folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Tarihte İlk - Canlı Yayında Kuyruklu Yıldıza Sonda İndirilecek

Tarihte İlk - Canlı Yayında Kuyruklu Yıldıza Sonda İndirilecek

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek
    wikwik bunu yazdı

Kıymetli bir şeyler arıyorlar. Adamlar para peşinde.

Sonraki aşamada kuyruklu yıldızı dünyaya indirmek olur heralde.

Birde bir şey merak ettim. Madem araç indirilebiliyor. Dünyada gönderilecek bir halatımsı şeyle kuyruklu yıldız

durdurulabilir mi?Dünyaya doğru çekilebilir mi? Dünyanın ikinci bir uydusu yapılabilir mi?

Bu yapılsa dünya konumunu kaybeder mi? İkinci bir uydu dünyada nelere yol açabilir?

Dünya konumunu kaybederse neler olabilir ?

Bir düşünmek lazım :)

Teleferik bile yapılır sen ne diyorsun. Buradan Aya ip saplayıp üzerine teleferik ile gezinti yaptırma planlıyorlar. Gidiş geliş birkaç bin dolar olacakmış. Turizmin zirvesi olacak diye düşünüyorlar. Bizimkiler boşuna mı eyy Alamanya diye sızlanıyorlar. Böyle oldu mu Antalya müşterisi Aya gidecek.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DadasAdam
    DadasAdam's avatar
    Erkek
    Slothere bunu yazdı
    wikwik bunu yazdı

Birde bir şey merak ettim. Madem araç indirilebiliyor. Dünyada gönderilecek bir halatımsı şeyle kuyruklu yıldız

durdurulabilir mi?Dünyaya doğru çekilebilir mi? Dünyanın ikinci bir uydusu yapılabilir mi?

Bu yapılsa dünya konumunu kaybeder mi? İkinci bir uydu dünyada nelere yol açabilir?

Teleferik bile yapılır sen ne diyorsun. Buradan Aya ip saplayıp üzerine teleferik ile gezinti yaptırma planlıyorlar. Gidiş geliş birkaç bin dolar olacakmış. Turizmin zirvesi olacak diye düşünüyorlar. Bizimkiler boşuna mı eyy Alamanya diye sızlanıyorlar. Böyle oldu mu Antalya müşterisi Aya gidecek.

:D:D

wikwik o dediğin yapılsa bile yıldız sıradan da değil kuyruklu yıldız, manyetik gücü çok yüksek. Öyle yüksek ki yerçekimi neredeyse sıfıra yakın.

Bunu dünyaya bağlasan uydu yapsan, manyetik alanlar çakışır ilal ki sıkıntı çıkarır.

Yıldızın manyetik alanının çıkardığı sese baksana bunu bağlasan durmaz :D

https://soundcloud.com/esaops/a-singing-comet

Bir anadan dünyaya gelen yolcu...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek

Uydunun gönderildiği günden itibaren izlediği rota ve planlananın nasıl bir makine dişlisi gibi iç içe geçtiğini gösterir video. Muazzam bir hesaplama. 10 yıl önce bu hesap yapıldı ve 10 yıl boyunca adım adım düşünülenin hayata geçmesi takip edildi. Hazırlayanlara çok büyük haz vermiştir.

http://www.youtube.com/watch?v=ktrtvCvZb28

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bonibon
    Bonibon's avatar
    Erkek
    wikwik bunu yazdı

ne halatı hocam ya :D

şöyle birşey olabilir olursa da yakın tarihte zor :D

http://www.bulutsu.org/ggg/?gun=120707

om mani padme hum
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek
    coLin bunu yazdı
    DadasAdam bunu yazdı

İndi :) Holy şeyhimizi konuya bekliyorum inemez demişti. 5 liramı isterim.

holy üflemen sondanın yönünü değiştirmişe benzemiyor :D asdasd 

Konu adına açıklama bekliyoruz :d

İlk denemede inememiş biraz savrulmuş ama evet nasıl olduysa indirmişler.

İnmez diye düşünmemin sebebi, aleti 10 sene önce atmışlar ve (şu anda biliyor olsak da) o zamanlar kuryuklu yıldızın sertlğini yüzeyini tam bilmedikleri için ona uygun şekilde çakılacak bi mekanizma yapamayacaklarını düşündüm.

Ayrıca kuyruklu yıldız dışarı gaz salınımı falan yaptığından üstünde kaygan bir zemin oluşması lazım. Yerçekimsiz ortamda bişeye tutunmak da zorluğu arttırıyor tabi. Tabiki benden çok daha iyi şekilde bunları düşünecek büyük bilim adamları var ve pezevenkler düşünmüş.

Mesela marstaki inişi hatırlarsanız herifler teknoloji harikası alet yapmışlar, atmosferi önündeki bir kalkanla yarıyor, ısınma problemini aşıyor, paraşütle yere iniyor, tank paleti gibi paletleri fln herşey var, ama paraşütün ipleri ayağına dolandı 11 saatte zor kurtardılar. Ama belliki önceki inişlerden iyi ders almışlar =)

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Robinson_Crusoe
    Robinson_Crusoe's avatar
    Erkek
    Slothere bunu yazdı

Uydunun gönderildiği günden itibaren izlediği rota ve planlananın nasıl bir makine dişlisi gibi iç içe geçtiğini gösterir video. Muazzam bir hesaplama. 10 yıl önce bu hesap yapıldı ve 10 yıl boyunca adım adım düşünülenin hayata geçmesi takip edildi. Hazırlayanlara çok büyük haz vermiştir.

http://www.youtube.com/watch?v=ktrtvCvZb28

Altın oran fibonacci sayısı, kısacası doğanın dili matematik üstat, her yerde bir düzen ve şekiller var,

Gençliğimden bu yana et yenilmesine karşıyım. Bir gün insanların hayvanları öldürmeyi tıpkı insan öldürmek gibi cinayet kabul edeceğine inanıyorum,
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DadasAdam
    DadasAdam's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı
    coLin bunu yazdı
    DadasAdam bunu yazdı

İndi :) Holy şeyhimizi konuya bekliyorum inemez demişti. 5 liramı isterim.

holy üflemen sondanın yönünü değiştirmişe benzemiyor :D asdasd 

Konu adına açıklama bekliyoruz 

Ayrıca kuyruklu yıldız dışarı gaz salınımı falan yaptığından üstünde kaygan bir zemin oluşması lazım. Yerçekimsiz ortamda bişeye tutunmak da zorluğu arttırıyor tabi. Tabiki benden çok daha iyi şekilde bunları düşünecek büyük bilim adamları var ve pezevenkler düşünmüş.

:D seyhim iner diyen herkese 5 lira borclusun. Beyler yuklenin ya adam bahse girdi hakkinizi arayin ya

Bir anadan dünyaya gelen yolcu...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KAAMOS
    KAAMOS's avatar
    Erkek

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JahR
    JahR's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Kuyruklu Yıldız Gerasimenko'dan kötü haber geldi

Dünyadan 510 milyon kilometre uzaktaki bir kuyruklu yıldızın üzerine inmeyi başaran uzay modülünün bir tepeciğin arkasında gölgede kalması nedeniyle güneş panellerinin çalışmadığı ve modülü şarj edemediği belirtildi.

Her ne kadar Philae modülü Avrupa Uzay Ajansı'yla (ESA) irtibat kurup fotoğraflar ve hatta ses kayıtları gönderse de, görevin tahmin edilenden çok daha kısa soluklu olma riski var.

Eğer Philae yeterli güneş ışını alamayıp kendi kendisini şarj edemezse sistemin tamamen devre dışı kalması olası.

beyin derki; ya beni kullan, ya da kafana sık ulan!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    adeleks
    adeleks's avatar
    Erkek
    JahR bunu yazdı

Kuyruklu Yıldız Gerasimenko'dan kötü haber geldi

Dünyadan 510 milyon kilometre uzaktaki bir kuyruklu yıldızın üzerine inmeyi başaran uzay modülünün bir tepeciğin arkasında gölgede kalması nedeniyle güneş panellerinin çalışmadığı ve modülü şarj edemediği belirtildi.

Her ne kadar Philae modülü Avrupa Uzay Ajansı'yla (ESA) irtibat kurup fotoğraflar ve hatta ses kayıtları gönderse de, görevin tahmin edilenden çok daha kısa soluklu olma riski var.

Eğer Philae yeterli güneş ışını alamayıp kendi kendisini şarj edemezse sistemin tamamen devre dışı kalması olası.

uzay modülünün ön tarafına nazar boncuğu koymadıkları için oluyor hep bunlar 

Toplam Hit: 21469 Toplam Mesaj: 167