folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Nükleer Enerji Teknolojisi İle İlgili Ne Düşünüyorsunuz?

Nükleer Enerji Teknolojisi İle İlgili Ne Düşünüyorsunuz?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

Atom bombası gibi patlamaz, daha zararlıdır, hiç bir atom bombası 500 - 600 sene boyunca sürekli zehir yaymaz, sızdıran bir reaktör, ışıyan madde yarılanma ömrü dolana kadar radyasyonu sürekli olarak yayar, çernobil için bin yıldan bahsediliyor... iyi şekilde mantolanmış olması tehlikeyi azaltmıyor. Maliyet dediğimiz şey kurulum, işletme, dağıtım, atık yönetimi (işletme maliyeti dışında tutulur) şeklindedir. nükleer atığın depo edilmesi ve muhafazası pa-ha-lı bir iştir. Santraller kurulurken Devletler Fayda/Maliyet esasına göre hesap yapar, bu hesabın içinde sağlık da bir unsurdur. Rüzgar enerjisini ve güneş enerjisini küçümsenecek kaynaklar değil; büyük rüzgar türbinleri stabil çalışır zaten rüzgar alan yerlere kurulurlar, burası boş buraya rüzgar türbini kuralım diyerek bir yatırım yapılmıyor :) yıl boyunca rüzgar durumu iyi olan yerlere yapılıyor ve bulunduğunuz zeminden yirmi metre yükseğe çıktığınızda gayet iyi esiyor, büyük rüzgar türbinleri (1-1,5mw) 20 metrenin üzerindedir.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek
    IRET bunu yazdı:
    -----------------------------

Atom bombası gibi patlamaz, daha zararlıdır, hiç bir atom bombası 500 - 600 sene boyunca sürekli zehir yaymaz, sızdıran bir reaktör, ışıyan madde yarılanma ömrü dolana kadar radyasyonu sürekli olarak yayar, çernobil için bin yıldan bahsediliyor... iyi şekilde mantolanmış olması tehlikeyi azaltmıyor. Maliyet dediğimiz şey kurulum, işletme, dağıtım, atık yönetimi (işletme maliyeti dışında tutulur) şeklindedir. nükleer atığın depo edilmesi ve muhafazası pa-ha-lı bir iştir. Santraller kurulurken Devletler Fayda/Maliyet esasına göre hesap yapar, bu hesabın içinde sağlık da bir unsurdur. Rüzgar enerjisini ve güneş enerjisini küçümsenecek kaynaklar değil; büyük rüzgar türbinleri stabil çalışır zaten rüzgar alan yerlere kurulurlar, burası boş buraya rüzgar türbini kuralım diyerek bir yatırım yapılmıyor :) yıl boyunca rüzgar durumu iyi olan yerlere yapılıyor ve bulunduğunuz zeminden yirmi metre yükseğe çıktığınızda gayet iyi esiyor, büyük rüzgar türbinleri (1-1,5mw) 20 metrenin üzerindedir.

"ışıyan madde yarılanma ömrü dolana kadar radyasyonu sürekli olarak yayar"
    şunu okuduktan sonra tek bişey deme gereği hissettim bilmediğin konular hakkında bukadar emin konuşma

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    uGuR
    uGuR's avatar
    Erkek

ecstatic_60 bunu yazdı:

arkadaşlar bilmem farkındamısınız ama nükleer hiç te ucuz değil...

1.kurulumu pahalı

2.ömrü kısa(30-35 yıl)

3.fay hattının 2 km.yakınına kurulacak (mersin akkuyu)

4.ömrü dolunca kaldırılmak zorunda, kaldırılması kurulumundan daha pahalı

5.atıklarının ne yapılacağı bilinmiyor...çelik devasa kasalarla toprak altına göl denz diplerine atılıyor ama çözüm değil dünyayı çöplük haline getirir sadece. bunuda geri kalmış ülkelere para yardımı ile veriyolar gömdünler diye..

gelelim tr ye kurulacak nükleer santrale...kurulacak nükleer santrali ruslar kuracak ve ruslar işletecek...adam gelip bizim toprağımızda pis bi enerji üretecek ve bize satacak...ucuz değil mi!?

hadi hepsine tamam dedik...bu nükleer santral türkiyedeki enerji açığının %4 ünü karşılayacak...ki bir araştırmaya göre tüm ampullar enerji tasarruflu ampule çevrilse %3,4 enerji açığı kapanır...

avrupada ispanyadan snra en çok rüzgar alan 2.ülkeyken...kışın bile güneşi eksik olmayan bölgelerimiz varken ben bu kadar saçma bi planı anlayamıyorum...ülkeyi bişeyler karşılığında pazarlamaktan başka bi şey değil bu

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

radyasyon yaymaya devam eden işlenmiş uranyum deseydim sorun olmayacaktı sanırım, kanserin ne olduğunu, kuzey ülkelerindeki troid kanserli hastaları bir araştırın.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yawuz
    yawuz's avatar
    Erkek

artık bu hususta ne negatif ne pozitif manada ince düşünmüyorum Dünya'nın en hareketli yerinde dahi kuruluyorsa bizde çok önceden beri olması gerektiği ve neden olmadığı konusunda düşünüyorum hatta tarih bunu büyük bir gaflet olarak yazacak diye düşünüyorum. 

tahribat.com a can feda
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozsar07
    ozsar07's avatar
    Erkek

wert bunu yazdı:
    IRET bunu yazdı:

Nükleer enrji konusunda engin bilgileriniz olduğunu var sayıyorum değerli dostum WERT;

"ışıyan madde yarılanma ömrü dolana kadar radyasyonu sürekli olarak yayar"
    şunu okuduktan sonra tek bişey deme gereği hissettim bilmediğin konular hakkında bukadar emin konuşma

yanlız uranyum çubuklarının kullanım ömrü bittiğinde ve ışıma etkisi geçtiğinde bile vinçler vasıtası ile alınıp insan teması olmadan çelik ve izonyum kaplı mühürlü kasalarda sogutulmaya bırakılır. Sadece kullanılmamış çubuklar radyasyon yaymaz.

Çöpü bile gram gram takip edilen bir melanetten bahsediyoruz; istersen uranyum çubukları konusunda olan bilgilerini tazeleyerek  IRET arkadaşımıza yorum yap...

Sizlerin bu yere göğe sıgdıramadığınız nüleer santraller nedense başta Fransa olmak üzere çeşitli MEDENİ ülkelerce terk ediliyor hatırlamak isterim...

Ne deli ne kör Ne sağır ne de sayrı Mutluyum kısacası Ve hiçbir şey istediğim yok Senden felek Ama yine de Ucuz olsun ekmek Ve pahalı olsun insan hayati.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pisibaliqi
    Pisibaliqi's avatar
    Erkek

o medeni ülkeler eskilerini kapıyorlar yenileri gelir merak etme o medeni ülkeler zamanında bizde yapsaydık şimdi abidik kubidik yerlere tonla para akıtmıyor her kış olduğunda iranın keserim gazınızı tehdidiyle karşılaşmıyor olurduk.

Artık geçin bunları bu kadar büyük ülke de var neden TR de olmasın?

Bir tane gelişmiş ülke söyleyin bakalım nüke olmayan?

Nüke olmadan bu konuda kendini geliştiremezin hem askeri alanda hemde bilim alanında adam yetiştirmemiz bile geçerli bir sebep kurulması için

Fiat Justica Et Ruat Caelum...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ottomanmurat
    ottomanmurat's avatar
    Erkek

Nükler Enerjiyi 10 Yaşımdan Beli Bilirim Derim Bir Avuç Madde Bize 1 Yil Tüm Ülkeye Yetecekse Neden Yapmıyorlar Bizi Petrole Kömüre Oduna Suya Mahkum Ediyorlar

Nükler Erenjide Haliyle Tehlikeleri Vardir Gazın Tüpün Benzinin Dogal Gazın Odunun Kömürün Herşeyin Tehlikesi Oldugu Gibi Olacak Tabi Başbakanında Dedigi Gibi Tehlikesiz Olmaz Su Bile içine düşünce Adamı Öldürüyor Fazla içince Bogazımızda Kalınca Öldürüyor Olüm Tehlikesi Yapıyor

Nükler Enerjiye Kimler Karşı Cikar Tabi ki Ülkeyi Dünyaya Petrole Kömüre gaza Mahkum Etmek isteyenler Barajlarımızdaki Suyu Elektirk Üretmek için Kapaklrını Açıp O Sularin Boşa Sınır Dişlarına Akmasını ülkenin Susuz Kalmasını isteyenler Nükler Enerjiye Düşmanlık Eden Gelecegine Ülkesine Etmiş Olur Günümüz Caginda 1 Saat Bile Elektiriksiz Kalmaya Tahamul Edemiyoruz ilerde Daha Cok Elektirk ihtiyaci Olacak Ona Ne Baraj Ne Kömür Ne Gaz Nede Petrol Yeter Amerikada 100 Tane Nukler Santral Var Çalışan Enerji Üreten Amerikada 1 Saat Elektirk Kesilince Felç Oluyor Ülke Bizde Aynı Olacaz Nükler Enerji Olmazsa yetişmez Artık Bu Petrol Yakıt Gaz.

Hayallerinizi Sadece Biz Gerçekleştiririz.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozsar07
    ozsar07's avatar
    Erkek

Pisibaliqi bunu yazdı:

o medeni ülkeler eskilerini kapıyorlar yenileri gelir merak etme o medeni ülkeler zamanında bizde yapsaydık şimdi abidik kubidik yerlere tonla para akıtmıyor her kış olduğunda iranın keserim gazınızı tehdidiyle karşılaşmıyor olurduk.

Artık geçin bunları bu kadar büyük ülke de var neden TR de olmasın?

Bir tane gelişmiş ülke söyleyin bakalım nüke olmayan?

Nüke olmadan bu konuda kendini geliştiremezin hem askeri alanda hemde bilim alanında adam yetiştirmemiz bile geçerli bir sebep kurulması için

İtalya, İspanya, Yunanistan, Avusturya ve Avusturalya (şimdiler de Fransa),  şimdilik ilk aklıma gelen nüke ( Nükleer santral ) olmayan ve olmasını planlamayan gelişmiş ülkeler. Gelişmişlikden kastın ne anlamadım ekonomik gelişmişlik diyorsan Perü bile nüke kullanmıyor...

Bu kadar büyük ülkede var bizde olsun demek; '' milyarlarca sinek yanılıyor olamaz; bizde bok yiyelim '' demek gibi olmuyor mu ?  

Bir diğer arkadaş; FoKMaN

Çernobil 1960 da değil 1972 de yapımına başlandı; patlamanın olduğu 4. kısım henüz 3 yıl önce faaliyete geçmiş ve üç yıl sonra 1986 da olası bir tehlike de durum değerlendirmesi amacı ile yarı tatbikat yarı deneysel bir salaklık sonucu patlamıştır.

50 mt. ilersinde bulunan binaların camları kırılmış ama serpinti 1000 km alana yayılmıştır. Sizler 50mt. ile avunurken Ruslar RUDVE bölgesine 50 km yaklaşmaya bile izin vermiyor istersen git bir dene 49 metre yaklaş radyasyon hemen öldürmez ama Koruma görevlilerinin keleş mermileri öldürür...

Çernobil gerçeğini gidip görememeniz 600.000 kurtarma personelinin ve yıl 2002 de yapılan araştırma sonucu 4.000 yeni dogan çocugun tiroid kanseri gerçeğini değiştirmemekte

Çernobil hakkında göremediğiniz gerçekleri burdan

http://www.elenafilatova.com/

yıl yıl, ay ay izleyebilirsiniz...

Dünya rezervininin % 65  oaranı bizde olabilir Avusturalya diye biliyordum ben onu ama neyse hadi diyelim o kadar var peki arada atlamışsın sanırım Uranyum işleme yetki ve teknolojisini üretme kimin elinde sakın Amerika ve Rusya olmasın ? O tonlarca dediğin uranyumun gramını işleme imkanın yok aynen BOR madeninin bizden tonunu 500 $ dan alıp gramını 5.000 $ dan satmaları gibi...

Artı bir küçük çaplı sayılannükleer santral bile yılda 25 ton uranyum çubuğu kullanır... Santrallerin ortalama ömrü 25-30 yıldır... kapandıkdan sonra bile üzerinden 50 yılgeçtikden sonra son kullanılan çubuklar sogutulmuş ve atık hale gelmiş olur...

Türkiye de japonya depremlerinin olma şansı konusunda; Mersin bölgesinin 1. Derece deprem kuşağında olduğunu söylerim sana ve yıkılmadı dediğin binalara dikkat edersen hepsi Çelik kontrüksüyonlu binalar küçük ve kısa binaların durumunu görmen için uydu görüntüleri deprem öncesi ve sonrası olarak yayınlandı bir bak istersen... Zaten Allah korusun olmaz tekrarı inşallah Ama kocaeli depremini hatırla 7.2 miydi neydi şiddeti Kocaeli de 1. derece deprem kuşağı diye biliyorum yanlış mıyım?

Ve son olarak;

ottomanmurat bunu yazdı:

Nükler Erenjide Haliyle Tehlikeleri Vardir Gazın Tüpün Benzinin Dogal Gazın Odunun Kömürün Herşeyin Tehlikesi Oldugu Gibi Olacak Tabi Başbakanında Dedigi Gibi Tehlikesiz Olmaz Su Bile içine düşünce Adamı Öldürüyor Fazla içince Bogazımızda Kalınca Öldürüyor Olüm Tehlikesi Yapıyor

Biz akarsuların yokedilmesine karşı çıkarken akarsuları peşkeş çekip yok edenlerin laflarına bak ; Boşbakan mantığı:

Barajlarımızdaki Suyu Elektirk Üretmek için Kapaklrını Açıp O Sularin Boşa Sınır Dişlarına Akmasını ülkenin Susuz Kalmasını isteyenler

sadece pessss diyorum; 

Bir bu konuda vatan haini ve Ergenekoncu ilan edilmediğimiz kalmışdı maşallah; Bunu söyleyene hafif tabirle Efendi efendi sayıyla kendine gel denir ancak;

Biz burada Fosil yakıt enerjilerini savunmuyoruz önce bir onu anlayın; YENİLENEBİLİR ve ALTERNATİF ENERJİ kaynakları diyoruz. Baraj kapaklarını hiç açtırma sen zaten artık HES projeleri var açsanda o sular borularla gideceği yere ( israil ) gidecek.

Ayrıca valla bu kadar çok hayranı ve uzmanı varken bu memlekette bu güne kadar Nükleer santral yapılmamış olması ayrı bir konu; baksanıza olsa da çalışsak, ailece gidip çevresinde piknik yapsak resimlerini çekip salona , odalara poster diye assak diyen ne çok FANatik varmış...

Nükler Enerjiye Kimler Karşı Cikar Tabi ki Ülkeyi Dünyaya Petrole Kömüre gaza Mahkum Etmek isteyenler Barajlarımızdaki Suyu Elektirk Üretmek için Kapaklrını Açıp O Sularin Boşa Sınır Dişlarına Akmasını ülkenin Susuz Kalmasını isteyenler Nükler Enerjiye Düşmanlık Eden Gelecegine Ülkesine Etmiş Olur Günümüz Caginda 1 Saat Bile Elektiriksiz Kalmaya Tahamul Edemiyoruz ilerde Daha Cok Elektirk ihtiyaci Olacak Ona Ne Baraj Ne Kömür Ne Gaz Nede Petrol Yeter Amerikada 100 Tane Nukler Santral Var Çalışan Enerji Üreten Amerikada 1 Saat Elektirk Kesilince Felç Oluyor Ülke Bizde Aynı Olacaz Nükler Enerji Olmazsa yetişmez Artık Bu Petrol Yakıt Gaz.

Ne deli ne kör Ne sağır ne de sayrı Mutluyum kısacası Ve hiçbir şey istediğim yok Senden felek Ama yine de Ucuz olsun ekmek Ve pahalı olsun insan hayati.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

wikiden: France nuclear power 78.8%, the highest percentage in the world

Fransanin elektrik enerjisi %80 nukleerden elde ediliyor ve dunyada 1.

bu itlerin bir bildigi elbetteki vardir...

anca gidersin...
Toplam Hit: 8271 Toplam Mesaj: 66