folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Yunanistan Krizi Nedir ? Neden Tehlikeli ?

Yunanistan Krizi Nedir ? Neden Tehlikeli ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

üst not : bu kesin bilgi konusu değildir, ben araştırıp anladıklarımı yazıyorum, yanlışsam düzeltin.

2009 (2008 krizi aslında) krizinden sonra  fransa ve ingilterenin istediği yönde (oyuncağı) kendine şekil veren yunanistan daha fazla dayanamadı.

--

KAldı ki 2008 de amerika 4 bankasını batırmışrtı.Bilinçli şekilde batırdı çünkü 4 bankanın hisse çoğunluğu rusya ve çindeydi.Güçlü amerikan derind evleti buna müsade etmedi ve işler karıştı.Şmdi de amerika kendini kurtarmak için (ki durumu zaten berbat durumda) yunanistanın zor durumunuda kullanmaya çalışıyor.

--

2009 dan sonra ileri düzgünce gitmeyen yunanistan, 300 milyar euro borcunu avrupa bankalarına ödeyemedi.Zorlandı.Peki neden borçlandı ve ödeyemedi ?

kamu harcamalarını fazlasıyla arttıran yunanistan vergi kaçakçılığı gibi konularda başarılı değildi.Geçen seneki bütçe açığı gsmh (gayri safi milli hasıla) nın %13 üne denk düşerek, avrupa ülkelerinin koyduğu sınırın 4 katına ulaştı.

Yunanistanın başta fransız, alman ve ingiliz bankaları olmak üzre (yüksek payı) italya, isveç, belçika ve ispanya bankalarına borcu var.Durum burda patlamaya başlıyor.Bu gün para yada ekonomist dergisinde (Sanırım para idi) okuduğuma göre ;

yunanistanın avrupa bankalarında 200 milyon lira tahvili var.Bunları ödeyemeyeceğini ilan ederse, müşterilerinin isteklerini karşılamak bankalara düşecek ve buda avrupada en az 5 bankasnın batması demek.Yani insanları yatıştırmaları gerek.

Eğer durum bu olursa, daha beter korkulan olay ise : fazlasıyla borçlu olan portekiz , izlanda, irlanda , gibi ülkelerin tahvillerinin çekilmesi demek.İşin sonunda büyük yıkım var.

4 banka battı, 2009 krizinin sonuçları ortada.Şimdi yunanistana bakmak lazım.Çünkü Türkiyenin ihracatının büyük kısmı avrupaya.Eğer problem olursa, bizdede büyük sıkıntı olacak.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zodiac
    Zodiac's avatar
    Erkek

Adamların kredi notu CCC, borç verilse bile kesinlikle en az 10 yıl geri ödeme imkanları yok, yunanlıların durumu izlandadan daha beter olacak bu kesinleşti.

mantığın korkunu yenemiyorsa kendini düşünenden sayma,
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    esinti
    esinti's avatar
    Erkek

Ulan yine insanımız insan yahu, Adamların hükümeti biraz kemer sıksa savaş çıkarıyorlar bizim yıllardır ümüğümüzü sıkıyorlar.

Bi notta benden olsun fransa ve almanya yunanistana yardım ederken ordunun ihtiyaçlarını kendilerinden temin etmesini şart koşmuşlar gibi bi haber okumuştum nasıl bir  not olduysa :)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SpArK
    SpArK's avatar
    Erkek

Zuımsuk uzun zaman önce bir başlık açmıştım, normal ve mühendislik ekonomisi dersi almıştım o zamanlar ve üstüne düşünmeye başlayınca, dünya düzenini değiştirebilecek bir yöntem gibi gelmişti bana.

http://www.tahribat.com/Forum-Dunya-Sistemini-Bir-Eylem-Ile-Cokertmek-127395/

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

Yunanistanın işi zor :) AB olmasa arkasında çoktan contayı çekmişti

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dentist
    Dentist's avatar
    Erkek

DJ_Alper bunu yazdı:
    -----------------------------

Yunanistanın işi zor :) AB olmasa arkasında çoktan contayı çekmişti

AB bile kurtaramayacağını söyledi. Bu gidişle içlerinde İtalya dahil 5 avrupa ülkesinin daha ekonomisinin zarar göreceği söylenildi.

Adamlara Duyun-u Umumiye kuruldu :D (doğru yazmışımdır umarım)

Zamanında ingilizlerin köpeğiydiler. Şimdi Avrupa'nın köpeğiler.. bu duruma bakılırsa da köpek olarak kalmaya devam edecekler -.-

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BuZuL
    BuZuL's avatar
    Erkek

pkk ya destek vermiyormu bu yunanistan hatta bazı pkk lılar yunan çıkıyor vs.?
    ülkemizde gözü yokmu bu yunanistanın ?
    %70 nin Türkiyeye kin güttüğü bir ülke değilmi bu yunanistan ?
    ermenilere destek veren değilmi bu yunanistan ?

o zaman

yangınına hortum tutan itfaiyenin.... xd

DAĞDA ÜÇ BEŞ KOYUN SÜRÜSÜ, TUTTURMUŞ BİR KÜRDİSTAN TÜRKÜSÜ, ELİNE ALMIŞ BAYRAK DİYE BİR MASA ÖRTÜSÜ, SATSAN BEŞ PARA ETMEZ NE DİRİSİ NE DE ÖLÜSÜ, SOYU SOYSUZ OLAN SENSİN TOPRAK SENİN NEYİNE, İTE İTLİK YAPIP KAFA TUTMA BEYİNE, ANLASA DEDİĞİMİ SOKAKTAKİ KÖPEK AĞLAR HALİNE, DUY ULAN SOYSUZ NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.......
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

Ben bir Yunanistan vatandasi olarak sunu cok net bir sekilde soyluyorum yunanistani asil yikan AB'dir.

serbest gecislerle ruslar bulgarlar yunanistanin suanda %40'ini dolduruyor evet yunanistanin nufusunun %40'i yunan degil.

yaklasik %7si de turk suanki nufusunun. Sayilarin neler soyledigini ve azinlik raporlarinin neler gosterdigini bir kenariya birakin da orada yasiyan halkin sokaga her ciktiginda gordugu kitleye bakinderim.

Rus geliyor yunanistana yiyor iciyor resmi bir iste de calismiyor caliyor cirpiyor. burada ikamet ediyorum bana isizlik maasi ver diyor. aliyor da; hastayim bak. vergi vermeye gelince rusyaya ve bulgaristana verilmis bir vergi bildirim formu gosterip vergimi odedim ben kardesim gelirim yok iki kurus para ile geciniyorum gibisinden dayatiyorlar.

benim ailem ciftci pamuk olsum 1.7 euro neden derseniz bulgaristandan geliyor 1.9 euro ya islenmis halde. avrupa birliginden once 3500 drahmi idi idi buda yaklasik 2.2 euro demek 8 yil onceki fiyat. Eeee eflasyon eksidemi yooo artis var tabiki AB'nin gumruk birligi yunanistani batirdi.

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ExpirE
    ExpirE's avatar
    Erkek

RebelliouS_SouL bunu yazdı:

Ulan yine insanımız insan yahu, Adamların hükümeti biraz kemer sıksa savaş çıkarıyorlar bizim yıllardır ümüğümüzü sıkıyorlar.

Bi notta benden olsun fransa ve almanya yunanistana yardım ederken ordunun ihtiyaçlarını kendilerinden temin etmesini şart koşmuşlar gibi bi haber okumuştum nasıl bir  not olduysa :)

Hoca bizim millet fetişik hoşumuza gidiyor. :D

"bea"
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ulquiorra
    ulquiorra's avatar
    Erkek

Aslında bu, bizim ne kadar zengin bir ülke olduğumuzu gösteriyor. O kadar zenginiz ki diğer milletler belki de bizdeki vergilerin yarısına maruz kalınca geçinemiyor, isyan ediyor. Biz ise çoğu sektörde dünyanın en pahalı ürünlerini kullanıyoruz. yine de halimizden memnunuz hamdolsun.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

ulquiorra bunu yazdı:

Aslında bu, bizim ne kadar zengin bir ülke olduğumuzu gösteriyor. O kadar zenginiz ki diğer milletler belki de bizdeki vergilerin yarısına maruz kalınca geçinemiyor, isyan ediyor. Biz ise çoğu sektörde dünyanın en pahalı ürünlerini kullanıyoruz. yine de halimizden memnunuz hamdolsun.

AKP lisin heralde; Yunanistanda asil isyana kalkisan halkta yunan halki degil. Irak'taki ekonomi duzelirse turkiyedeki kurt'ler de ayni sekilde isyana calisicaklardir merakta kalma

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
Toplam Hit: 3438 Toplam Mesaj: 28