CHP - Yüzyılın Projesi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JonTurk
    JonTurk's avatar
    Erkek

Yukarıda sayfalarca yazı yazdım projeyle alakalı eksiklikleri  ve neden olamayacigila alakalı yazılar yazdım neden MONTAJ proje dediğimi anlattım bu proje uretimle bir alakası olmadığını söyledim milli sanayiden uzak olduğundan bahsettim gerekçeleriyle. ve aldigim cevaplar "hayir oyle değil"  gibi altı doldurulamayan komik şeyler sonra sanki sayfalarca cevap vermiş izahatta bulunmuş ve olabilirgini anlatmış kendisi gibi bunlar anlamıyor ne anlatsak tarz yorumlar yapılıyor sorunda orada zaten birşey anlatmiyorsun ki anlayalım hayir oyle değil birkere cümlesi senin sandığın gibi bir aydınlanma cumleside değil malesef.  slogan değil izahatla gelirsek daha verimli bir platforma döner burası.

televizyona bakan arkadaş aradaki farkı gormussundur birisinin vaadi eskisi gibi kendi içine sıkışmış iç sorunlarıyla boğulmuş bir turkiye vaad ederken diğeri dünyaya açılmayı vaad ediyor sizin anlamadiginiz tamda bu iste 

arkadaşa katılıyorum bu ülke ne popülist vaadler gördü herkese iki anahtardan tut ne veriyorlarsa iki katına kadar yaşı genç olanların bilmemesini anlarında madem siyaset yapmayı cok seviyorsunuz arşivi karıştırıp siyasi tarihi öğrenmeniz gerekiyor. cikin artık su bu insanlar cahil ondan oy veriyor din sömürüsü yapıyorlar ondan oy topluyorlar, makarnaci kömürcü modundan insanımızı tanıyın siyasi tarihinizi tanıyın ondan sonra asagilayin insaninizi.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek
    JonTurk bunu yazdı

Yukarıda sayfalarca yazı yazdım projeyle alakalı eksiklikleri  ve neden olamayacigila alakalı yazılar yazdım neden MONTAJ proje dediğimi anlattım bu proje uretimle bir alakası olmadığını söyledim milli sanayiden uzak olduğundan bahsettim gerekçeleriyle. ve aldigim cevaplar "hayir oyle değil"  gibi altı doldurulamayan komik şeyler sonra sanki sayfalarca cevap vermiş izahatta bulunmuş ve olabilirgini anlatmış kendisi gibi bunlar anlamıyor ne anlatsak tarz yorumlar yapılıyor sorunda orada zaten birşey anlatmiyorsun ki anlayalım hayir oyle değil birkere cümlesi senin sandığın gibi bir aydınlanma cumleside değil malesef.  slogan değil izahatla gelirsek daha verimli bir platforma döner burası.

televizyona bakan arkadaş aradaki farkı gormussundur birisinin vaadi eskisi gibi kendi içine sıkışmış iç sorunlarıyla boğulmuş bir turkiye vaad ederken diğeri dünyaya açılmayı vaad ediyor sizin anlamadiginiz tamda bu iste 

arkadaşa katılıyorum bu ülke ne popülist vaadler gördü herkese iki anahtardan tut ne veriyorlarsa iki katına kadar yaşı genç olanların bilmemesini anlarında madem siyaset yapmayı cok seviyorsunuz arşivi karıştırıp siyasi tarihi öğrenmeniz gerekiyor. cikin artık su bu insanlar cahil ondan oy veriyor din sömürüsü yapıyorlar ondan oy topluyorlar, makarnaci kömürcü modundan insanımızı tanıyın siyasi tarihinizi tanıyın ondan sonra asagilayin insaninizi.

malesef sayfalarca yazdınız, kimse okumadı. bu konuda sizi daha önce de eleştirdim. cevap alamamışsanız nedeni muhtemelen budur.

CHP Üreten bir Türkiye'de oluşturmak istiyor. Biliyorsunuz AKP döneminde dünyanın en çok tüketen toplumu olduk, bunun da artıları ve eksileri var, ayrı konu.. 

CHP 'nin Merkez Türkiye Projesinin iki ayağı var: 1) Coğrafi Konum 2) Genç Nüfus

Proje üstünde, planlamada herşey uzun uzun tartışıldı. Kendince kafandaki soruları sormakta tabii ki özgürsün.

Türkiye'nin iki tuzağı var: Orta gelir ve Orta Teknoloji tuzağı. Bunlardan kurtulmalıyız, proje de bunları önleyecek inşallah.

Megakentteki teknoparkla ortateknoloji tuzağından kurtulup, katmadeğeri yüksek projeler üretilecek.

Güneyle-Kuzey birleşecek, demir ve karayolu ile bağlanacak..

Hafif sanayi merkezleri olacak, yani olay sadece kargo/paketleme de değil.

Türkiye, denizi olmayan ülkelerin küresel merkezi olacak.

Zaten Erdoğan'da Davutoğlu'da bunu yapıyoruz diyorlar ama Trabzon Limanı, Samsun Limanı nerde, Megakent nerede?

Bu proje Dünyanın 3 büyük küresel lojistik projesinden sonra en büyük lojistik/kalkınma projesi.

Gerisini biliyorsunuz zaten..

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JonTurk
    JonTurk's avatar
    Erkek
    RockZs bunu yazdı
    JonTurk bunu yazdı

malesef sayfalarca yazdınız, kimse okumadı. bu konuda sizi daha önce de eleştirdim. cevap alamamışsanız nedeni muhtemelen budur.

CHP Üreten bir Türkiye'de oluşturmak istiyor. Biliyorsunuz AKP döneminde dünyanın en çok tüketen toplumu olduk, bunun da artıları ve eksileri var, ayrı konu.. 

CHP 'nin Merkez Türkiye Projesinin iki ayağı var: 1) Coğrafi Konum 2) Genç Nüfus

Proje üstünde, planlamada herşey uzun uzun tartışıldı. Kendince kafandaki soruları sormakta tabii ki özgürsün.

Türkiye'nin iki tuzağı var: Orta gelir ve Orta Teknoloji tuzağı. Bunlardan kurtulmalıyız, proje de bunları önleyecek inşallah.

Megakentteki teknoparkla ortateknoloji tuzağından kurtulup, katmadeğeri yüksek projeler üretilecek.

Zaten Erdoğan'da Davutoğlu'da bunu yapıyoruz diyorlar ama Trabzon Limanı, Samsun Limanı nerde, Megakent nerede?

Bu proje Dünyanın 3 büyük küresel lojistik projesinden sonra en büyük lojistik/kalkınma projesi.

kısa yazdığımdada alamiyorum diğer konuda gördüğün üzere mesele uzun kısada değil hocam :) kaldiki bu konuya giren adam okumak için girmiyorsa zaten o benim değil konuya giren adamin sorunu.

https://www.youtube.com/watch?v=h3dm_J8_Drc haklisin hiç üretmiyoruz bunlarda zaten süs için hiç bir önemi yok değil mi ? sloganlari kenara bırakıp gerçeklerle yüzleşme zamaniniz artik hocam bu sloganlar artik oy getirmiyor, cahil olarak gördüğünüz insanlar artik internet kullanicisi okumuş ve yapılanlari gören insanlar uyarayim :)

şuan hızla yaşlanan nufustan mi bahsediyorsun hocam bunun önüne geçmek için sırf RTE istedi diye 3 cocuk önerisinede demediğini bırakmayan sizlerin genç nüfüs gücümüze sarılmanizda biraz komik :)

sorulari soruyorzda cevap gelmiyor bahsettiğim gibi kalıp sloganlarla karşilasiyoruz hep.

teknoparklar için itü teknopark yıldız teknopark ve bilimum ünilerin teknoparklarina (yeni birşey değil) bakabilirsin. http://www.teknoparkistanbul.com.tr/tr

kuzey güney birleşimi için tıklayiniz :)
    http://www.lojiport.com/samsun-mersin-hatti-yeni-ipek-yolu-olacak-92013h.htm

çine ray döşemek için tıklayiniz.
    http://www.tasam.org/tr-TR/Icerik/24/demirden_ipek_yolu_traceca_projesi

sanki bir hazira konmacilik var hocam itiraf et :)

hafif sanayi merkezlerinden kasınız ne hocam tam olarak ?

"Türkiye, denizi olmayan ülkelerin küresel merkezi olacak." bu çok muğlak bir cümle ayni şekilde karşıdan biriside türkiye uzaya üst kuracak gibi muğlak cümle kurabilir proje dediğiniz şeyin tüm detaylari ortada olur sizin söyleminiz projeden ziyade temenniye benziyor.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek
    JonTurk bunu yazdı
    RockZs bunu yazdı
    JonTurk bunu yazdı

kısa yazdığımdada alamiyorum diğer konuda gördüğün üzere mesele uzun kısada değil hocam :) kaldiki bu konuya giren adam okumak için girmiyorsa zaten o benim değil konuya giren adamin sorunu.

https://www.youtube.com/watch?v=h3dm_J8_Drc haklisin hiç üretmiyoruz bunlarda zaten süs için hiç bir önemi yok değil mi ? sloganlari kenara bırakıp gerçeklerle yüzleşme zamaniniz artik hocam bu sloganlar artik oy getirmiyor, cahil olarak gördüğünüz insanlar artik internet kullanicisi okumuş ve yapılanlari gören insanlar uyarayim :)

şuan hızla yaşlanan nufustan mi bahsediyorsun hocam bunun önüne geçmek için sırf RTE istedi diye 3 cocuk önerisinede demediğini bırakmayan sizlerin genç nüfüs gücümüze sarılmanizda biraz komik :)

sorulari soruyorzda cevap gelmiyor bahsettiğim gibi kalıp sloganlarla karşilasiyoruz hep.

teknoparklar için itü teknopark yıldız teknopark ve bilimum ünilerin teknoparklarina (yeni birşey değil) bakabilirsin. http://www.teknoparkistanbul.com.tr/tr

kuzey güney birleşimi için tıklayiniz :)
    http://www.lojiport.com/samsun-mersin-hatti-yeni-ipek-yolu-olacak-92013h.htm

çine ray döşemek için tıklayiniz.
    http://www.tasam.org/tr-TR/Icerik/24/demirden_ipek_yolu_traceca_projesi

sanki bir hazira konmacilik var hocam itiraf et :)

hafif sanayi merkezlerinden kasınız ne hocam tam olarak ?

"Türkiye, denizi olmayan ülkelerin küresel merkezi olacak." bu çok muğlak bir cümle ayni şekilde karşıdan biriside türkiye uzaya üst kuracak gibi muğlak cümle kurabilir proje dediğiniz şeyin tüm detaylari ortada olur sizin söyleminiz projeden ziyade temenniye benziyor.

konu dışında bire-bir tartışmaya girmekten hoşlanmıyorum çünkü sürekli yaptığınız "siz onu dediniz, şunu yaptınız" oluyor.

ben hiç üretmiyoruz demedim, onu da uydurmuşsunuz.

3 çocuk meselesine gelince, eleştirilecek çok yanı var, konusu da burası değil, hala eleştiririm- hala karşıyım. 3 çocuğa karşı olmak şu anki genç nüfusu arttırmıyor ki? genç nüfusu tayyip de yapmadı? genç nüfus bizim kullanmamız gereken bir özelliğimiz, bir artımız ama bu her genç nüfusa sahip ülke çok avantajlıdır anlamına gelmiyor; yaşlı nüfusun da kendine göre avantajları-dezavantajları var. kaldı ki tayyip her yerde 3 çocuk dedi durdu, bunun nedenlerinden kimse bahsetmedi. bu mu proje Allah aşkına :)

slogan değil, beynimizi çalıştırıyoruz. size de hafızanızı bırakıp, beyninizi kullanmanızı tavsiye ederim. böylece sayfalarca yazmaz, kısa ve öz atışmalarla CHP'nin projeleri hakkında daha etkili tartışırız.

bu projeler vardı da 13 yıldır niye uygulanmadı? merkez türkiye projesi bizim dediler, niye 13 yılda yapmadılar... ben sizin girdiğiniz tarzda olan yorumlar içeren bu konulara bunlara girmek istemiyorum. kuzey-güney projesi, çine ray döşemek vs.. yapsaydınız derler adama.. yapacak olan varsa da onu bir zahmet alkışlayın!

hafif sanayi dedikleri, katma değeri yüksek üretim yapan yerler. yükte hafif pahada ağır şeyler.. bunlara daha çok önem verileceği söyleniyor.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kumanaga
    Kumanaga's avatar
    Erkek

Güzel bir reklam olmuş.

https://www.facebook.com/herkesicinCHP/videos/vb.127290640672745/801053599963109/?type=2&theater

https://www.youtube.com/watch?v=NAm-qLN12ao

Sandık çok güzel.

⎝Her boku biliyorsun, "Herkes" yazmasını bilmiyorsun.⎠
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    akmarky
    akmarky's avatar
    Erkek

proje açıklandığı gün şöyle bir mail attım 

merhaba, 
    Ben - -
    medyaya tanıtımını yaptığınız CHP yüzyılın projesi adlı çalışmanızı inceledim söz konusu projede çoğunluk olarak güneş ve rüzgar enerjisi kullanacağınızı söylüyorsunuz buradan anlıyorum ki en az yüzde 51 güneş ve rüzgar enerjisi kullanacaksınız ben enerji sistemleri mühendisiyim ve söz konusu projede yani 3 milyon kişinin yaşadığı sanayi ve puant değerinin 3 milyon kişinin olduğu bir yerleşkeden enerji kaynaklarının yüzde 51 nin güneş ve rüzgar dan karşılanamayacağını söylüyorum bu iddia dayandırdığım nokta ise her iki kaynağın Türkiyede verimli olarak kullanılabildiği ortak bir yer bulunmaması, güneş ve rüzgar veriminin sanayi elektriğine regüle edilirken verim kaybetmesi yine alternatif enerji kaynaklarında verimliliğin düşük olması durumlarına dayandırıyorum 
    lütfen projenizde kullanacağınız rüzgar Türbinlerinin ve güneş santrallerinin türünü, 
    marka ve modelini 
    tarafıma gönderiniz eğer isteklerim projenin gizliliği açısından önem arz ediyorsa lütfen kurulacak olan yerleşkedeki 
    rüzgar Türbinlerinin kurulacağı lokal bölge için yıllık rüzgar hızını, kurulacak Türbinlerin yüksekliğini ve net verimini
    güneş santrallerindeki verimlilik yüzdesini ve 
    kurulacak olan yerleşkedeki 
    güneş ışınım miktarını, güneşlenme sürelerini ve santralin toplam verimini
    tarafıma gönderiniz
    yani kısaca sizden proje olarak sunduğunuz sistemin olurunu istemekteyim, 
    teşekkür ederim
    iyi çalışmalar

daha sonra 1 kere daha attım maili ikisini attığım gün için chp.org.tr de yazan telefon numarasını arayıp akıbetini sordum attığım 2 gün içinde tüm mailllerin cevaplandığınıı söylediler ilkinde söylediği aynı şeyi söyledi halkla ilişkilerdeki hanımefendi... 
    çok merak ediyorum proje diye sundukları bu nane için fahiş fiyata nerden doğalgaz almayı planladılar 
    yazmayacaktım ama yine yarım kalmasın lafım dedim hadi gene iyisiniz seçime 3 gün kala update ediyorum konuyu :)
    bu amına kodumun chp kadrolarının bir boktan anladığı yok belli
    PİYS(PEACE)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek
    akmarky bunu yazdı

proje açıklandığı gün şöyle bir mail attım 

merhaba, 
    Ben - -
    medyaya tanıtımını yaptığınız CHP yüzyılın projesi adlı çalışmanızı inceledim söz konusu projede çoğunluk olarak güneş ve rüzgar enerjisi kullanacağınızı söylüyorsunuz buradan anlıyorum ki en az yüzde 51 güneş ve rüzgar enerjisi kullanacaksınız ben enerji sistemleri mühendisiyim ve söz konusu projede yani 3 milyon kişinin yaşadığı sanayi ve puant değerinin 3 milyon kişinin olduğu bir yerleşkeden enerji kaynaklarının yüzde 51 nin güneş ve rüzgar dan karşılanamayacağını söylüyorum bu iddia dayandırdığım nokta ise her iki kaynağın Türkiyede verimli olarak kullanılabildiği ortak bir yer bulunmaması, güneş ve rüzgar veriminin sanayi elektriğine regüle edilirken verim kaybetmesi yine alternatif enerji kaynaklarında verimliliğin düşük olması durumlarına dayandırıyorum 
    lütfen projenizde kullanacağınız rüzgar Türbinlerinin ve güneş santrallerinin türünü, 
    marka ve modelini 
    tarafıma gönderiniz eğer isteklerim projenin gizliliği açısından önem arz ediyorsa lütfen kurulacak olan yerleşkedeki 
    rüzgar Türbinlerinin kurulacağı lokal bölge için yıllık rüzgar hızını, kurulacak Türbinlerin yüksekliğini ve net verimini
    güneş santrallerindeki verimlilik yüzdesini ve 
    kurulacak olan yerleşkedeki 
    güneş ışınım miktarını, güneşlenme sürelerini ve santralin toplam verimini
    tarafıma gönderiniz
    yani kısaca sizden proje olarak sunduğunuz sistemin olurunu istemekteyim, 
    teşekkür ederim
    iyi çalışmalar

hocam bildiğim kadarıyla Avrupa 'da Özellikle Almanya alternatif enerjiye büyük oranda (%70) geçmiş durumda, yani enerjisinin %70'ini alternatif enerji kaynaklarından sağlıyor. yani bu dünyada mümkün, olağan birşey.

şimdi dayandırdığınız nokta şu, hem rüzgar hem de güneş enerjisini aynı yerde üretemezsiniz. e peki atıyorum, birini ankara'da, diğerini konya'da üretsek olmuyor mu? şehri de bunların arasında bir yere kursak?

verim olayına, regüle edilirken oluşan kaybı bilmiyorum ama yukarıda dediğim gibi özellikle Almanya alternatif enerjiye büyük oranda geçmiş durumda, ben de bu konuda şaşkınım aslında, nasıl yapabildiler fikrim yok.

bir de CHP den istekleriniz biraz saçma geldi bana, adamların işi gücü yok size eposta ile projedeki santrallerin toplam verimlerini, bölgenin rüzgar haritasını, kullanılacak jeneratörlerin modelini mi gönderecek. bence epostayı daha iyi bir dille ve sonuca yönelik yazsaydınız gereken cevabı alırdınız. size de jeneratörün modelinden, markasından. haksız mıyım?

sevgiler.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    akmarky
    akmarky's avatar
    Erkek
    RockZs bunu yazdı
    akmarky bunu yazdı

x

hocam bildiğim kadarıyla Avrupa 'da Özellikle Almanya alternatif enerjiye büyük oranda (%70) geçmiş durumda, yani enerjisinin %70'ini alternatif enerji kaynaklarından sağlıyor. yani bu dünyada mümkün, olağan birşey.

şimdi dayandırdığınız nokta şu, hem rüzgar hem de güneş enerjisini aynı yerde üretemezsiniz. e peki atıyorum, birini ankara'da, diğerini konya'da üretsek olmuyor mu? şehri de bunların arasında bir yere kursak?

verim olayına, regüle edilirken oluşan kaybı bilmiyorum ama yukarıda dediğim gibi özellikle Almanya alternatif enerjiye büyük oranda geçmiş durumda, ben de bu konuda şaşkınım aslında, nasıl yapabildiler fikrim yok.

bir de CHP den istekleriniz biraz saçma geldi bana, adamların işi gücü yok size eposta ile projedeki santrallerin toplam verimlerini, bölgenin rüzgar haritasını, kullanılacak jeneratörlerin modelini mi gönderecek. bence epostayı daha iyi bir dille ve sonuca yönelik yazsaydınız gereken cevabı alırdınız. size de jeneratörün modelinden, markasından. haksız mıyım?

sevgiler.

hocam yüzde 70 çok uçuk bir rakam, Almanya nın resmi kuruluşlarının kaynaklarına ulaşabilen arkadaş varsa Almanya enerji kaynakları dağılımı gibi bir şey yazıp çevirsin bakabiliriz ama öyle enerji şirketinin değil resmi kurumun olması lazım... bu dünyada şöyle mümkün hocam altta sorunla birlikte cevaplıyorum 
    diyelim ki 100 birim enerjiyi yenilenebilir kaynaklardan karşılamaya karar verdik ve dediği gibi ankaraya ve konya ya kurduk yenilenebilir enerji santrallerimizi bunlar işliyor bunları kurmadan önce devletller kurulu güçlerini 1incil kaynaklarla yani kömür, nükleer, baraj hes gibi enerji santrallerini sürekli çalıştırabilecekleri santrallerle kapasitelerini arttırır adam 100 birim enerjiyi yenlenebilir mi yapacak o zaman yüz birimde anında kullanabileceği kaynağın yatırımını önceden yapar ama santralle ama güç arttırmı ile... 
    şimdi ankara ve konyaya yenerji kurduk bunlar üretmeye başladılar peki bir gün istediğimiz gibi rüzgar ve güneş tahminlerimiz tutmadı santraller nerde ankara ve konya da bizim proje nerde yozgatta yozgata giden enerji nerede biz bu santralleri yozgattaki proje için kurduk tamam ama güneş yok rüzgar yok enerji yok bu açık nereden karşılaancak işte burda enerji kaynaklarımız mutlaka birincil olmak zorunda düz mantıkla yenilenebilire geçmek mi istiyorsun o zaman olan yere kurun diğer taraflara olandan besle öyle olmuyor bir yerin yenilenebilir kapisitesini arttırdıkça 2 kat 3 kat birincil koymanız gerekir üstüne o bölgede ki süreksiz olan yenilenebiliri karşılamanız lazım - asıl aktarmak istediğiniz noktadaki yeniilenebiliri karşılamanız gerekir çünkü bunlar bir uçtan bir uca biri antalya biri trabzon biri istanbul biri manisa gibi gibi...

vallaha hocam devlet yönetecem diyorlarsa bunu verecekler sonuca yönelik yazmaya çalıştım hatta gizliliği bile varsa durumu daha kapalı anlatabilecceklerini söyledim proje varsa bunun bir adım ötesi bunun tekniği bilmektir daha sonuca yönelik nasıl olurum bilmiyorum... herkes benim gibi isteseydi bizim insanımızın ayakaları yere basardı üstü kafalı laf çarpmıyorum yanlış anlaşılma olmasın yani mesela tutup vestel yerli telefon yaptık diyemezdi gibi gibi...  

edit : biz niçin yapamayız çünkü enerji kaynaklarımızda yüzde 60 dışa bağımlıyız bu şu demek yenileenebilir mi kurduk o zaman yüzde 60 kısmımızda gücümüzü arttırmamız gerekiir e nasıl arttırıcaz ya varolan santral kapasitemizi arttırıcaz ya da santral kurucaz santrale kömür gerek doğalgaz gerek işler giderek karışır kapasite arttırımı yapsanız paranız enerji kaynağına gidecek santral kursanız 5-6 yıllık parayı oraya aktaracaksınız, yatırımcıya alım garantisiyle ülkey getirseniz 10 yılda 15 yıllık para harcarsınız dünya yapıyor yapar adam kömürünü çıkartıyor doalgazı var hesleri çatır çatır en önemlisi nükleer var ve yerli... 

edit 2 : kaldı ki devletimizin parası yetmediği için enerjiyi özelleştirdi yok ki 10 yıllık parayı yatırabilsin.. 

akmarky tarafından 04/Haz/15 15:08 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    RockZs bunu yazdı
    akmarky bunu yazdı

Kaynak verebilir misin ? 

Hiç inandırıcı gelmedi, 70% nedir yav ?

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek
    ozgunlu bunu yazdı
    RockZs bunu yazdı
    akmarky bunu yazdı

Kaynak verebilir misin ? 

Hiç inandırıcı gelmedi, 70% nedir yav ?

bana da inandırıcı gelmedi hocam ama şöyleymiş:

11 Mayıs Pazar günü ülke genelindeki elverişli hava koşulları sayesinde öğle saatlerinde güneş santralleri yaklaşık 15 GW-saati aşan katkı ile elektrik enerjisinin %27’sine yakınını, rüzgar türbinleri ise 21 GWh’ın üzerinde katkı ile elektrik enerjisinin yaklaşık %40’ını üreterek toplamda %67’lik bir üretime ulaşmayı başardılar. Öğle saatlerindeki bu rekor seviye gün içerisinde değişim gösterse de günlük ortalama %48 olarak gerçekleşti.

çok ciddi rakamlar. 

http://enerjienstitusu.com/2014/05/20/almanya-elektrigin-yuzde-74unu-yenilenebilirden-ureterek-rekor-kirdi/

http://www.radikal.com.tr/cevre/gunes_enerjisini_rekor_kullanim-1192410

http://yesilgazete.org/blog/2014/05/16/almanyada-ruzgar-ve-gunesten-elde-edilen-elektrik-g-ile-rekor-kirdi/

yani haklısınız, haberde yanlışlık olmuş, ki ben de inanamadığımı belirtmiştim yukarıda, şu anda Almanya enerji ihtiyacının %70 ini alternatif 'den karşılamıyor fakat buna yönelik ciddi adımlar atıyor ve 2050 yılında elektrik enerjisinin %80 ini güneş ve rüzgardan elde etmeyi planlıyorlar.

Toplam Hit: 36675 Toplam Mesaj: 320