folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Başkanlık Sistemini Nasıl Karşılıyorsunuz?

Başkanlık Sistemini Nasıl Karşılıyorsunuz?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Florenzi
    Florenzi's avatar
    Erkek

Daha biz Türklerin kurduğu bi sehir bile yokken bastaki din bezirganlari ellerindeki gücün sarhoslugu ile sacma sapan bi sistemi getirmenin ahmakligindalar. Hele sen once yolsuzlugu, ranti, rusveti bitir ve yapmayi birak, devleti seffaflastir, sayistay raporlarini sumenalti etme, yaptigin milyonluk zararlari ortbas etme, tam demokrasiye gec ondan sonra parlamenter demokrasiyi elestir.

Amaç Kemalist değerleri tümden silip atmak. Yoksa baskanlik sisteminden bozma yamali bohca bi sistemi getirmenin baska bi izahi olamaz

Florenzi tarafından 05/Şub/15 17:14 tarihinde düzenlenmiştir

Tek Yol Atatürk 1881 - ∞
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    snnyk
    snnyk's avatar
    Erkek

bişeyler ters gidiyorsa yönetim şeklinin değil, yönetenlerin değiştirilmesi gerekir.

snnyk.com - code is poetry all that i know...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek

Topluluklara kültürel kimliğine uygun yönetim şekilleriyle yaklaşmak gerekir. Bir başka ülkede gördüğünüz, imrendiğiniz sistemin sizin kültürünüzle uyuşmama olasılığı oldukça yüksektir. Başkanlık sistemi çok genel bir tanımlama. Dünya üzerinde pek çok ülkede başkanlık sistemi adı altında sistemler geçerliliğini sürdürüyor. Hepsinde birkaç ortak nokta ve fikir çerçevesiyle oluşturulmuş, kendilerine özgü sistemler var.

Gerçekleştirilmek istenen sistemle ilgili detaylı açıklama yapılmadan zaten yürürlüğe konulamaz, açıklama gelmeden de yerilemez, beğenilemez. Şu anda neyin tarıtışmasının yapıldığını, neyin öngörüsünde bulunulduğunu bu sebeple anlayamıyorum. Bu sebeple de "iyidir", "kötüdür" diyemem. 

Biraz tahammül sınırlarımızı genişletmemiz, biraz daha dinleyip, tartıp öyle söz söylememiz lazım. Cumhuriyetin geçerli olduğu bir ülkede bu kadar karamsar bu kadar vurdumduymaz, bu kadar pasif ve bu kadar ön yargılı insanlara sahip olduğumuz için bugün bu tartışmalar yapılıyor. Karşı çıkan da tahammülsüz, bir şey sunan da tahammülsüz. Bazısı olayın hiç değişmeden devam etmesini, revizyon dahi yapılmamasını isterken diğerleri kökten bir şeyleri silip devrim yapmak niyetinde. İkinizin de istediği bir seferde olacak bir şey değil. En azından günümüzde bu böyle. Ne bir sistem bundan 100 yıl önceki gibi yürür ne de 100 yılı deviren bir sistemi bir anda kökten değiştirebilirsiniz. Cumhuriyet kurulurken dahi bunun sarsıntılarını ülke yıllar boyunca üzerinden atamadı. Hoş, halen daha alıştığımız söylenemez. Birkaç yüzyıl tek adam boyundurluğunda hüküm süren, kültürel olarak ezilmişliği içine sindirmiş bir halk bir gecede "seçme, seçilme" hakkına sahip oldu. Bu yükü kaldıramayan milyonlarca insan var. Hala daha birisi elimden tutsun, bana yol göstersin, ben onun çizdiğini uygulayayım diyen milyonlarca insan var. Bu insanların bir kısmı hala hayatta ve bunu sonraki nesle aktarmaya devam ediyor. Çok değil, bir nesil öncesinden söz ediyoruz. Bugün bu kadar siyah-beyaz gibi kesin kutuplara sahip olunmasının başlıca sebeplerinden birisi budur. Ara renklerin oturacağı kadar öğretiye sahip değiliz. Bunlar tecrübeyle, zamanla yerleşecek. İngiliz, Fransız, Amerikan demokrasilerinden ve kültürlerine pek bir imreniyoruz. Ama atlanan nokta o kültürlerin 90-100 yılda değil, bunun birkaç katı zamanda yerleştiği. Bizim henüz yapamadığımız -yapmamız da gerekmeyen- sindiremediğimiz noktaların bundan 300-400 yıl önceki devrimlerle, reformlarla gerçekleştiğini unutuyoruz. Okuma yaparak, yurtdışında insanları eğiterek bir noktaya kadar bunları öğrenebilirsiniz. Bunlar yaşanarak, kültüre adapte olduktan sonra öğrenilecek durumlar. İnsanı insan yapanın da kültürü olduğunu, kimliğini kültürün kazandırdığını da göz önüne alırsak isterseniz en "demokratik" sistemi yerleştirin insanlarınız bunu içselleştiremediği ve ayak uyduramadığı sürece onun bir geçerliliği olmayacaktır.

Siz kendinize uygun şekli belirlerken elbette değişimlerle karşılaşacaksınız. Bazı yerlerden alıntılar yapılacak, bazı şeyler zamanla, nabıza, insana, kültüre göre değiştirilecek ya da yeniden yapılanacak ya da tamamen ortadan kalkacak. Bundan doğal bir şey yok. Bunun anlaşılması bu konuları tartışmaya başlamadan önce oldukça önemli. Bu meseleleri kahvehane masasında tartışılan meselelere benzetmemek lazım. Herkesin elbette bir görüşü, bir tutumu var bundan doğal bir şey yok. Ama bu tutumun dışındakilere de şans vermek, onları da dinlemek lazım. En kendine güvenen, eğitimli insanlarda bile eksik olan bir yandan söz ediyoruz. Televizyondaki rezil tartışmaları görüyoruz. Adam profesör olmuş, ilgili konuda tez yazmış, senin benim görmediğim kadar kültürü görmüş, sindirmiş, onlarca insanla tanışmış, binlerce sayfa okumuş hatta yazmış. Ama karşıt fikre en ufak tahammülü yok. Forum ortamı gibi özgürlüğü insana altın tepside sunan bir ortamda bu insanın yapamadığının yapılmasının beklenmesi bence doğru değil.

Daha çok şey yazılır. Bazı noktaların bazı insanların henüz kaldıramayacağı seviyede olduğunu düşündüğümden daha ılıman sözcükler seçmeye özen gösterdim. Biliyorum ki söyleyeceğim tek bir kelimeyi aradan cımbızlayıp "vatan haini" ilan edecek insanların sayısı oldukça fazla.

Austen tarafından 05/Şub/15 17:14 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek
    AllahinOglu bunu yazdı

şimdi bazı arkadaşlar başkanlık sistemine geçilirse olumsuzlukların dahada artacağını yazmış eyv

fakat şuan ülkede zaten belirli bilinen kesimler gruplar kaçakçılığı uyuşturucuyu kadın ticaretini maksimum seviyede sürdürüyor

zaten sorgulayan mekanizma yok yıllardır belki hiçbi zaman olmadı bazı gruplar bu şekilde büyüdü zaten

eğer amerikadaki sistemin aynısı uygulanırsa ki çok zor görünüyor o kanunların yeniden düzenlenmesi her eyalet için belkide işi bilen için kolaydır bilemiyorum

bunun yanında bilindiği üzere amerikada vergi kaçıramıyorsunuz yani herşey kayıt altında

eğer bizim kayıt dışı ekonomi düzene girecekse herkes hakkıyla vergisini ödeyecekse kimse vergi kaçıramayacaksa

başkanlık sistemi neden uygulanmasın

geniş düşün biraz.şimdi örnekleyelim;

kaçakçılığı sorgulayan mekanizma yok demişsin.niye yok ? cumh. rejimi yüzünden mi yok? yoksa baştakiler yüzünden mi yok ?

cevap baştakiler yüzünden.o zaman başkanlık sistemine geçince baştaki değişmeyeceği için bunda da bir değişiklik olmayacak

vergi kaçırılması rejim yüzünden mi yoksa denetlenmediği için mi ? tabi ki de denetlenmediği için.denetlense kim kaçırabilir ? denetlenmemesini sağlayanlar kimler ? baştakiler,rejim değişirse baştakiler değişecek mi ? hayır. yine olmadı

yani başkanlık rejimine geçince öle ekonomi kayıt altına girecek ne bilim herkes özgür olacak diye birşey yok.

bu dediğin istekleri şu andaki rejimlede yaparsın, ama bu kafayla olmaz.bu baştakilerle olmaz.onlar istemediği için bu şekilde devam ediyor zaten.başkanlık yada rejimle alakası yok bunların

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MATH
    MATH's avatar
    Erkek
    patates bunu yazdı

türkiyenin kültüründe demokroside yoktur.

Kültüründe değil de tarihinde demokrasi yok, demek daha mantıklı. İlk 1908'de sağlam bir demokratik sisteme geçildi derken, Enver Paşa genel kurmay başkanı olarak yönetime el koydu. 1950'de bir daha geçer gibi oldu, bu sefer Cemal Gürsel demokrasinin anasını ağlattı. 1970'e geldik yine bir kahraman çıktı demokrasiyi hiç etti. 1980'e geldik, bu sefer Kenan kahramanlığa soyundu. 92'de uzun bir süre MGK kafasına göre hareket etti. Demokrasiyi içselleştirmek lazım; başkanlıkmış, yarı başkanlıkmış; bunlar önemli şeyler değil.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek
    snnyk bunu yazdı

bişeyler ters gidiyorsa yönetim şeklinin değil, yönetenlerin değiştirilmesi gerekir.

Aynen katılıyorum +++1. Şu lafın üstüne tartışmaya gerek yok bence.

Sanki cumhuriyet kurulduğundan beri 4 4lük işledi de başkanlığa geçicez. 

E iyi ozaman vergi sistemini de kaldıralım millet vergi kaçırıyor diye. Çok saçma buldum hocam kusura bakma da yani.

Resmen adalet sistemi işlemiyo herkesin kendi hukuku olsun gibi bişey söylemişsin. Mantığım kabul edemiyor işin açığı.

Ha başkanlık sistemi hakkındaysa evet güzel sistemdir evet harika olur tam tamına uygulanırsa dikdatörlükle alakası yok ama bizim için geçerli değil. Halk olarak hala bilinçsiziz. Tepedeki diktatörlük yapsa gıkımız çıkmaz o yüzden vakit var.

iyibu! yeniden..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bykamu
    bykamu's avatar
    Erkek

Başkanlık sistemi bizim ülkemizde sağlıklı çalışmaz. Zaten kişisel bir kariyer planıyla gündeme getirilmiş bir olay olarak bakıyorum ben olaya. Bunların istediği sistemde başkan tam yetkiye donatılmış olacak, kendini denetleyen kuruluşları sindirmek için yönetim değiştirip olayı meşrulaştırmaya çalışıyorlar. Şimdi onların borusu ötüyor diye güzel geliyor seçmenlerine bir gün olurda karşıt görüşlülerin eline geçtiğinde ne olacak diye sorgulanmıyor. Siyasetçilerin ve partilerin birbirinden nefret ettiği ülkemde en ideali parlamenter sistemle yola devam etmek olur. Ne kadar hastalıklı olarak dile getirilsede parlamenter sistemin eksiklerinin giderilmesi daha mantıklı olur. Sultanlık veya diktatörlük sistemine gerek yok  ( rte için demiyorum sadece ileriye dönük olarakta geçerli )

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek

Başkanlık sistemi bence çok güzel bir sistem.

Ha biz ne kadarını uygulayabiliriz? Bokunu çıkarırız daha kötü oluruz.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    endenius
    endenius's avatar
    Erkek
    AllahinOglu bunu yazdı

şimdi bazı arkadaşlar başkanlık sistemine geçilirse olumsuzlukların dahada artacağını yazmış eyv

fakat şuan ülkede zaten belirli bilinen kesimler gruplar kaçakçılığı uyuşturucuyu kadın ticaretini maksimum seviyede sürdürüyor

zaten sorgulayan mekanizma yok yıllardır belki hiçbi zaman olmadı bazı gruplar bu şekilde büyüdü zaten

eğer amerikadaki sistemin aynısı uygulanırsa ki çok zor görünüyor o kanunların yeniden düzenlenmesi her eyalet için belkide işi bilen için kolaydır bilemiyorum

bunun yanında bilindiği üzere amerikada vergi kaçıramıyorsunuz yani herşey kayıt altında

eğer bizim kayıt dışı ekonomi düzene girecekse herkes hakkıyla vergisini ödeyecekse kimse vergi kaçıramayacaksa

başkanlık sistemi neden uygulanmasın

o sistemler bize uymaz

amerikada rüşvet alanın dübüründen damacanayla kan alırlar

adamları ahlaksız olarak görürsünüz ama yolsuzluk arsızık oldumu en ağır ceza ile  cezalandırılır burada el altından dağları götürürler kimse tınlamaz

amerikada vergi müfettişleri tank top tüfek mk bazuka herşeyi kullanabilir, vergi kaçırıyor yada kaçıyor dimi tak aşağıda

la burada milleti 3 kuruşa madenlerde öldürenleri madalya takarak ödüllendiriyorlar

burada geliyolar savulun bir tel parası olan parayıu saklarken bakmışsın koccca kütük halkın makatınıo yırtmış geçmiş

öyle sistem değişmekle iş olmuyor

önce zihniyeti yok mk kafaları değiştireceniz

sıradan kelleleri kesip atıp yeni kelle tedarik edeceniz

geçiniz efenim poponu yiyim ayaklarını , ne köy olur ne kasaba bu saatten sonra

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

asgari ücretin 1000 TL. yani 400 Dolar. 

açlık sınırı altında yaşayıp demokratik olduğunuzu mu düşünüyorsunuz ? 

demokrasiden bahsedenler sizlere gülüyorum. :))) 

Dolar 2.50 TL yi görmüş hakketen Tam Türküz ha. eski kafa Türk.
    https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/t1.0-9/10955209_828117097258352_7721462001805140205_n.jpg?oh=96899a7631d66138650fb7c11b2a5718&oe=5568D9B4

1993//// amerika dayatmasi
    2015 //// Baskanlik bize uygundur 

= )

kaygusuz tarafından 05/Şub/15 23:43 tarihinde düzenlenmiştir

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
Toplam Hit: 7777 Toplam Mesaj: 64