CHP - Yüzyılın Projesi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek

İddialı bir proje. Büyük, rakamlarla desteklenen, örneklendirilmiş.

2035 vaadi CHP'yi vuracakları yer olur diye tahmin ediyorum. İstikrar ve devamlılık sağlanabilir mi, CHP tek başına gelir mi gibi sorular üzerinden yürüyeceklerdir. 

Videodaki göç bitecek argumanı beni düşündürdü. AKP faaliyetlerine ters iki üç görüşü ardı ardına sıralamışlar. Fakat bu proje ile göç nasıl bitecek onu merak ediyorum. Bahsedilen beyin göçü mü?

Kendi özel yasası olan, milli geliri bile farklı olacak olan bu "merkez" neresi olacak ve nasıl bir işleyişi olacak onu da merak ediyorum. AKP'nin başkanlık olacak, her bölge kendine göre yönetilecek argumanıyla ülke bölünüyor derken CHP'nin de benzer bir projesi var gibi görünüyor. Daha minimal ama özünde ayrıştırıcı bir proje. Tek bir şehre bu kadar özerklik verebilmek için anayasada da değişiklik yapılması gerekir diye tahmin ediyorum. Tabi bu bir şehir teorisi üzerinden kurduğum bir düşünce. Göstergeler bunu kuvvetlendiriyor.

Diğer ülkelerle bu anlaşmaların bu seviyedeki dış politika ile nasıl gerçekleşeceği de muamma. AKP sağolsun birkaç yılda dış itibarı da, dostlukları da yerle yeksan etti. Azerbaycan ile bile mesafeli vaziyetteyiz. Bu tip bir projede büyük bir ortaklık gerekiyor. 

Diğer ülkelerin, özellikle Türkiye'den büyük balıkların Türkiye'ye bu imkanı sağlayıp sağlamayacaklarını da merak ediyorum. Kaliteli bir proje ve gerçekleşmesi halinde özellikle Türkiye'ye büyük şeyler katabilecek ama onun yanında diğer projelerden çok şey koparacak büyüklükte bir proje. Çin birkaç yıla ABD'nin tahtını ele geçirmek niteyindeyken buna nasıl bir tavır alır bilmiyorum. Türkiye ile Çin arasındaki ekonomik anlaşmaları etkileyebilir.

Keşke bunları yetkin bir isme sorabilseydik. Ama bunlara verilecek yanıtların ilerleyen günlerde özellikle diğer cephelerin de kurcalamasıyla aydınlanacağını tahmin ediyorum.

Bu işin resmi ağzıydı. Daha sokak ağzına  dönersek teknik terimler fazla. Herkesin anlayabileceği şekilde videolanmış olsa da işin derinini idrak edemeyecek insan sayısı fazla. Kademe kademe mesela 1 yılda bu kadar ilerleyeceğiz deseydi bazı insanlar için daha ikna edici olurdu. 10 km yol ile tav olan insanların 20 yıllık projeyi kafasında canlandırmasını beklemiyorum. Lojistik nedir diye anket yapılsa ona bile saçma sapan cevaplar gelebilecek büyük bir kitlemiz var.

Austen tarafından 21/May/15 13:49 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

güzel proje

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Atakan
    Atakan's avatar
    Erkek
    Dentist bunu yazdı

Benim kafama yatmayan bir kaç konu var.

1-) Kendine özel yasası olacak ne demek? Bunu biraz açmaları gerekiyor. Özerk bir şehir mi olacak? Özerk bir şehir olması durumunda üniter devlet şartını Türkiye nasıl sağlamayı düşünüyor?

2-) 2020' de faaliyete geçirileceği söylenmiş. Bugün CHP seçildi desek 5 yıllık bir süreye tekabül ediyor. Tam olarak 5 yıllık sürede nasıl tamamlanabilecek koca şehir ve istenilen cazibeye kavuşmasının garantisi nasıl oluyor? Demek istediğim peki ya ters teperse?

Çünkü mesela dediklerine göre sadece şehir yapmaları yetmeyecek. Çevrelerine de ulaşım olsun vb şeyler olsun yatırım yapmaları gerekecek.

3-) Doğu'da geçiş yolu azerbeycan üzerinden demiryolu diyoruz iyi de; arada Ermenistan, Gürcistan falan var. Ermenistan ile halimiz mağlum. Orda bu iş nasıl yürüyecek? Doğu'da çok net bir PKK sorunu var. Gelecek mallar dünya malları, PKK bitmeden ticaretin güvenliği nasıl sağlanacak? Mallarının güvenliğini korumak isteyen adam nasıl yollayacak buraya?

4-) Türkiye' nin ekonomik kalkınmasını üretim ile değil de lojistik taşıma, geçiş yolu vb projelerde aramak Ekonomik kalkınmamız açısından ne kadar kalıcı olur?

Şehirde AR-GE çalışması vb olacak diyorlar ama genel itibariyle şehir bir ticaret yolu anlamını taşıyacak.

1) yasa olarak bence vergi olarak ne biliyim şirketleri cezbeden yasalar olabilir felan 

2) zor birşey değil anadoluda ne kurak topraklar var yol yapım fabrika yapımı felan basit şeyler neden dersen ülkenin tek gelişmiş yanı inşaat bence 

3) demir yollarına gelirsek düzgün bir şekilde yapılırsa geçiş yerleri felan problem olabileceğini zannetmem çünkü trenleri en çok doğudaki ler kullanıyor hem ucuz hem buğday getir götür felan zarar verdiklerini daha duymadım ben 

4) lojistik önemli birşey hem fabrikasyon hem lojistik kalkınmaya güzel etkileri olabilir 

bilmiyorum kafama yatıyor gibi 

bunu akp yapsa önce yandaşlar tarlaları satın alır 

sonra yolları yandaş firma

lojistik yandaş 

felanda filan olmaz o iş 

anadolunun doğunun cidden kalkınması için böyle birşey gerekiyor 

cevremde o kadar çok işşiz insan varki onlar için güzel bir umut kaynağı olabilir

Çılgın şeyh Müritleri coşturuyor...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dentist
    Dentist's avatar
    Erkek
    Atakan bunu yazdı
    Dentist bunu yazdı

Benim kafama yatmayan bir kaç konu var.

1-) Kendine özel yasası olacak ne demek? Bunu biraz açmaları gerekiyor. Özerk bir şehir mi olacak? Özerk bir şehir olması durumunda üniter devlet şartını Türkiye nasıl sağlamayı düşünüyor?

2-) 2020' de faaliyete geçirileceği söylenmiş. Bugün CHP seçildi desek 5 yıllık bir süreye tekabül ediyor. Tam olarak 5 yıllık sürede nasıl tamamlanabilecek koca şehir ve istenilen cazibeye kavuşmasının garantisi nasıl oluyor? Demek istediğim peki ya ters teperse?

Çünkü mesela dediklerine göre sadece şehir yapmaları yetmeyecek. Çevrelerine de ulaşım olsun vb şeyler olsun yatırım yapmaları gerekecek.

3-) Doğu'da geçiş yolu azerbeycan üzerinden demiryolu diyoruz iyi de; arada Ermenistan, Gürcistan falan var. Ermenistan ile halimiz mağlum. Orda bu iş nasıl yürüyecek? Doğu'da çok net bir PKK sorunu var. Gelecek mallar dünya malları, PKK bitmeden ticaretin güvenliği nasıl sağlanacak? Mallarının güvenliğini korumak isteyen adam nasıl yollayacak buraya?

4-) Türkiye' nin ekonomik kalkınmasını üretim ile değil de lojistik taşıma, geçiş yolu vb projelerde aramak Ekonomik kalkınmamız açısından ne kadar kalıcı olur?

Şehirde AR-GE çalışması vb olacak diyorlar ama genel itibariyle şehir bir ticaret yolu anlamını taşıyacak.

1) yasa olarak bence vergi olarak ne biliyim şirketleri cezbeden yasalar olabilir felan 

2) zor birşey değil anadoluda ne kurak topraklar var yol yapım fabrika yapımı felan basit şeyler neden dersen ülkenin tek gelişmiş yanı inşaat bence 

3) demir yollarına gelirsek düzgün bir şekilde yapılırsa geçiş yerleri felan problem olabileceğini zannetmem çünkü trenleri en çok doğudaki ler kullanıyor hem ucuz hem buğday getir götür felan zarar verdiklerini daha duymadım ben 

4) lojistik önemli birşey hem fabrikasyon hem lojistik kalkınmaya güzel etkileri olabilir 

bilmiyorum kafama yatıyor gibi 

bunu akp yapsa önce yandaşlar tarlaları satın alır 

sonra yolları yandaş firma

lojistik yandaş 

felanda filan olmaz o iş 

anadolunun doğunun cidden kalkınması için böyle birşey gerekiyor 

cevremde o kadar çok işşiz insan varki onlar için güzel bir umut kaynağı olabilir

1-) Şirketleri cezbeden yasalar diyoruz ama mesela kimse yasaların içeriğini dahi bilmiyor. CHP'nin de 6 okundan birisi olan devletçilik ilkesine ne kadar sadık kalınacak? Bir proje koyuyorlarsa bu sayfalarca olmalıydı 7 dakikalık bir video çok kısır kalmış. ikinci olarak yine dediğim gibi üniter bir devlette özerk bir şehir kurulacak ve bana göre ilerleyen dönemde şöyle bir tehlike var: Türkiye' nin özerk bölgelere ayrılmasına dolaylı yoldan ön ayak oluşturabilir.

2-) Zor bir şey değil demişsin ama 5 yıllı bir süre çok az gerçekten. Demiryolu haritasına baktım karsa kadar demiryolumuz var ama ne durumda olduklarını bilmiyorum açıkçası. Eğer iyi durumdalarsa problem yok ama bahsettiğimiz şey dünya mallarını getirme olayı. Ulaşım son derece modern ve teçhizatlı olmak zorunda ki şirketleri buraya çekebilsin. Bu durum nedir ne durumdadır; bunun hakkında yine bilgi verilmemiş ve çözüm yolları detaylı anlatılmamış.

3-) Şu ana kadar zarar verdikleri duyulmadı belki ama sonuçta CHP' nin iddiasına göre bu proje Türkiye'nin önün açacak ve biz şunu biliyoruz: Türkiye' nin önünü açması birilerinin hoşuna gitmeyecek ve şunu da biliyoruz: Doğu'da güvenlik zaafiyetimiz var. Bunun güvenliğini nasıl sağlayacakları ile alakalı bir değerlendirme malesef yok şu anda. İlerleyen dönemlerde olursa güzel olur.

4-) Elbette lojistik güzel bir şey ama mesela fabrikasyon ne kadar olacak? Bu projede benim gördüğüm malların ticaretine yönelik bir olay, üretime dayalı değil. Elbette böyle bir proje olmalı ama Türkiye' nin ekonomik kalkınmasını bu projeye bağlamak ne kadar mantıklı? Sonuçta temeli üretime değil ticarete dayanan bir şey.

Bununla ilgili en güzel örnek Kore' nin samsung firması. 1980 lerde korenin ihracatı Türkiye' den azdı ama şu anda sadece Samsung Türkiye' den fazla. Samsunga baktığımızda da tek şey görüyoruz: AR-GE. Üretimden kastım Türkiye içerisinde mal üretmekten ziyade bir üretim fikrinin ortaya atılması, ar-ge çalışmalarına verilecek önem. Bu konuda da projede ciddi eksiklikler gördüm. Asıl olması gereken yan amaç, yan amaç olması gereken asıl amaç olmuş bana göre.

Eklemek istediğim bir diğer konu da Enerji Kaynağı: Rüzgar ve Güneş denmiş. Ben coğrafyacı değilim ama az çok biliyorum. Rüzgar rejimi düzensiz. Hele anadoluda yok gibi birşey. yanlışım varsa düzeltin ama rüzgar enerjisi ile işler yürütülseydi etrafta rüzgar gülleri olurdu. Keza güneş enerjisinde de aynı sorun var. Bu iki enerji kaynağı ile bir "mega kent"in enerji ihtiyacı ne ölçüde karşılanır?

Böyle projeler sayfalarca olmalıydı en ince ayrıntısına kadar. Çok soru işareti var. Genel anlamda herkesin kulağına çok hoş geliyor benim de geldi ama karanlık noktaları kesinlikle aydınlatılmalı.

Dentist tarafından 21/May/15 14:08 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek

Kesinlikle yapsınlar iktidara gelirlerse.

lakin ben oyumu chp ye vermeyeceğim.

Paslanmış bir uygulama geliştirici.. #AnalistŞart
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ReyiZ
    ReyiZ's avatar
    Erkek

güzel proje, oy etkisi için bol bol reklam şart.

ReyiZ tarafından 21/May/15 14:10 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek

Başka bir sokak ağızı daha buldum

Len yoksa bak kendi yasası felan diyor ha kürdistan mı acaba tam da orada ok çizilmiş bak ya

iyibu! yeniden..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    selo-g
    selo-g's avatar
    Erkek

proje güzel... oylar chp'ye !!

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimistzombie
    pesimistzombie's avatar
    Erkek

Türkiye kendisi kıtalar arası köprü zaten senelerce okulda bu öğretildi ancak uygulamada işide katılanların veya kobaniye geçiş yapanların köprüsü olmaktan başka bir boka yaramadığını görmüş olduk. En azından bu projeyle hak ettiği köprülük vazifesini görebilir. Köprü üstüne köprü yapmaktansa ülkeyi köprü olarak kullanmak daha akıllıca. Vereceğimiz oy biraz daha anlam kazanmış oldu demektir.

:|
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bugrahan45
    bugrahan45's avatar
    Erkek

içinde cami yoksa ses getirmeyecek bir proce.

.
Toplam Hit: 36691 Toplam Mesaj: 320