kedi aldım alıştı hayvana sıkıntı çekmiyordu ama ben alışamadım birine verdim hocam kediyi evde kırılmadık yer bırakmamıştı.

casey tarafından 29/Tem/13 02:23 tarihinde düzenlenmiştir

Zamanı durduramazsın.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lotus
    Lotus's avatar
    Homo

kedi bakım tecrübesi olan biri olsa iyi olurdu evde bakabilmeniz için, ilk önce maksimum 50 lira aşı masrafı sonrasında düzenli periyotlar ile 4 yada 5 adet aşısı var sanırım fiyatları sabit yapıyor çoğu veteriner halbuki ilk aşı hariç diğerlerinin daha ucuz olması gerek neyse aşı harici aylık sanıyorum 150 lira kadar mama parası gider

tuvalet olayı o kum dolu kabına yapmayı öğrenmesi çok çok kısa sürecek, sağı solu tırmalama olayını yapacaktır ama yeterli oyuncak ile bir miktar önüne geçilebilir, iç dış parazitler yapılınca tüyler sıkıntı olmaz uyuz olmadığı sürece diğer şeyleri pireleri falan size geçmez uyuz pis hastalık ama dikkat etmek gerek

masrafını düşünme posta posta olduğu için koymaz sana, sabit bir veterinere götürmen senin için iyi olur, şu an kedi bakmıyorum ama alacak olsam ankara kedisi alırdım ben bir süre sonra sıkılmayacaksan alıp bu tecrübeyi yaşamalısın bence

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    Dayimin arkdasida tonla para verip scottish fold cinsi kedi almisti 1 ay sonra hayvan yavruyken camin kenarinda duran kusu yakaliycam diye kendini asagi atmis besinci kattan

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pcdoktor636
    pcdoktor636's avatar
    Erkek

Kedinin tüyü en çok bebeklikle büyüme arasında dökülüyor. Bebeklik tüyleri tamamen dökülüp yerine yenileri geliyor.

Ama bu büyük bir sorun değil,eğer evinizde yeni bir halı varsa emin ol o halının yarısı kadar dökmez.

Tırmalama konusunda,kediler avcı hayvanlardır. İçgüdüsel olarak sürekli tırnaklarını sivri tutmaya çalışırlar.

Sen kestikçe onlar koltukta halıda törpüler. Bizim kanepede hiç belli olmuyor koltuğu baya parçalıyo gibi ses geliyor ama gidip bakıyoruz en ufak bi yırtılma açılma yok.

Ama bu mevzunun kolayı var,20 liraya bi tırmalama tahtası alırsın gider orada tırmalar. Ve bu işlemde de zorluk çıkartmaz,gidersin bir kere sen patisini orada tırmalarsın 10 saniyeni alır anca,birdaha hep gider orayı tırmalar.

2. husus tuvalet mevzusu. 

Kediler psikolojisi bozulmadıkça,yada yemeğini suyunu eksik etmedikçe evin ortasına yapmaz. 

Kedilerde kumun içine sıçmak içgüdüseldir. Sen eve bi kum al,kediyi o kumun içine koy,o başka yere yapmaz.

Köpek gibi sürekli senin tuvalete götürmende gerekmez,kedi ihtiyacı olduğunda gider oraya işer,sıçar. Ama kumunu temizlemezsen yani ağzına kadar bok dolarsa hayvan oraya yapamaz,gelir sana sırnaşır tırmalar falan derdini belli eder,ama sen derdini anlayamazsan tutar evin orta yerine sıçar.

Şöyle söyleyim uzun yolculukta bile tutabildiği kadar tutuyor,tutamadığında kucağımdan atlamaya çalışıyor,gidip kafesinin içindeki bebek bezinin içine bırakıyor böyle bir hayvan.

Mama konusunda da köpek gibi ayarlamak zorunda değilsin.

Kedi ne kadar yiyeceğini bilir,sen ona 10 kilo'da versen ihtiyacı kadar yer.(Obur bir cinsse biraz daha yiyip götü büyütür. Rahata çok düşkün hayvanlar)

Kedi maması olarak orijen 6 balıklı kullanıyorum. Uzun süre araştırdım en sağlıklı ve besleyici mama bu,tavsiye ederim. Kokusuda diğer mamalara göre daha az. Profine falan almıştım leş gibi kokuyordu. Orijen en sağlamıdır tavsiye ederim,2.5 kilosu 50 -60 liradır. 1 ay civarı gider + - 5 gün var.

Ben kediye para vermedim,gayet tatlı ücretsiz yavrular varken scotish fold için bin lira vermeyi gereksiz görüyorum.

Bende sarman cinsi var gayet tatlı,oyuncu bir tür. Acayip obur oluyo bunlar,kedi diye aldık sığır çıktı hayvan.

Kısacası tahta alırsın,gider orayı tırmalar. Kum alırsın gider oraya sıçar

Hatta ben kuma para vermem dersen kedilere klozet eğitimi verebiliyorsun.

Mesela bunun gibi. 2 haftalık bir süreçten sonra gidip klozete sıçıyor,hatta işi biraz daha abartırsan sifonu çekmeyide öğreniyorlar :D

http://www.youtube.com/watch?v=E5gra7QAEkE

Kediler için 2-3 aşı var. Biz lösemi aşısını yaptırmadık,lösemi de olmayıversin pezevenk dedik yaptırmadık :P

Karma aşısı var onu yaptırırsın. Yavru iken bi ilk aldığında bi de 3 ay sonra yaptırıyorsun ondan sonra aşılar senelik oluyor.

İyi bakılan bi kedi 15-20 yıl yaşar. En uzun yaşayanı galiba 27 yıldı.

Başka sorun varsa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım hocam.

Toplam Hit: 3981 Toplam Mesaj: 27